Raperzy o aplikacjach

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Kilkukrotnie przywoływaliśmy już przykład twórców Undrip, którzy o tym, że szukają dofinansowania postanowili zarapować. Przyszedł czas na zestawienie hip-hopowych kawałków, w których wymieniane są znane aplikacje. Czy wśród nich znajdują się polskie startupy mobilne?

Kilkukrotnie przywoływaliśmy już przykład twórców Undrip, którzy o tym, że szukają dofinansowania postanowili zarapować. Przyszedł czas na zestawienie hip-hopowych kawałków, w których wymieniane są znane aplikacje. Czy wśród nich znajdują się polskie startupy mobilne?

fot. Fotolia

Pierwszą osobą w naszym zestawieniu jest Paweł Kapliński, znany szerszej publiczności jako Pezet. Kapliński często w swoich tekstach wspomina o znanych markach. Jedną z nich jest aplikacja do obsługi wirtualnego dysku SkyDrive od Microsoftu. Pezet w piosence pt. Chmura poleca korzystanie z tego typu rozwiązań wymieniając ich najważniejsze zalety:

Biorę tam najlepsze wersy, moje mp3, sporo płyt,
trochę chwil w pamięci uwiecznionych i na zdjęciach.
Kolekcjonuję tam koncerty, wspomnień sterty,
w moim świecie zapisuje je mój wirtualny pendrive

Premierowy utwór można było pobrać rejestrując się w usłudze SkyDrive za pomocą specjalnego linku od artysty. Piosenkę wraz z teledyskiem, w którym nienachalnie zaprezentowana jest aplikacja SkyDrive możecie obejrzeć poniżej.

Prześmiewczo o hipsterach i aplikacji Instagram sprzedanej Facebookowi za 750 milionów dolarów rapuje młody skład O.C.B.. Cały numer wyśmiewa ludzi uzależnionych od tych dwóch portali społecznościowych. Młodym wilkom najwyraźniej nie spodobały się filtrowane zdjęcia robione w Starbucksie. Piosenka rozpoczyna się od wymownego refrenu

(Instagram, Instagram) 
Codzienne życie na cyfrę już zamienili dawno
(Instagram, Instagram)
Pełne samozwańczych artystów całe to plastikowe bagno
(Instagram, Instagram)
Nie znaczysz nic w tym mieście jak nie jesteś fotografem
(Instagram, Instagram)
Negują trendy na ipadach popijając ze Starbucksa kawę

O Instagramie wspomniał również Pezet w piosence pt. Nie muszę wracać. W drugiej zwrotce kwituje swoich przeciwników rapując: Ty jesteś spóźniony, tak jak Instagram na Androidzie. Piosenkę z teledyskiem możecie sprawdzić w poniżej.

Kolejnym polskim raperem, który wspomniał o aplikacji w swoim wersie jest Piotr Szmidt znany na hip-hopowej scenie jako Ten Typ Mes. W energicznym numerze pt. Charlie Sheen, który znalazł się na płycie Radio Pezet, warszawski raper polecił aplikację JakDojade. Wers prawdopodobnie skierowany jest do hejterów, a Szmidt prześmiewczo poleca im skorzystanie z planera podróży, wypowiadając poniższa słowa

…Chcą nas dojechać? Najpierw wejdź na JakDojadę…

Ciekawym i chyba jedynym właściwym sposobem promocji wykazali się twórcy FreestyleApp. Zaprosili lokalnych raperów do napisania utworu na temat aplikacji, dzięki której możemy nagrać piosenkę z poziomu urządzenia z systemem iOS. Jedną z takich produkcji możecie obejrzeć i posłuchać poniżej.

Pisząc o raperach współpracujących z twórcami startupów warto wspomnieć o Snoop Doggu. W maju ubiegłego roku udostępnił on mixtape na platformie SoundCloud z instrumentalną wersją utworów. Dzięki temu dowolny użytkownik tego niemieckiego startupu mógł nagrać swój kawałek na bitach od Snoop Dogga. Raper mieszkający na Jamajce został też ambasadorem serwisu społecznościowego branży muzycznej.

Jak widać zainteresowanie aplikacjami wśród raperów jest duże. Niestety Polscy przedsiębiorcy jeszcze nie widzą potencjału w nawiązywaniu współpracy z artystami tego nurtu muzycznego. Tezę potwierdza również Małolat, brat Pezeta, który w 2009 roku w piosence pt. Emo wspomina, że raperzy w wersach wymieniają marki, choć żadna w nich nie inwestuje. Mam jednak nadzieję, że to w najbliższym czasie się zmieni.