Przeprowadziliśmy 6 inwestycji na prawie 10 mln zł. Podsumowanie roku KnowledgeHub

Dodane:

Krzysztof Dębowski Krzysztof Dębowski

knowledgehub

Udostępnij:

2019 w dwóch słowach? Bardzo pracowity. Sześć przeprowadzonych inwestycji, w sumie na prawie 10 mln złotych, oznaczało zapoznanie się z działalnością kilkuset startupów i dogłębną analizą kilkudziesięciu z nich.

Inwestycje w MarTech, FinTech i DeepTech

Inwestujemy w startupy na początkowym etapie rozwoju. Wspieramy innowacyjne i unikalne technologie z regionu CEE, w których dostrzegamy globalny potencjał. Koncentrujemy się na projektach z szeroko pojętego obszaru MarTech, FinTech i DeepTech, choć bacznie obserwujemy cały rynek i jesteśmy otwarci na startupy, których nie można jednoznacznie przypisać do danej branży czy sektora. Rok 2019 zakończyliśmy z sześcioma inwestycjami na łączną kwotę niemal 10 mln złotych.

Od suplementów diety po marketplace dla cateringu

Pierwszymi spółkami, które znalazły się w portfolio naszego funduszu były Sundose i Activy – startupy łączące nowoczesną technologię i innowacyjne podejście do zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej.

Sundose to spółka oferująca spersonalizowane suplementy diety w modelu subskrypcyjnym. Są one dopasowane do wieku, płci i indywidualnych potrzeb konsumentów. Wspólnie z  kilkoma aniołami biznesu zainwestowaliśmy w spółkę 3 mln złotych. Sundose działa na niezwykle perspektywicznym rynku suplementów diety, a sama spółka rośnie w bardzo szybkim tempie.

Z kolei Activy to aplikacja grywalizacyjna, która zachęca pracowników firm do codziennej aktywności fizycznej i dojeżdżania do pracy rowerem. Jest to doskonałe narzędzie dla firmowych działów HR, które w prosty sposób pozwala na podnoszenie poziomu motywacji oraz zaangażowania pracowników. Wpisuje się w istotne globalne trendy, takie jak efektywna mikromobilność, dbałość o środowisko, zrównoważony rozwój i szeroko pojęty well-being.

W drugiej połowie roku zainwestowaliśmy natomiast w Cashy, InkSearch, Cateringoo i RevDeBug.

Cashy to FinTech, który rozwija platformę do rozliczania faktur między kupującymi a dostawcami, z opcją rabatu za wcześniejszą płatność. Małe przedsiębiorstwa potrzebują alternatywy dla drogich usług mikrofaktoringu czy pożyczek. Cashy oferuje tańsze i elastyczne finansowanie pochodzące z nadwyżek finansowych ich większych kontrahentów. Wspólnie ze Spinaker Alfa zainwestowaliśmy w spółkę 1,5 mln złotych.

Z kolei InkSearch to marketplace łączący artystów tworzących tatuaże, studia oraz klientów z całego świata. Długie oczekiwanie na zrobienie upragnionego tatuażu jest bolączką tej branży na całym świecie. Dotychczas klient chcący zapisać się na tatuaż często pozostawał bez odpowiedzi ze strony studia czy artysty, albo czekał na jego realizację nawet rok. InkSearch pozwala studiom tatuażu na zaoszczędzenie czasu i profesjonalną obsługę klienta, a samym zainteresowanym na wybór dogodnego terminu i uzyskanie wszelkich potrzebnych informacji. Środki z naszej inwestycji wykorzystywane są na tworzenie i rozwój aplikacji mobilnej oraz szersze wejście na rynki zagraniczne. Obecnie InkSearch działa już w Berlinie, Mediolanie, Wiedniu i Londynie.

W grudniu zainwestowaliśmy jeszcze 2 mln złotych w marketplace dla cateringu biznesowego – Cateringoo. Spółka oferuje narzędzie, które ułatwia zamawianie jedzenia do biura czy na różnego rodzaju eventy i znacząco ułatwia pracę każdemu office managerowi, asystentowi zarządu czy event plannerowi. Założeniem Cateringoo jest zrzeszanie głównie niewielkich i średnich restauracji, firm cateringowych i innych ciekawych konceptów gastronomicznych. Dzięki dołączeniu do serwisu dostają one wsparcie w zakresie marketingu i sprzedaży, które przekłada się na ich szybszy rozwój. Użytkownicy serwisu otrzymują natomiast dostęp do wszystkich ofert cateringowych w jednym miejscu oraz zoptymalizowany proces zamawiania i rozliczeń. Cateringoo powstało w 2018 roku i obecnie realizuje zamówienia w Warszawie i Krakowie. Wkrótce dołączy do nich Trójmiasto, a w planach są już kolejne miasta.

Rok 2019 zamknęliśmy również inwestycją  na 2 mln złotych w spółkę RevDeBug, która dostarcza narzędzie umożliwiające szybkie prześledzenie kodu w poszukiwaniu błędów, a co za tym idzie ich błyskawiczne wychwycenie i poprawienie. Dzięki RevDeBug programiści i deweloperzy nie muszą spędzać czasu nad poszukiwaniem błędów, a spożytkować go na inne, bardziej wymagające zadania.

Efekty i plany

Patrząc wstecz jesteśmy zadowoleni z naszej aktywności. Wspomnianych na wstępie sześć projektów, które znalazły się w naszym portfolio, wymagało zapoznania się z działalnością kilkuset startupów i dogłębną oceną kilkudziesięciu z nich. Ponieważ w mijającym roku dopiero rozpoczynaliśmy działalność, to sporo pracy wymagało od nas także samo uruchomienie funduszu: pozyskanie inwestorów, skompletowanie zespołu, opracowanie dokumentacji, ułożenie procesów itd. Każdy, kto rozwijał firmę, wie jak ważny i trudny jest ten początkowy okres działalności.

To, co w 2019 roku nam się nie udało to sfinalizowanie dwóch inwestycji, nad którymi sporo się napracowaliśmy. W jedną z tych spółek być może zainwestujemy w tym roku, w drugą – ze względów formalnych – na pewno już nie.

Co przyniesie najbliższy rok? Z jednej strony na pewno będzie jeszcze bardziej intensywny niż miniony. Planujemy zainwestować w kilkanaście spółek ponad 20 mln złotych, tak więc przed nami naprawdę dużo pracy. Z drugiej udało nam się już wypracować procesy i relacje, które powodują, że większość działań przebiega szybciej i sprawniej. Pojawiają się jednak nowe obszary do pokrycia: nasze spółki portfelowe zaczynają podchodzić do kolejnych rund inwestycyjnych, niektóre potrzebują większego wsparcia niż zakładaliśmy, jest trochę zmian formalnych i proceduralnych, wciąż przed nami także budowanie relacji z zagranicznymi funduszami venture capital i dużo nauki. To będzie ciekawy okres i mamy dużo szczęścia, że możemy uczestniczyć w kształtowaniu się polskiego rynku VC.

 

Autor:

Krzysztof Dębowski, Co-Managing Partner KnowledgeHub