QNA Technology z 3 mln zł na rozwój tuszów do druku m.in. wysokorozdzielczych wyświetlaczy

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

QNA Technology z 3 mln zł na rozwój tuszów do druku m.in. wysokorozdzielczych wyświetlaczy

Udostępnij:

Nanotechnologiczne QNA Technology, specjalizujące się w syntezie i funkcjonalizacji
półprzewodnikowych kropek kwantowych, otrzyma grant badawczo-rozwojowy w ramach
Szybkiej Ścieżki. Pozwoli to spółce wytwarzać półprzewodnikowy tusz, niosący przełom
m.in. na rynkach wyświetlaczy, fotowoltaiki i zabezpieczeń.

3 mln zł – tyle, w ramach „Szybkiej ścieżki”, trafi do wrocławskiego start-upu nanotechnologicznego, specjalizującego się w syntezie i funkcjonalizacji półprzewodnikowych kropek kwantowych. QNA, w oparciu o uzyskany grant badawczo- rozwojowy z NCBiR, zrealizuje wart ponad 4 mln zł projekt. Chodzi o rozwój technologii fluorescencyjnego tuszu bazującego na półprzewodnikowych kropkach kwantowych. Opracowywane przez spółkę rozwiązanie ma wszelki potencjał, aby być elementem rewolucji w wielu globalnych sektorach – w tym na rynku wyświetlaczy.

QNA. ink – półprzewodnikowy tusz fluoroscencyjny

– Otrzymane finansowanie pozwoli nam przyspieszyć prace nad naszym kolejnym produktem QNA.ink – półprzewodnikowym tuszem fluoroscencyjnym. Docelowo, wdrożenie przemysłowe QNA.ink pozwoli nam wziąć udział w kolejnym przełomie technologicznym na rynku telewizorów, wysokorozdzielczych wyświetlaczy do telefonów, gogli VR i AR czy smartwatchów. W oparciu o nasz tusz, wysokorozdzielcze, giętkie wyświetlacze do wszystkich tych urządzeń będzie można…wydrukować. Tak jak dziś drukuje się książki – tłumaczy dr hab. inż. Artur Podhorodecki, CEO i współzałożyciel QNA Technology.

QNA-B.dot – brakujący element z palety RGB

QNA Technology, mimo młodego wieku, już należy do grona globalnych pionierów nanotechnologii. Spółka opracowała bowiem unikalną metodę przepływową, umożliwiającą powtarzalną syntezę dużych ilości kropek kwantowych o bardzo wysokiej jakości. Komercjalizacja tej technologii przełamie globalny impas w ich dostępności w przemyśle. Równolegle, w laboratoriach spółki dobiegają końca prace nad QNA-B.dot – niebieską kropką kwantową stanowiącą ostatni, brakujący element z palety kolorów RGB, potrzebny do stworzenia nowoczesnych wyświetlaczy wykorzystujących technologie mikroQLED. – Opracowywany w projekcie półprzewodnikowy tusz zapewni szybsze i skuteczniejsze wdrożenie rozwiązań QNA Technology na liniach produkcyjnych potencjalnych klientów. Wdrożenie naszych kropek wymagać będzie jedynie posiadania przez nich drukarki typu inkjet. Drukowanie z użyciem QNA.ink obniży koszty produkcji wytwarzanych urządzeń oraz otworzy przed przemysłem nowe możliwości konstrukcyjne. Formulacje tuszu QNA.ink mają umożliwić drukowanie na praktycznie każdego rodzaju powierzchni – papierze, folii czy szkle – wyjaśnia dr inż. Mateusz Bański, CTO i współzałożyciel wrocławskiej spółki. – Ten unikatowy w skali globalnej produkt ma być game-changerem branży wyświetlaczy i fotowoltaiki, których łączna wartość szacowana jest tylko w 2020 r. na przeszło 490 mld USD. A najlepsze dopiero przed nami. Coraz więcej branż, np. zabezpieczeń czy oświetlenia LED, odkrywa zalety półprzewodnikowych kropek kwantowych. – dodaje dr inż. Paweł Wielgus, partner zarządzający w Kvarko, funduszu inwestującego w innowacyjne spółki naukowe i technologiczne.

QNA Technology szuka specjalistów

QNA Technology weszła właśnie w najgorętszą fazę swojego rozwoju. Obecnie, po niespełna trzech latach funkcjonowania, zespół tworzy już dziesięć osób – w znakomitej większości profesorów, doktorów i doktorantów. Jednak w związku z nowymi projektami, start-up ciągle szuka specjalistów i prowadzi obecnie rekrutacje na kilka stanowisk. QNA Technology została też zauważona przez ekspertów i środowisko VC: wyróżniono ją pierwszą nagrodą NanoStartup Challenge – konkursu organizowanego w ramach InterNanoPoland 2018 oraz pierwszym miejscem w kategorii New Industry konkursu European Start-up Challenge 2019.