Przedsiębiorcy z Polski będą mogli skorzystać z Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Przedsiębiorcy z Polski będą mogli skorzystać z Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego

Udostępnij:

16 października Polska przystąpiła do Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego, który został powołany w celu ochrony gospodarki Unii Europejskiej przed skutkami epidemii COVID-19. Fundusz łącznie ma do przekazania przedsiębiorcom 25 mld euro.

Jak podaje serwis rp.pl Polska przystąpiła do międzyrządowej instytucji, jaką jest Europejski Fundusz Gwarancyjny. Do tej pory z takiej możliwości zrezygnowały Estonia, Łotwa, Rumunia i Czechy. Dla Polski oznacza to, że przedsiębiorcy, zwłaszcza z sektora MŚP będa mogły liczyć na wsparcie finansowe, które ma na celu złagodzenie skutków pandemii koronawirusa. 

– Decyzja polskiego rządu o przystąpieniu do ogólnoeuropejskiego funduszu gwarancyjnego to bardzo dobra wiadomość dla polskiej gospodarki – skomentowała, cytowana przez serwis rp.pl Teresa Czerwińska, była minister finansów, a obecnie wiceprezes EBI.

Europejski Fundusz Gwarancyjny będzie współpracował z krajowymi instytucjami finansowymi w Polsce, w tym z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. – Teraz nie mówimy o wrażliwych państwach i pustych kasach budżetów, ale o zdrowych firmach, które potrzebują pomocy, żeby przetrwać niedobory płynności. Jeśli jednak nie będziemy wystarczająco szybcy i elastyczni, żeby pomóc im przetrwać, to będzie to miało wpływ na sytuację finansową państw członkowskich – powiedział Werner Hoyer.

Europejski Fundusz Gwarancyjny

Europejski Fundusz Gwarancyjny został zatwierdzony przez Radę Dyrektorów Europejskiego Banku Inwestycyjnego 16 kwietnia 2020 roku. Fundusz o wartości 25 mld euro ma zapewnić wsparcie dla europejskich przedsiębiorstw w wysokości ok. 200 mld euro.

– Efektem inicjatywy ma być zapewnienie finansowania płynnościowego europejskim przedsiębiorcom zagrożonym skutkami epidemii, ze szczególnym uwzględnieniem sektora MŚP. Wsparcie będzie miało charakter zwrotny i będzie wdrażane przez partnerów Grupy EBI z poszczególnych państw, wśród których znajdą się krajowe instytucje i banki rozwojowe oraz komercyjne instytucje finansowe. Dzięki wykorzystaniu już istniejących rozwiązań oraz instrumentów finansowych Grupy EBI, możliwe będzie stosunkowo szybkie udostępnienie finansowania dla przedsiębiorców – czytamy w komunikacie UE z kwietnia.

W ramach Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego zostaną uruchomione m.in.: instrumenty gwarancyjne, inwestycje kapitałowe, realizowane za pośrednictwem funduszy Venture Capital, zakupy papierów wartościowych oraz finansowanie dłużne dla szybko rozwijających się firm, w tym działających w sektorze farmaceutycznym.