Działasz na rzecz startupów już od wielu lat. Czy mimo Twojego doświadczenia jest coś, co szczególnie zaskoczyło Cię w 2024 roku właśnie w tym obszarze?
Chyba szybkość, z jaką rozwija się AI. Od wielu lat obserwujemy cyfrową transformację, ale jeszcze nie widzieliśmy, żeby jakaś technologia rozwijała się w tak zawrotnym tempie. To przekłada się też na liczbę startupów opartych o AI oraz liczbę entuzjastów tej technologii. Społeczność GenAI Cracow liczy już blisko 450 osób!
Jak w 2024 roku w Krakowskim Parku Technologicznym wspieraliście startupy?
W 2024 roku rozpoczęliśmy realizację programu KPT ScaleUP Booster, skupiając się na dwóch branżach: przemysł 4.0 (ścieżka z odbiorcą technologii) oraz gamedev (ścieżka Go Global). Liczba aplikacji do obu tych programów akceleracyjnych była ogromna! W tym samym roku rozpoczęliśmy również realizację platformy startowej Wschodni Akcelerator Biznesu, gdzie pełnimy rolę partnera. W dwóch edycjach tego programu inkubacyjnego dla startupów we wczesnej fazie rozwoju bierze udział aż 50 nowych firm, a obecnie prowadzimy nabór do kolejnej rundy.
14 marca 2024 ogłosiliśmy, że wspólnie z AGH poprowadzimy polski oddział akceleratora innowacji obronnych NATO – DIANA. Celem tego projektu jest integracja kompetencji naukowców, innowatorów oraz startupów z potrzebami sektora obronnego i wojskowego. Pozostając w tematyce obronności i technologii dual-use, razem z PFR, zorganizowaliśmy IDA Bootcamp, podczas którego 21 innowacyjnych firm rozwijających autonomiczne systemy bezpieczeństwa miało okazję skonfrontować swoje rozwiązania z ekspertami z branży i wojska. Dla sektora kosmicznego uruchomiliśmy program ESA Spark Funding, realizowany przez brokerów technologii Europejskiej Agencji Kosmicznej w ramach projektu ESA TEAM, w który również jesteśmy zaangażowani. Program umożliwia otrzymanie 75 000 euro bezzwrotnego wsparcia finansowego na wdrożenie technologii kosmicznych w innych branżach. W 2024 roku wsparcie to przyznaliśmy trzem firmom, a w tym roku kontynuujemy realizację tego programu.
Wasze najważniejsze ubiegłoroczne osiągnięcia w kontekście wspierania startupów to…?
Nasza konferencja Digital Dragons, będąca wiodącym wydarzeniem B2B w branży gier, okazała się największą w historii, przyciągając 2600 uczestników z całego świata. Wśród nich znaleźli się twórcy największych hitów branży, niezależne studia deweloperskie, wydawcy, producenci oraz czołowe media branżowe. Zorganizowaliśmy także największy jak dotąd KrakJam – 48-godzinny maraton tworzenia gier, w którym udział wzięło 289 uczestników, a efektem ich pracy było powstanie 71 gier! Ponadto odbył się pierwszy w Polsce hackathon EUDIS, poświęcony problemom i wyzwaniom stojącym przed sektorem obronnym.
W ubiegłym roku obchodziliśmy również 15-lecie naszego stacjonarnego inkubatora dla startupów, przez który przewinęły się już setki młodych przedsiębiorców.
Które – Twoim zdaniem – wydarzenia lub inicjatywy organizowane przez KPT najbardziej wpłynęły na małopolski ekosystem startupów?
Wspólnie z innymi krakowskimi instytucjami i organizacjami, m.in. Kraków5020, OMGKRK, Kraków Miastem Startupów zorganizowaliśmy Krakow Tech Summit – największą konferencję technologiczną w Krakowie (oczywiście obok Open Eyes Economy Summit oraz Digital Dragons). W ramach tego wydarzenia odpowiadaliśmy za ścieżkę ekosystemową, skupioną na tworzeniu sieci współpracy między startupami, działami R&D większych firm, inwestorami oraz instytucjami. Podczas konferencji poruszano także gorące tematy, takie jak rozwój AI czy zielona transformacja.
W ubiegłym roku zorganizowaliśmy również dwa konkursy z cyklu Pitching Fight Club – jeden skierowany do rozwiązań B2B, a drugi do B2C. Wydarzenia te przyciągają nie tylko startupy, które rywalizują o nagrody finansowe i symboliczne rękawice bokserskie, ale także studentów, entuzjastów oraz inwestorów. Staramy się współpracować z innymi instytucjami i wspierać ich działania na rzecz lokalnego ekosystemu, np. z OMGKRK przy organizacji Summer Jam czy z Krakow Miastem Startupów podczas Archipelagu Innowacji. Regularnie wspieramy również koła naukowe z krakowskich uczelni w organizacji ich wydarzeń, takich jak hackathon Hacknarock czy Startup Stage.
Najpoważniejsze wyzwania, z jakimi przyszło się Wam mierzyć w KPT w realizacji swoich działań to…?
Ubiegły rok był trudny między innymi dla branży gier, ale pomimo tego udało nam się ustanowić kolejne rekordy frekwencyjne na konferencji Digital Dragons i na KrakJamie. Ponadto część naszych działań realizowana jest w ramach projektów krajowych i międzynarodowych, jednak na rynku panuje duża konkurencja w aplikowaniu o te środki. To sprawia, że nie zawsze możemy realizować dokładnie to, co byśmy chcieli (śmiech).
Jakie trendy technologiczne lub rynkowe w 2024 roku miały największy wpływ na działalność polskich startupów?
Pomijając oczywiście AI, startupowym słowem roku został deep tech. Obserwujemy wyraźny nacisk na rozwiązywanie globalnych wyzwań, takich jak zmiany klimatyczne, zdrowie publiczne, zrównoważony rozwój czy bezpieczeństwo energetyczne. Ten trend przekłada się na rosnące zainteresowanie funduszy inwestycyjnych rozwiązaniami opartymi na zaawansowanych technologiach. Obecnie spora część wspieranych przez nas startupów to deep techy, działające w takich obszarach jak przemysł 4.0, technologie kosmiczne czy dual use.
W 2024 roku rozpoczęliśmy także realizację międzynarodowego programu Finest Scaleup, poświęconego wsparciu deep techów w regionie Morza Bałtyckiego. W ramach tego projektu stworzyliśmy raport o wyzwaniach i najlepszych praktykach wsparcia deep techów. Premiera tej publikacji już wkrótce. A jak o publikacjach mowa, to nie możemy też zapomnieć o „Radarze innowacji dla przemysłu 4.0 2024”, czyli katalogu młodych firm, które dostarczają nowoczesne rozwiązania dla produkcji. Wiele z tych firm to właśnie deep techy.
Jak oceniasz obecny stan reprezentacji kobiet w startupach i generalnie w środowisku startupowym? Czy zauważasz zmiany w tym zakresie?
Myśląc o startupach, z którymi obecnie współpracujemy, wydaje się, że około połowa z nich ma w zespole założycielskim co najmniej jedną kobietę. Tę obserwację potwierdzają dane z raportów. Według raportu Rynek Start-upów w Polsce. Trendy technologiczne 2024 56% badanych startupów miało w zespole założycielskim przynajmniej jedną kobietę. Z kolei najnowszy raport fundacji Startup Poland wskazuje na 41%. Nieco inaczej przedstawiają się dane dla deep techów. Nasze badanie na grupie 500 deep techów z rejonu Morza Bałtyckiego pokazuje, że odsetek tego typu firm z co najmniej jedną założycielką wynosi 28%.
Niestety, nadal brakuje widocznych liderek w startupowym ekosystemie. Podczas naszego ostatniego Pitching Fight Clubu, na osiem prezentowanych projektów, tylko jeden był przedstawiany przez kobietę. To pokazuje, że mimo postępów wciąż pozostaje wiele do zrobienia, aby zwiększyć udział kobiet w kluczowych rolach i ich widoczność na scenie startupowej.
Czy planujecie w KPT nowe programy lub inicjatywy dla młodych spółek i founderów, które szczególnie wyróżnią się na tle dotychczasowych działań?
W 2025 roku będziemy kontynuować nasze programy: KPT Scaleup Booster, ale pojawi się dodatkowo ścieżka agnostic. Poza tym bez zmian we Wschodnim Akceleratorze Biznesu oraz ESA Brokerze ze wsparciem finansowym Spark Funding. Zachęcamy do aplikowania do tych programów!
Jeśli chodzi o nowe inicjatywy to w ramach wspomnianego projektu Finest Scaleup będziemy prowadzić matchmaking pomiędzy deep techami a międzynarodowymi funduszami inwestycyjnymi. Liczymy też, że będziemy mogli rozpocząć wsparcie dla startupów w ramach akceleratora NATO Diana.
Jakie wyzwania i szanse widzisz w nadchodzących latach dla małopolskiego ekosystemu startupowego?
Liczymy na rozwój sektora kosmicznego. Niedawno przystąpiliśmy do nowo utworzonej Małopolskiej Rady Sektora Kosmicznego, a na AGH działa również Uniwersytet Kosmiczny – mamy nadzieję, że przyczyni się to do wzrostu liczby startupów w tym obszarze. Patrząc na szybki rozwój społeczności GenAI Cracow, wierzymy także, że pojawią się kolejne rozwiązania oparte na AI.
Jeśli chodzi o wyzwania, według raportu Polskie Startupy 2024, województwo małopolskie zajmuje obecnie 4. miejsce pod względem liczby startupów mających tutaj swoje siedziby. To spadek z 2. miejsca w ciągu ostatnich kilku lat. Oczywiście, wyniki te opierają się na odpowiedziach startupów w ankiecie, ale zdecydowanie powinniśmy przyjrzeć się bliżej, z czego wynika ta zmiana.
Zaczęliśmy od pytania osobistego i na takim skończymy. Powiedz proszę, jakie inspiracje czerpiesz z pracy w KPT, szczególnie w kontekście rozwoju młodych przedsiębiorstw i kobiet w biznesie?
Pracuję w inkubatorze technologicznym, więc na co dzień współpracuję ze startupami we wczesnej fazie rozwoju. Nieustannie podziwiam zaangażowanie osób, które na tym etapie pracują nad swoimi rozwiązaniami, często jednocześnie będąc zatrudnionymi na etacie, który pozwala im się utrzymać. Drugim aspektem, który budzi mój szacunek, jest ryzyko związane właśnie z porzuceniem stałego zatrudnienia i przejściem „na swoje”. Ten entuzjazm i odwaga są naprawdę zaraźliwe!