Nowe przepisy pozwolą sporo zaoszczędzić na prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej!

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Od stycznia w życie wchodzą regulacje, dzięki którym przedsiębiorstwa będą mogły odliczyć od podatku dochodowego dokładnie tyle, ile przeznaczają na prowadzone prace badawcze lub rozwojowe.

Dzięki odpowiedniemu zakwalifikowaniu wydatków, firmy mogą zaoszczędzić znaczne pieniądze na realizowanych, często nieświadomie, działaniach związanych z ciągłym doskonaleniem oferowanych produktów.

Kilka dni temu prezydent Andrzej Duda podpisał tak zwaną drugą ustawę o innowacyjności. Jest ona kolejnym pakietem zmian w przepisach, który wiele zmieni w procesie tworzeniu nowych rozwiązań technologicznych.

Przypomnijmy, że wcześniejsze zmiany, które weszły w życie pod koniec 2016 roku, zwiększyły do 50% ulgę podatkową, zniosły na stałe podatek dochodowy od aportu własności intelektualnej i przemysłowej oraz wydłużyły z 3 do 6 lat możliwość odliczenia kosztów na działalność B+R. Nowe przepisy, które wejdą w życie z początkiem 2018 roku, związane są przede wszystkim ze wzmocnieniem zachęt finansowych dla podmiotów prowadzących działalność B+R oraz zacieśnieniem współpracy sektora nauki i biznesu. Co się zmieni?

Kluczową zmianą dla przedsiębiorców będzie możliwość odliczenia od podatku równowartości kosztów prowadzonej działalności badawczej lub rozwojowej. Przedsiębiorstwa o statusie centrum badawczo-rozwojowego będą mogły odliczyć od podatku nawet 150% poniesionych kosztów. Przepisy pozwolą również urynkowić funkcjonowanie spółek celowych tworzonych przez uczelnie i instytuty PAN. Spółki uczelniane będą mogły realizować badania zlecone przez przedsiębiorców oraz np. świadczyć usługi doradcze przy wykorzystaniu zaplecza uczelni, stając się komercyjnymi ośrodkami eksperckimi.

Wprowadzane zmiany sÄ… nie tylko kolejnym korkiem niwelujÄ…cym bariery współpracy biznesu ze Å›rodowiskiem naukowym, ale ich rezultatem sÄ… wymierne korzyÅ›ci finansowe. Jest to istotne szczególnie dlatego, że w ostatnich latach zauważamy znaczÄ…cy wzrost zainteresowania komercyjnym stosowaniem opracowywanych przez naukowców technologii. WspółpracÄ™ przy tego typu wdrożeniach obserwujemy u coraz szerszego grona rodzimych przedsiÄ™biorców – od mikro, maÅ‚ych i Å›rednich zaczynajÄ…c, na spółkach Skarbu PaÅ„stwa koÅ„czÄ…c. Konkurencja wymusza na przedsiÄ™biorstwach ciÄ…gÅ‚e poszukiwanie przewag technologicznych, a nowe przepisy pozwalajÄ… uzyskać na tym realne oszczÄ™dnoÅ›ci.

Ważne, aby przedsiębiorcy byli świadomi tego, co oferować będzie pakiet wprowadzonych zmian oraz żeby regulacje prawne mogły być przez nich efektywnie pożytkowane. Warto już teraz zwrócić się o pomoc do specjalistów np. z parków naukowo-technologicznych, którzy podpowiedzą, jak dzięki zmienionej ustawie sporo zaoszczędzić na prowadzeniu innowacyjnej działalności.

–

Autor komentarza: Piotr Nędzewicz, menedżer inwestycyjny w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym