Przedstawiamy 27 startupów, które zmieniają świat na lepsze

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

W poniedziałek w Oksfordzie oficjalnie ogłoszono listę 27 startupów z całego świata, które ubiegają się o dotację z puli miliona dolarów, oferowanej w ramach programu Chivas The Venture.

Każda z tych firm stara się wykorzystywać swoją innowacyjność do tworzenia pozytywnych zmian społecznych i środowiskowych. Ta imponująca grupa, do której należą także twórcy Migam.pl z Polski, to finaliści konkursu The Venture, organizowanego przez markę Chivas Regal, a którego celem jest promowanie przedsiębiorczych startupów, które chcą zmieniać świat na lepsze. 

To już druga odsłona programu The Venture. W tym roku do udziału w projekcie zgłosiło się ponad 2 500 start-upów z 27 krajów z sześciu kontynentów, które mierzą się z różnymi problemami społecznymi i środowiskowymi za pomocą elastycznych i zrównoważonych rozwiązań biznesowych. Z Każdego kraju uczestniczącego w programie został wyłoniony jeden finalista, który w trakcie lipcowego finału w Nowym Jorku zaprezentuje  swoje przedsięwzięcie przed panelem sędziowskim konkursu The Venture.

Projekty, wyłonione w pierwszym etapie konkursu, odzwierciedlają kreatywność ich twórców oraz pasję, by zmieniać świat na lepsze.   Wśród tegorocznych finalistów znalazł się, między innymi Onicio Neto, założyciel brazylijskiego start-upu Epitrack. Jego firma opracowała program, dzięki któremu można szybko wykrywać i neutralizować ogniska chorób zakaźnych, zapobiegając epidemiom. W tegorocznej edycji programu po raz pierwszy udział brała Polska. Zwycięzcy polskiego finału, Migam.pl, stworzyli video-tłumacza, który ułatwia komunikację głuchym osobom z otaczającym światem. Dzięki programowi głusi zyskują większą samodzielność i swobodę w życiu codziennym. 

W tym tygodniu 27 finalistów przebywa w  Oksfordzie  gdzie biorą udział w wyjątkowym programie Accelerator Week, opracowanym przez Ośrodek Przedsiębiorczości Społecznej Fundacji Skoll (Skoll Centre for Social Entrepreneurship), działający w ramach Saïd Business School na Uniwersytecie w Oksfordzie. Podczas trwającego pięć dni szkolenia finaliści przejdą przez trening z zakresu przywództwa i otrzymają wsparcie, które pomoże im przygotować się do lipcowego finału, od którego tak wiele zależy. Ośrodek Przedsiębiorczości Społecznej Fundacji Skoll zapewnia im możliwość współpracy i zapoznania się z wykwalifikowanymi trenerami i inspirującymi mentorami.

– Jesteśmy zachwyceni mogąc gościć w Oksfordzie 27 finalistów konkursu The Venture. Dokładamy wszelkich starań, by zapewnić im niepowtarzalne doświadczenia oraz wartościowe szkolenia.  Jesteśmy pod wrażeniem różnorodności finalistów i chcemy,  żeby nasz ośrodek stał się dla nich bezcenną platformą, na bazie której będą mogli rozwijać swoje przedsiębiorstwa – mówi Daniela Papi-Thornton, wicedyrektorka Ośrodka Przedsiębiorczości Społeczne.

– Z dumą przedstawiliśmy  listę finalistów konkursu The Venture, organizowanego już po raz drugi przez markę Chivas Regal. W tym roku liczba zgłoszeń wzrosła ponad dwukrotnie, co stanowi dowód rosnącego zainteresowania biznesem zmieniającym świat na lepsze, i podkreśla nasze trwałe zaangażowanie w przedsiębiorczość społeczną. Założycielami naszej marki byli przedsiębiorcy, którzy inwestowali w społeczności, z których się wywodzili, a program The Venture stanowi kontynuację ich spuścizny. Chcemy odkrywać i wspierać przedsiębiorstwa, które dążą do zmiany roli biznesu w tworzeniu lepszej przyszłości – dodaje Richard Black, globalny dyrektor ds. marki Chivas Rega.

