Na szczycie zestawienia po raz kolejny znalazł się niemiecki UnternehmerTUM, oferujący programy wspierające budowę firm. To jedyny jak do tej pory ośrodek, który drugi raz wygrywa omawianą listę. Tuż za nim uplasował się paryski Station F, który do tej pory wsparł rozwój 7 000 przedsiębiorstw, w tym dwóch jednorożców. Warto zauważyć, że pod względem liczby wyróżnionych hubów w rankingu dominuje Wielka Brytania. Na liście znalazło się 29 wyspiarskich ośrodków, zlokalizowanych przede wszystkim w Londynie. Jakie jeszcze kraje wyróżniają się w rankingu? Niemcy posiadają 19 hubów na liście, a Hiszpania i Portugalia łącznie 24, z czego dwa znalazły się w pierwszej dwudziestce.
Polskie huby – co poszło nie tak?
Nie da się ukryć, że polskie huby startupowe wypadły w tym zestawieniu słabo. Żaden z rodzimych ośrodków nie znalazł się w czołówce rankingu. Najwyżej, bo na 35. miejscu znalazła się warszawska ISE Group. 43. miejsce to Startsmart CEE, 75. lokata przypadła Rebels Valley, a 81. – CIC.
Pełen ranking znajdziecie tutaj.
Przyczyn takiego stanu rzeczy można doszukiwać się w kilku aspektach. Pierwszy z nich jest najbardziej oczywisty, a jednocześnie uniwersalny, bo służy nam do wyjaśniania bodajże wszelkich niedostatków naszego ekosystemu. Niewystarczające finansowanie. Polskie startupy często borykają się z trudnościami w pozyskaniu kapitału na rozwój. Luka kapitałowa w Polsce sięga nawet kilkuset miliardów złotych, co znacząco hamuje rozwój innowacyjnych przedsięwzięć.
Drugie wyzwanie to niedostateczne wsparcie ze strony sektora prywatnego, czyli temat który również nie tak dawno temu był podnoszony w naszym środowisku. Brak rozwiniętej sieci funduszy corporate venture capital (CVC) oraz ograniczone zaangażowanie dużych przedsiębiorstw w akcelerację startupów utrudnia młodym firmom zdobycie pierwszych klientów i przetestowanie swoich rozwiązań na rynku.
Wreszcie, mamy też do czynienia z brakami kapitału ludzkiego. Mimo dużej liczby absolwentów kierunków ścisłych i inżynierskich, nasze rodzime spółki często zmagają się z niedoborem doświadczonych specjalistów oraz menedżerów o odpowiednich kompetencjach. Dodatkowo, produktywność pracy w Polsce jest niższa niż w krajach rozwiniętych, co wpływa na konkurencyjność rodzimych firm.
Top 10 hubów w Europie
UnternehmerTUM
Lokalizacja: Monachium, Niemcy
UnternehmerTUM to laboratorium startupów Uniwersytetu Technicznego w Monachium (TUM), które zostało założone w 2002 roku przez niemiecką dziedziczkę Susanne Klatten. Nonprofit prowadzi 20 programów mających na celu przeprowadzenie startupów przez podstawowe etapy budowania firmy, od prototypowania i pitchowania do inwestorów venture capital po rozwijanie umiejętności przywódczych.
Każdego roku 5000 uczestników dołącza do programów startupowych, w wyniku których powstaje 50 nowych firm. Jedną z mocnych stron UnternehmerTUM jest jego rozległa sieć kontaktów, która obejmuje gigantów przemysłowych, takich jak Airbus i BMW, MŚP, regionalne i międzynarodowe uniwersytety, VC i departamenty rządowe.
Absolwenci? Warto wyróżnić m.in. globalnego dostawcę usług transportowych FlixMobility, firmę kosmiczną Isar Aerospace i producenta inteligentnych termostatów Tado.
Station F
Lokalizacja: Paryż, Francja
Założona w 2017 roku, Station F została wsparta przez francuskiego miliardera Xaviera Niela jako nowe centrum dla francuskiej technologii. Pod kierownictwem Roxanne Varza, centrum prowadzi ponad 30 programów startupowych, w tym program Fighters dla przedsiębiorców z mniej uprzywilejowanych regionów czy programy partnerskie, takie jak akcelerator startupów GenAI firmy Microsoft we współpracy z GitHub, Mistral, Nvidia i doradztwem technicznym.
Dominacja hubu we francuskim i europejskim ekosystemie technologicznym została podkreślona przez jego niedawne zaangażowanie w organizację szczytu AI Action – Station F była gospodarzem tego prestiżowego wydarzenia.
