Zdjęcie: Mobile Industrial Robots
Nawet dwucyfrowe wzrosty na rynku komponentów
Firma analityczna Interact Analysis przeprowadziła badanie rynku kluczowych komponentów do robotów przemysłowych. Mowa tutaj o silnikach, napędach, przekładniach, kontrolerach, zawieszkach uczących, czujnikach, manipulatorach czy systemach wizyjnych. Zgodnie z analizą – widzenie maszynowe i manipulatory końcowe mają odnotować najwyższy wzrost. Wartość tego sektora do 2025 r. ma przekroczyć nawet 2,5 mld dolarów.
Jak wskazują eksperci z serwisu portalprzemyslowy.pl – widzenie maszynowe było w zasadzie jedynym sektorem, który rozwijał się stabilnie w trakcie pandemii koronawirusa. Wszystkie inne sektory komponentów miały odnotować spadek wartości w latach 2019–2020. Wywołało to w zasadzie kilka czynników – przerwy w łańcuchu dostaw, a także osłabienie popytu konsumpcyjnego na produkty motoryzacyjne i elektroniczne, jak i samą sytuacją epidemiologiczną.
W zasadzie na rynku komponentów do robotów przemysłowych dominują kraje azjatyckie. Pierwsze miejsce zajmuje Japonia, a na drugim znajdują się Chiny. Eksperci przewidują jednak, że wkrótce chiński rynek może przegonić japoński poziom produkcji jednostkowej robotów przemysłowych. Mimo to Japonia ma – przynajmniej do 2025 r. – pozostać liderem, jeśli mowa o przychodach z komponentów do robotów przemysłowych. To dlatego, że kraj ten specjalizuje się w tworzeniu robotów przegubowych, które są znacznie droższe. Do 2025 r. globalny rynek komponentów ma osiągnąć nawet 9,3 mld dolarów wartości.
Sprzedaż autonomicznych robotów mobilnych wzrosła o 42%
Wywodzące się z Danii Mobile Industrial Robots, to międzynarodowa korporacja specjalizująca się m.in. w tworzeniu tzw. autonomicznych robotów mobilnych. MiR jest de facto liderem na tym rynku i współpracuje z 167 dystrybutorami w 48 krajach. Autonomiczne roboty mobilne MiR można znaleźć praktycznie na całym globie – od Australii, przez Afrykę i obie Ameryki po Eurazję.
W 2021 r. firma ta odnotowała aż 42% wzrost sprzedaży w stosunku do 2020 r. Szczególnym okresem był tutaj IV kwartał 2021 r., a dokładniej – grudzień, w którym MiR dostarczył do klientów ok. 300 robotów więcej niż w jakimkolwiek poprzednim miesiącu. Autonomiczne roboty mobilne znajdują zastosowanie przede wszystkim w motoryzacji i elektronice, ale rośnie tu też popyt na rynku logistyki i FMCG.
Ten wzrost sprzedaży ma powiązanie stricte z autonomizacją i robotyzacją przemysłu. Coraz więcej sektorów decyduje się na korzystanie z rozwiązań przemysłu 4.0, aby znacząco przyspieszyć swój proces produkcyjny.