W okresie od 9 maja do 13 czerwca internauci będą mogli głosować na swojego ulubionego kandydata. Głosy zebrane przez te pięć tygodni zadecydują o tym, jak pierwsze 250 tysięcy dolarów podzielone zostanie między finalistów. Nagroda w postaci h750 tysięcy dolarów zostanie przyznana podczas lipcowego finału konkursu The Venture w Nowym Jorku po tym, jak każdy z finalistów zaprezentuje swoją działalność przed panelem sędziowskim.

1. Habitec

Habitec wykorzystuje drzewa eukaliptusowe do produkcji wysokiej jakości biurek, krzeseł i innych elementów drewnianych na potrzeby rosnącego systemu szkolnego w Angoli. Firma angażuje społeczności lokalne w zasadzanie nowych drzew, a 20 procent jej pracowników to byli żołnierze z orzeczoną niepełnosprawnością. Dla wielu pracowników Habitecto pierwsza praca w życiu.

2. Incluyeme

Incluyeme to pierwszy w Ameryce Łacińskiej portal z ofertami pracy, skierowany do osób niepełnosprawnych. Platforma ułatwia firmom kontakt z tysiącami niepełnosprawnych osób szukających pracy i gwarantuje, że pracodawca znajdzie najbardziej utalentowanych pracowników.

3. Pollinate Energy

Pollinate Energy dostarcza mieszkańcom miejskich slumsów, którzy obecnie oświetlają swoje domostwa za pomocą nafty, niedrogie rozwiązania wykorzystujące czystą energię. Firma współpracuje z tzw. „pollinatorami” (zapylaczami), czyli lokalnymi przedsiębiorcami, którzy są wyszkoleni do sprzedawania i serwisowania paneli słonecznych w społecznościach zamieszkujących miejskie slumsy.

4. Epitrack

Epitrack identyfikuje ryzyko wystąpienia na danym obszarze epidemii lub choroby za pośrednictwem platformy crowdsourcingowej, na której użytkownicy opisują swoje dolegliwości. Dzięki zgromadzonym danym, firma jest w stanie szybciej dostarczyć niezbędne informacje służbom ratunkowym, zmniejszając tym samym prawdopodobieństwo wystąpienia ogniska choroby.

5. Bee Smart

Firma Bee Smart Technologies wykorzystuje czujniki i biologiczne algorytmy do analizowania i dostarczania pszczelarzom danych dotyczących zdrowia i produktywności pszczół. Pozwala to pszczelarzom obniżyć koszty operacyjne i zapobiega katastrofalnym utratom pszczół.

6. Diagnochip

Firma oferuje szybkie i tanie urządzenia diagnostyczne przeznaczone dla krajów rozwijających się. Jedno z urządzeń oferowanych przez firmę wykorzystuje mikrotechnikę strumieniową i funkcjonuje jako test antybiotykowrażliwości, czyli urządzenie które dokładnie analizuje próbki moczu i krwi, aby ustalić, jakie antybiotyki są wymagane do leczenia infekcji dróg moczowych.

7. MotionECO

MotionECO prezentuje systemowe rozwiązanie, które pozwoli wykorzystać zużyty olej do gotowania do produkcji biopaliwa dla przemysłu transportowego. To rozwiązanie odpowiada jednocześnie na zapotrzebowanie związane z bezpieczeństwem żywności, a także problem zużytego oleju do gotowania oraz kwestię zanieczyszczenia powietrza, dróg i mórz.

8. Conceptos Plasticos

Conceptos Plasticos przekształca odpady
z tworzywa sztucznego, które są trudne do usunięcia, w materiał budowlany, który może być wykorzystywany do budowy stałych mieszkań, tymczasowych schronień i konstrukcji ruchomych. Zapobiega to zanieczyszczeniu tworzywami sztucznymi i tworzy bardzo potrzebne materiały budowlane, z których można budować fizyczną infrastrukturę.

