Przed nami interesująca końcówka roku. Wyniki Barometru ITX za październik i spodziewana zmiana nastrojów na listopad

Dodane:

Piotr Nowosielski Piotr Nowosielski

Przed nami interesująca końcówka roku. Wyniki Barometru ITX za październik i spodziewana zmiana nastrojów na listopad

Udostępnij:

Czy druga fala Covid19 wpłynie na polską branżę IT? Odpowiedź może przynieść analiza pierwszego miesiąca ostatniego kwartału roku i spodziewane zmiany w listopadzie. Październik przyniósł wzrost przychodów, zamówień i ofert pracy w IT, ale optymizm managerów w listopadzie zostaje ostudzony.  
Rok 2020 udowodnił nam, że nie mamy prawa narzekać na brak emocji. Barometr ITX powstał ponad pół roku temu, podczas początków pandemii, aby przybliżyć nastroje i kondycję polskiej branży tech. Początek czwartego kwartału okazał się być niższy od prognoz, zamykając się ostatecznie na poziomie 68,8 punktów. Rozminięcie się z oczekiwaniami nie powinno dziwić, ponieważ prognozy były na rekordowym poziomie 74,9 pkt. Optymizm branży zdaje się być większy od rzeczywistości, ale wpływ mogą mieć ciągłe dynamiczne zmiany i decyzje w kraju.

Jednakże i tak sam wynik października był najlepszy w historii badań indeksu

Należy odczytać to jako pozytyw. Najbardziej w górę ciągnął go subindeks “przychody” (79,4) oraz nowe zamówienia (70,6). Ten drugi ma swoje odzwierciedlenie w rozmowach na rynku, gdzie polskie software house’y przyznają, iż dawno nie miały tak krótkiej “ławki”, czyli brak wolnych mocy przerobowych. Odzwierciedleniem tego jest także gwałtowny wzrost liczby ofert pracy, które okresie od sierpnia do października wzrosły na www.justjoin.it o 50%, co jest rekordowym skokiem w historii portalu w zaledwie 2-miesięcznym okresie czasu. To pokazuje jak duże jest obecnie zapotrzebowanie na pracę w IT.

Nastroje na listopad zdecydowanie ostygły

Tym razem najważniejszą zmianą w perspektywie na listopad jest znaczny spadek optymizmu, z rekordowej prognozy 74,9 na październik, do 59,7 dla prognozy na listopad. Spadek o ponad 15 punktów to duża zmiana. Istotne jest to, iż nie można mówić o pesymizmie, ponieważ wartość wskaźnika jest znacznie powyżej granicy 50 punktów.

Zmiana nastrojów i pewne ich ochłodzenie jest czymś logicznym biorąc pod uwagę wpływ covid19, który dyskontowany jest właśnie w prognozach za kolejny miesiąc.

Jednak zagłębiając się w potencjał na listopad – aż 52,9% firm prognozuje wzrost zatrudnienia, a 64% liczy na więcej zamówień, niż we wrześniu. Z kolei 88% badanych deklaruje, iż zamierza utrzymać ceny za swoje usługi na tym samym poziomie, co w październiku, przy zaledwie 5,9%, którzy w listopadzie zamierzają je obniżyć. Tym samym 64% firm deklaruje wzrost przychodów na listopad.

Listopad pokaże, czy firmy obronią prognozę na poziomie 59,7 pkt, co jeśli się uda, będzie dobrym sygnałem, ponieważ w okresie tak wielkiej niepewności musimy najprawdopodobniej pogodzić się z szybkim powrotem na poziomy powyżej 65 punktów. Każdy pozytywny sygnał z globalnej gospodarki będzie dla nas również na plus.

Po wynikach października widać, iż polskie firmy tech bardzo dobrze przepracowały okres między dwoma falami covid i płyną obecnie na swojej własnej fali wzrostu. Mając dobre podstawy, trzymamy kciuki, aby każdy dopłynął suchą stopą do 2021.

Autor: Piotr Nowosielski, CEO Just Join IT

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem