Zmiana nazwy instytutu wiąże się również z planami rozwoju, w tym otwarciem centrum mocy obliczeniowej oraz powołaniem Krajowego Centrum Zaufanej AI i programu „AI for All”.
– Otwieramy ważny rozdział w strategii realizowanej w naszych instytutach, polegającej na budowie kompetencji cyfrowych i kompetencji z zakresu transformacji cyfrowej – powiedział dr Hubert Cichocki, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Czym zajmie się nowe centrum?
Dyrektor i koordynator kierunku horyzontalnego cyfryzacja Sieci Badawczej Łukasiewicz, dr hab. Jan Kozak, podkreślił kontynuację blisko 70-letniej tradycji Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG. Instytut będzie rozwijał rozwiązania AI i cyberbezpieczeństwa dla przemysłu, administracji oraz społeczeństwa cyfrowego. Kluczowe obszary obejmą AI, analitykę danych, cyfrowe bliźniaki, wyjaśnialną AI (XAI), ochronę Internetu Rzeczy (IoT), bioinformatykę oraz drony autonomiczne.
W najbliższych latach Łukasiewicz-AI planuje uruchomienie centrum mocy obliczeniowej, które zapewni start-upom, śląskim przedsiębiorcom, administracji oraz zespołom badawczym dostęp do zaawansowanych narzędzi AI bez konieczności własnych inwestycji. Zapowiedziano również program „AI for All”, mający na celu upowszechnianie AI w społeczeństwie i przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu. Powstanie także Krajowe Centrum Zaufanej AI oraz inne centra badawcze. Dr Kozak zaznaczył, że Łukasiewicz-AI, wraz z NASK i Instytutem Łączności, tworzy trójkę państwowych instytutów badawczych w Polsce, które koncentrują się wyłącznie na AI i cyberbezpieczeństwie, wzajemnie się uzupełniając.
Minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, uczestnicząca w uroczystości, zwróciła uwagę na nierozerwalny związek między rozwojem zielonej energii a sztuczną inteligencją. Podkreśliła również kluczowe znaczenie cyberbezpieczeństwa dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Realizowane projekty
W ramach realizowanych i rozwijanych projektów w instytucie, uczestnicy wydarzenia mogli zapoznać się z cyfrowymi bliźniakami, które umożliwiają samorządom i firmom testowanie skomplikowanych procesów w wirtualnym środowisku, innowacyjnym kombinezonem do automatycznego tłumaczenia książek na Polski Język Migowy (PJM), autonomicznymi pojazdami oraz zadaniami na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa, ze szczególnym uwzględnieniem cyberbezpieczeństwa.
Obecnie w Łukasiewicz-AI pracuje ponad 120 ekspertów w trzech centrach badawczych i akredytowanych laboratoriach. Realizowanych jest tam ponad 50 projektów badawczo-rozwojowych, w tym w ramach programów Horizont Europa, DIGITAL i NCBiR. Instytut prowadzi również zadania na rzecz obronności i posiada status akceleratora Centrum Testowego DIANA.