9. ECO Mensajeria

ECO Mensajeria jest przyjazną dla środowiska usługą kurierską, promującą zrównoważone rozwiązania dla rynku szybkich przesyłek, dzięki wykorzystaniu bezemisyjnych i niskoemisyjnych pojazdów oraz usług zbilansowanych pod względem emisji CO2. Firma stara się walczyć z dwoma głównymi przyczynami zmiany klimatu: zużyciem energii oraz zanieczyszczeniami produkowanymi przez transport.

10. Sentab

Sentab jest portalem społecznościowym dla osób starszych (65 lat i więcej), który działa na ich telewizorach. Zmiana zwykłego telewizora w interaktywne urządzenie, które może być używane do wykonywania połączeń głosowych i wideo do innych włączonych telewizorów, komputerów czy smartfonów, pozwala rodzinom dzielić się informacjami i łączyć ze starszymi krewnymi za pośrednictwem platformy Sentab.

11. Coolar

Coolar zajmuje się tworzeniem lodówek zasilanych ciepłą wodą, podgrzewaną ciepłem słonecznym. Innowacyjny system chłodzenia opracowany przez firmę Coolar umożliwia lekarzom utrzymanie w odpowiedniej temperaturze szczepionek i lekarstw, ratujących ludzkie życie, w regionach, w których nie ma dostępu do sieci energetycznych.

12. Wakami

Firma Wakami projektuje i sprzedaje ręcznie robione akcesoria tworzone w 16 wiejskich społecznościach Gwatemali. Firma działa jako inkubator dla przedsiębiorstw, które generują zyski dla najbiedniejszych kobiet na wiejskich obszarach Gwatemali. Wakami zapewnia także szkolenia z przywództwa biznesowego oraz narzędzia, dzięki którym można poprawić sposób żywienia, edukację i zdrowie swojej rodziny.

13. Taka Solutions

Taka Solutions pomaga właścicielom i zarządcom budynków zmniejszyć koszty energii i mediów. Firma instaluje w istniejących już budynkach niestandardowe rozwiązania inżynieryjne, a także nowatorskie urządzenia i technologie, pozwalające zaoszczędzić energię i pieniądze.

14. JOBDOH

JOBDOH to inteligentna platforma do zatrudniania pracowników tymczasowych, która ma pomóc w znalezieniu pracy w dowolnym miejscu. Pracodawcy czerpią z niej dodatkowe korzyści dzięki szybkości działania i możliwości zatrudnienia odpowiednich ludzi, a pracownicy mogą liczyć na  elastyczność, która pozwala im zarabiać na życie i poprawić swoją historię zatrudnienia, która jest prezentowana bezpośrednio w aplikacji mobilnej.

15. EyeControl

EyeControl to niedrogie, intuicyjne urządzenie komunikacyjne oparte na technologii mobilnej, przeznaczone dla pacjentów, którzy nie mogą korzystać ze standardowych metod komunikacji, oraz centrów medycznych. EyeControl „tłumaczy” ruchy gałek ocznych na komunikację werbalną, pozwalając sparaliżowanym pacjentom komunikować się ze swoimi bliskimi.

16. MOLCURE

MOLCURE ma na celu opracowywać leki na obecnie nieuleczalne choroby. Abtracer, platforma do odkrywania leków, potrafi zidentyfikować potencjalne antyciała 10 szybciej, niż obecnie wykorzystywane systemy.

17. Optic Group ICH

Optic Group ICH produkuje oprawki do okularów ze zużytych plastikowych butelek. Wykorzystując tworzywo PET pozyskane z plastiku, firma tworzy wytrzymałe oprawki w przystępnych cenach. Celem firmy Optic Group ICH jest zadbanie, by wszyscy mogli widzieć lepiej,  przy jednoczesnym ograniczeniu zanieczyszczenia środowiska naturalnego dzięki recyclingowi zużytego plastiku.

18. Fresh Direct

Fresh Direct to firma zajmująca się produkcją i przetwórstwem rolnym, która łączy ze sobą lokalne społeczności i zaawansowaną technologię, w celu produkcji ekologicznych owoców, warzyw i mięsa oraz przetworzonych produktów końcowych. Fresh Direct produkuje, instaluje i sprzedaje spersonalizowane systemy hydroponiczne, szklarnie i farmy kontenerowe, dzięki którym działalność rolników staje się bardziej zrównoważona i wydajna.

19. PowerMundo

PowerMundo pomaga poprawić jakość życia ludzi, zapewniający im dostęp do czystej energii. Firma zapewnia szkolenia biznesowe, cyfrowe finansowanie repartycyjne i szereg produktów wykorzystujących energię słoneczną, aby pomóc lokalnym przedsiębiorcom i agentom handlowym zarobić na życie. Pomaga rodzinom, które nie mają dostępu do sieci energetycznej, zaoszczędzić pieniądze i poprawić stan zdrowia, a wszystko to przy promowaniu bardziej przyjaznych dla środowiska rozwiązań.

20. Migam

Migam wspiera komunikację pomiędzy osobami niesłyszącymi i słyszącymi, wykorzystując funkcję tłumaczenia wideo działającą poprzez przeglądarkę i aplikację na telefony komórkowe. Dzięki tej usłudze, osoby niesłyszące mogą się komunikować, a co za tym idzie, robić coś, co wielu z nas, uważa za rzecz oczywistą.

21. ColorADD

Firma ColorADD stworzyła uniwersalny kod składający się z prostych symboli przypisanych barwom podstawowym, które są następnie łączone przy tworzeniu barw drugorzędowych i trzeciorzędowych, umożliwiając prawidłową identyfikację kolorów wszystkim ludziom. Dzięki temu rozwiązaniu osoby, które nie rozróżniają kolorów, stają się niezależne, poprawia się ich wiara w siebie oraz poczucie godności.

22. SafeDrive

SafeDrive to aplikacja mobilna, która nagradza kierowców za powstrzymanie się od pisania SMS-ów podczas jazdy. Kierowcy zdobywają punkty, które można zamienić na kupony zniżkowe lub specjalne oferty firm, biorących udział w programie. Aplikacja stanowi zachętę do odpowiedzialnego prowadzenia samochodu, przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.

23. CrashDetech

CrashDetech to aplikacja na smartfony, która automatycznie wykrywa poważne wypadki samochodowe, określa ich lokalizację i natychmiast wysyła tam najbliższą karetkę oraz dostarcza sanitariuszom informacje pomagające ratować życie.

24. Alzhup

Alzhup to cyfrowa platforma medyczna, która zapewnia terapię dla pacjentów cierpiących na chorobę Alzheimera, której skuteczność jest potwierdzona naukowo, i którą można całkowicie spersonalizować, dostosowując ją do osobistych wspomnień danego pacjenta. Alzhup wspiera zaangażowanie rodziny pacjenta w terapię, uwzględniając w niej techniki gamifikacji, co poprawia jakość życia zarówno pacjentów jak i ich opiekunów oraz rodzin.

25. Local Alike

Local Alike to platforma internetowa, która pomaga podróżnym odkrywać najbardziej autentyczne i znaczące doświadczenia. Współpracuje z lokalnymi mieszkańcami w zakresie tworzenia turystyki opartej na lokalnych wspólnotach, pozwalającej zachować miejscową kulturę i stanowiącej źródło stabilnego dochodu dla społeczności.

26. WeFarm

WeFarm to pionierska platforma wymiany wiedzy oparta na technologii P2P, która łączy ze sobą 500 milionów drobnych rolników pozbawionych dostępu do Internetu. Platforma WeFarm pozwala im uzyskiwać ważne informacje, które mogą poprawić jakość ich życia, za pomocą SMS-ów.

27. Disease Diagnostic

Disease Diagnostic wykorzystuje magnesy na lodówce i wskaźniki laserowe do wykrywania wielu chorób z zaledwie jednej kropli krwi. Oferuje urządzenie medyczne wielokrotnego użytku, które jest 5 razy szybsze, kosztuje jedną dziesiątą standardowej ceny, jest autonomiczne i zapewnia 100 razy większe prawdopodobieństwo wykrycia bezobjawowych zakażeń niż obecnie wykorzystywane metody diagnostyczne.

fot. pixabay.com