Start2 Group
Lokalizacja: Monachium, Niemcy
Dawniej znana jako German Entrepreneurship, Start2 Group zapewnia wsparcie dla uczestniczących startupom, w tym dostęp do bezpłatnej przestrzeni biurowej, aby wesprzeć ich w globalnej ekspansji. Programy obejmują pomoc założycielom w pozyskaniu kolejnej rundy finansowania oraz kursy ukierunkowane na strategie wzrostu i łączenie startupów, korporacji, uniwersytetów, inwestorów i rządów.
Instytut Innowacji i Przedsiębiorczości HEC Paris
Lokalizacja: Paryż, Francja
HEC Paris Innovation & Entrepreneurship Institute to centrum przedsiębiorczości HEC Paris, wiodącej na świecie szkoły biznesu, która oferuje programy akceleracyjne i inkubacyjne wsparcie. Jeden z akceleratorów HEC pomaga założycielom uruchomić startup w 11 tygodni; inny doradza założycielom próbującym kształtować integracyjny biznes o wpływie społecznym. HEC koordynuje również akceleratory korporacyjne, takie jak WomenEntrepreneurs4Good (WE4G), aby wspierać kobiety-przedsiębiorców na na wczesnych etapach działalności.
Founders Factory
Lokalizacja: Londyn
Założony w 2015 roku Founders Factory prowadzi własne studio venture, akceleratory i fundusze dla założycieli na wczesnym etapie rozwoju. Ośrodek współpracuje również z korporacjami w ramach akceleratorów – takich jak Aviva x Founders Founders Factory Fintech Program – i koncentruje się na takich zagadnieniach jak biotech, wyzwania klimatyczne, deeptech i healthtech.
Do grona absolwentów Founders Factory należą m.in. firma medialna Fanbytes, platforma do wizualizacji danych Flourish i system zarządzania treścią Storyblok.
Venture Kick
Lokalizacja: Schlieren, Szwajcaria
Venture Kick zapewnia startupom ze szwajcarskich uniwersytetów początkowe finansowanie – czyli, mówiąc przenośnie, daje im kopa i w ten sposób dążąc do zwiększenia liczby szwajcarskich spin-outów. Venture Kick działa na rzecz skrócenia czasu wprowadzenia spółek na rynek czy połączenia ich z inwestorami i korporacjami.
Lanzadera
Lokalizacja: Walencja, Hiszpania
Założona przez Juana Roiga firma Lanzadera oferuje startupom osobiste szkolenia oraz dostęp do finansowania i sieci kontaktów. Spersonalizowany program akceleracyjny Shuttle łączy założycieli z ekspertami, aby pomóc im zidentyfikować problemy związane z ich działalnością i opracować rozwiązania. Uczestnicy są zapraszani do Marina de Empresas, aby współpracować z korporacjami i aniołami.
SSE Business Lab
Lokalizacja: Sztokholm
SSE Business Lab to inkubator startupów Sztokholmskiej Szkoły Ekonomii (SSE). W jego skład wchodzą obecni studenci, absolwenci lub członkowie programów przedsiębiorczości, VC i sieci złożone z partnerów i aniołów biznesu. Trzy programy: Ideate, Activate i Incubate są dostosowane odpowiednio do osób indywidualnych, zespołów z pomysłem biznesowym do przetestowania i startupów ze skalowalnym pomysłem
Wspierane przez nią firmy to m.in. platforma Klarna typu „kup teraz, zapłać później” i startup e-scooter Voi.
Startup Autobahn Powered by Plug and Play
Lokalizacja: Stuttgart, Niemcy
Założony w 2016 roku przez Mercedes-Benz, Plug and Play, Arena2036 i University of Stuttgart, Startup Autobahn łączy startupy zajmujące się technologiami mobilności i deeptech na wszystkich etapach rozwoju z partnerami korporacyjnymi, takimi jak Aldi i Porsche. Serwis oferuje również programy akceleracyjne i finansowanie.
Wcześniej finansowane firmy to między innymi What3words zajmująca się lokalizacją cyfrową.
Centrum Inkubacji Przedsiębiorczości ESA
Lokalizacja: Paryż
Centrum Inkubacji Biznesu ESA (BIC) wspiera startupy związane z przestrzenią kosmiczną i jest główną siedzibą ESA BIC, składającej się z 29 centrów. Inkubator zapewnia startupom programy komercjalizacji, sieć inwestorów i partnerów badawczych.