Raport „Talerz Polaka 2015” to już piąte zestawienie kulinarnych wyborów użytkowników największego portalu w Polsce do zamawiania jedzenia online – PizzaPortal.pl. Tak jak w latach poprzednich, największą popularnością cieszyła się kuchnia włoska. Jednak nawyki żywieniowe Polaków zmieniają się.

Dane raportu „Talerz Polaka 2015” dotyczą zamówień złożonych od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 roku we wszystkich restauracjach w Polsce, z których można składać zamówienia przez serwis PizzaPortal.pl.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Kto najczęściej zamawia jedzenie online?

W ubiegłym roku mężczyźni (54%) częściej niż kobiety (46%) korzystali z możliwości zamawiania jedzenia online poprzez PizzaPortal.pl. W porównaniu z rokiem 2014, różnica ta powiększyła się o dwa punkty procentowe i wynosi obecnie 8%.

Nadal osoby pomiędzy 25 a 34 rokiem życia, które w większości są aktywne zawodowo, stanowią grupę wiekową najczęściej zamawiającą jedzenie online (41%). Natomiast 90% ze wszystkich użytkowników serwisu to osoby nieprzekraczające 45 roku życia.

Jakie kuchnie świata najczęściej wybierają Polacy?

W 2015 roku popularność zyskała kuchnia polska, a więc domowe potrawy z dostawą. Lokali, oferujących ten rodzaj kuchni, dołączyło do serwisu najwięcej. Zauważyć można, że powoli przemija moda na burgery. Niezmienną popularnością cieszą się restauracje z kuchnią azjatycką.

Mimo widocznego zainteresowania nowymi smakami, nadal najchętniej zamawianymi daniami są pozycje z menu restauracji włoskich (54%). Jednak większa liczba restauracji z kuchnią polską przełożyła się na wzrost zamówień domowych dań – aż o 6 punktów procentowych w porównaniu do roku poprzedniego. Niespodzianką może być natomiast mniejsza aż o 4 punkty procentowe liczba zamówień dań amerykańskich, w tym także meksykańskich. Wielu zwolenników zyskuje kuchnia wegetariańska. Równie chętnie co dania bezmięsne, wybierane są dania fit. Najwyższa średnia cena zamówień obejmuje posiłki kuchni azjatyckiej i amerykańskiej, ich przeciętna wartość to 50 zł. Dla kuchni domowej średni koszyk wynosi 41 zł, a dla włoskiej 35 zł.

Flota PizzaPortal.pl – nowa jakość na rynku dostaw jedzenia

Od 2009 roku PizzaPortal.pl sukcesywnie umacnia swoją pozycję lidera na rynku zamawiania jedzenia online. W celu poszerzenia oferty i wykorzystania potencjału restauracji bez dowozu, w lipcu 2015 roku została powołana spółka VF, która obsługuje dostawy posiłków. Realizuje usługę między innymi dla restauracji McDonald’s, która jest obecna w ofercie portalu, a nie posiada własnego dowozu.

W ramach przedsięwzięcia powstała dedykowana flota aut, a pierwsze samochody marki Skoda Citigo w barwach portalu, wyjechały na ulice polskich miast w listopadzie 2015. Flota PizzaPortal.pl działa już w 5 miastach w Polsce. Do Warszawy, Łodzi, Gdańska i Gdyni w styczniu 2016 roku dołączył Wrocław. Obecnie flota liczy 46 aut (w tym 40 samochodów Skoda Citigo oraz 6 aut Mini Cooper) i stale się rozrasta – mówi Lech Kaniuk, Dyrektor Zarządzający PizzaPortal.pl.

VF dostarcza już ponad 10% wszystkich zamówień złożonych na PizzaPortal.pl. W ciągu najbliższego roku auta PizzaPortal.pl pojawią się w kolejnych miastach w Polsce.

Zamówienia przez aplikację i stronę mobilną

Zamawianie jedzenia za pomocą smartfonów i tabletów staje się coraz popularniejsze. Nadal najwięcej osób posiada smartfony z systemem Android, co automatycznie generuje największą liczbę zamówień (52%) składanych właśnie przez tę aplikację. Bardzo szybko rośnie liczba zamówień składanych przez stronę mobilną, w roku 2015 wyniosła już 18%. Zamówienia przez system iOS dokonywane są w 26%, a przez Windows Phone w 4%.

Formy płatności

Zamawiając online na PizzaPortal.pl można wybrać spośród kliku możliwości zapłaty: kartą Visa lub MasterCard, za pomocą serwisu do realizacji płatności Dotpay, a nawet punktami Payback. Płatność online wybiera aż 58% zamawiających, to o 2 punkty procentowe więcej niż w roku 2014. Gotówką opłacanych jest 42% zamówień.

Raport PizzaPortal.pl „Talerz Polaka 2015” dostępny na: http://blog.pizzaportal.pl/raport-talerz-polaka-2015/.

fot. pixabay.com

Komentarze (0)