Przyciągnięcie nowej grupy klientów i zwiększone działania reklamowe w internecie - takie cele stawiała przed swoimi e-biznesami większość właścicieli w ubiegłorocznym raporcie platformy Shoper. W najnowszym, trendy nieco się zmieniły.

Zakupy przez internet w Polsce coraz częściej cechuje szybkość i wygoda. Komfort konsumentów wynika zarówno z zastosowanych w sklepach rozwiązań, udostępnionych im np. sposobów płatności czy dostawy towaru, jak również z doświadczeń estetycznych. Bo ładne sprzedaje się lepiej. Te zachowania znajdują odzwierciedlenie w wynikach najnowszego badania Shoper, czyli platformy e-commerce dostarczającej gotowe oprogramowanie do prowadzenia sklepu internetowego.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Właściciele sklepów biorący udział w ankiecie najczęściej wymieniali trzy elementy, których wprowadzenie w minionym roku przyniosło im największą korzyść: uruchomienie natychmiastowych płatności (16,9% badanych), zmiana grafiki (16,5%) oraz większe środki na marketing (16,4%). Tegoroczny raport odzwierciedla także rosnące z roku na rok zaangażowanie sklepów internetowych w budowanie marki własnej oraz konieczność inwestowania w działania promocyjne - ponad 40% pytanych właścicieli wskazało, że to właśnie inwestycje w działania marketingowe miały największy wpływ na wzrost zainteresowania ich sklepami. Nieznacznie mniejszą ilość wskazań odnotowaliśmy w obszarze systematycznego wzbogacania oferty o nowe produkty - 35,4%.

Po więcej ciekawych wyników i analiz odsyłamy do całego raportu – udostępnionego do ściągnięcia pod tym linkiem.

Komentarze (0)