Spektrum wyzwań, z jakimi zmagają się hodowcy truskawek, jest naprawdę szerokie: od ekstremalnych zjawisk pogodowych, przez wahania temperatury, aż po choroby roślin. Stale zmieniające się warunki atmosferyczne wpływają zarówno na przesunięcia terminu zbiorów, jak i ich jakość. Odpowiedzią na te problemy może być rozwiązanie technologiczne opracowane przez krakowską firmę Hydropolis. Na projektowanych przez firmę wertykalnych farmach rośliny mają zapewnione idealne warunki do wzrostu i dojrzewania – niezależnie od pory roku, dnia, warunków atmosferycznych i temperatury.
Algorytm uprawowy odpowiedzią na bolączki hodowców
Algorytmy uprawowe zostały skomponowane w taki sposób, aby roślina mogła prawidłowo przejść przez wszystkie fazy fenologiczne: od wytworzenia kwiatostanów, przez owocowanie, aż po spoczynek.
O przebiegu prac więcej powiedziała Malwina Figurska, specjalistka ds. uprawy hydroponicznej:
– Jesteśmy w trakcie szukania optymalnych rozwiązań w zakresie oświetlenia uprawy, aby zmaksymalizować ilość wytworzonych kwiatostanów, a tym samym ilość owoców. W naszej uprawie nie stosujemy chemii, nasze plony nie zawierają pozostałości pestycydów, fungicydów czy herbicydów, ponieważ nie są one wykorzystywane w trakcie produkcji – mówi Figurska.
W zależności od powierzchni przeznaczonej na farmę, dział B+R firmy Hydropolis ma możliwość sprawdzić, w jaki sposób da się ograniczyć lub zredukować zużycie surowców naturalnych oraz ilość sprzętu niezbędną do produkcji. Koszty prowadzenia farmy już teraz zostały zredukowane o 21% w porównaniu do branżowej konkurencji.
– Jest to przepis na udaną uprawę. Podobnie, jak w przepisach kulinarnych, w naszych algorytmach zapisane są chronologicznie kroki, którymi należy podążać, aby uzyskać odpowiedni plon. Szefowie kuchni, doskonaląc swój przepis na popisowe danie, stale testują smak potrawy dodając do niej szczyptę nowych przypraw lub zmieniając proporcje składników. Tak samo w centrum B+R stale optymalizujemy algorytmy uprawowe, aby zapewnić wysokie i dobrej jakości plony – zapewnia Katarzyna Dziedzic, dyrektor działu B+R w Hydropolis.
Firma Hydropolis posiada opracowane przepisy uprawowe również dla innych gatunków roślin, m.in. wielu odmian sałat czy ziół. Planowane są także prace nad uprawą wertykalną roślin wysokobiałkowych, tj. owies czy groch.
W czym może pomóc technologia upraw wertykalnych?
Technologia upraw wertykalnych może odciążyć rolnictwo z takich problemów, jak stale rosnące ceny nawozów, choroby glebowe i brak przewidywalności dla prowadzonej uprawy. Cały system farmy wspieranej przez technologię wertykalną został opracowany w taki sposób, aby zapewnić powtarzalność procesu produkcji oraz wysoki poziom zysku przy zachowaniu zoptymalizowanego poziomu zużycia energii.
Ponad 4 miliony złotych na technologię kontrolowanych warunków wzrostu roślin
Spółka na pokład zaprosiła inwestorów – prywatnych (branża farmaceutyczna oraz budowlana) oraz dwa fundusze inwestycyjne pozyskując tym samym ponad 4 mln złotych. Aktualnie Hydropolis otwiera rundę finansowania, którą chce przeznaczyć na dalszy rozwój technologii, skalowanie sprzedaży oraz wejście na inne rynki.
Wygrane i wyróżnienia
Firma Hydropolis ma na swoim koncie również inne sukcesy. Za opracowanie i wdrożenie w życie wspomnianej już farmy wertykalnej, spółka otrzymała zaproszenie do programu InCredibles, który odbywał się w ramach konkursu Start-up Challenge podczas 15. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
W 2023 firma była jednym ze zwycięzców konkursu Assay SUPERHERO. Została wybrana spośród 10 najlepszych startupów, które zakwalifikowały się do finału we wcześniejszej rundzie eliminacyjnej.