Do podjęcia #wyzwaniaPZU – Senior 2.0 zapraszamy wraz z partnerami – RBL_, Pekao SA i Huge Thing – specjalistów UX, service design czy osoby zainteresowane koncepcją srebrnej gospodarki. W projekcie mogą wziąć udział także wolontariusze i pracownicy NGO oraz pasjonaci pracy w oparciu o design thinking. Aby uczestniczyć w trzydniowych warsztatach, które odbędą się 10-12 maja w Warszawie wystarczy zgłosić się, wypełniając formularz rejestracji dostępny na stronie internetowej wydarzenia.
W trakcie warsztatów 30 uczestników w pięcioosobowych zespołach będzie projektować użyteczne rozwiązania dla seniorów i ich opiekunów. Do grup dołączą eksperci z PZU, RBL_, Pekao SA, którzy będą wspierać uczestników swoją wiedzą i doświadczeniem. Twórcy koncepcji rozwiązań o największym potencjale otrzymają nagrody pieniężne (pula to 10 tys. zł), a ich koncepcje mogą być dalej rozwijane.
– #wyzwaniePZU – Senior 2.0 to wyjątkowe wydarzenie o charakterze ultraszybkiego maratonu projektowania usług. Chcemy skonfrontować energię i pomysłowość młodych osób z potrzebami seniorów i wspólnie wypracować koncepcje rozwiązań, które będą pomocne dla osób starszych i ich opiekunów. Mam nadzieję, że ta kreatywna mieszanka da nam na koniec naszych warsztatów fantastyczne pomysły na usługi i rozwiązania – powiedział Marcin Kurczab, dyrektor ds. Innowacji w PZU.
– Wydarzenie będzie weekendowym maratonem design thinkingu. W jego trakcie uczestnicy skupią się nad rozwiązaniami nie tylko dla osób starszych, ale również ich opiekunów. W Polsce często to rodzina zajmuje się seniorami. W 85 proc. przypadków najbliżsi pomagają im w codziennych aktywnościach. Z drugiej strony, zauważamy, że ludzie obecnie starzeją się wolniej- żyją dłużej, dłużej pozostają sprawni, pracują, są aktywni w różnych sferach. Seniorzy stanowią bardzo liczną grupę klientów PZU. Dlatego wyzwaniem dla nas jest sprostanie zmieniającym się postawom i nawykom osób starszych, konieczność wdrożenia produktów i usług uwzględniających oczekiwania „starszej” grupy docelowej, ale przede wszystkim całkowita zmiana myślenia o tej grupie – powiedziała Anna Janiczek, dyrektor Biura Zarządzania Relacjami z Klientem w PZU.
W Polsce żyje ponad 6,5 mln osób w wieku powyżej 65 lat. Stanowią one blisko 20 proc. społeczeństwa. Liczba ta będzie systematycznie rosnąć. Prognozuje się, że w 2050 roku odsetek seniorów w Polsce wyniesie 40 procent. Równocześnie średnia życia w Polsce będzie się wydłużać. Do 2050 roku przeciętna długość życia mężczyzn wrośnie o 9 lat, natomiast kobiet o 6 lat. Sytuacja ta rodzi wiele wyzwań związanych z funkcjonowaniem seniorów, a w szczególności w zakresie opieki nad nimi. Według badań ponad połowa seniorów wskazuje zdrowie jako problem, z którym musi się mierzyć. Opieka nad osobami w starszym wieku to olbrzymie wyzwanie fizyczne i psychiczne. W Polsce seniorami najczęściej zajmują się najbliżsi członkowie rodziny. Duże wyzwanie dla seniorów stanowi także utrata/brak rodziny, zakończenie życia zawodowego, samotność/izolacja oraz brak pieniędzy i utrata samodzielności.