4 mld PLN na koniec roku? Transakcje na polskim rynku VC w 2022

Dodane:

Marcin Małecki, MamStartup Marcin Małecki

4 mld PLN na koniec roku? Transakcje na polskim rynku VC w 2022

Udostępnij:

W trzecim kwartale 2022 roku przez polski rynek venture capital przepłynęło 513 mln PLN. To łączna wartość kapitału, jaki lokalne i zagraniczne fundusze zainwestowały w rodzime innowacyjne przedsiębiorstwa. Od początku tego roku do polskich startupów trafiło w sumie ponad 2,5 mld PLN. Do przekroczenia rekordowej wartości finansowania z 2021 roku brakuje jeszcze 1,1 mld PLN. Czy uda się pobić rekord, a może nawet przebić magiczną granicę 4 mld zł?

127 transakcji na polskim rynku VC w Q3 2022 i 513 mln PLN

PFR Ventures i Inovo Venture Partners przygotowały kwartalny raport podsumowujący transakcje na polskim rynku venture capital (VC). Z danych wynika, że od czerwca do września 2022 przeprowadzono 127 transakcji, w które zaangażowane były 83 fundusze. Dostarczyły one do innowacyjnych polskich spółek 513 mln PLN.

Wynik za trzeci kwartał nieznacznie odbiega od wartości finansowania z analogicznego okresu w 2021 roku (582 mln PLN). Jest również zbliżony do pierwszego kwartału z tego roku, przy spojrzeniu na wartość transakcji bez tzw. megarund (599 mln PLN). Ostatnie trzy miesiące na polskim rynku zazwyczaj stanowią najmocniejszy okres finansowania. Jeżeli ten trend się utrzyma, możemy spodziewać się kolejnego rekordu.

Inwestycje VC w Polsce 2019 – Q3 2022

– Do przebicia rekordu z 2021 roku brakuje nam około 1 mld PLN. Historycznie nasz rynek odnotowywał takie poziomy kwartalnego finansowania już pięciokrotnie. Pozwala to wierzyć, że mimo niesprzyjających warunków ekonomicznych oraz geopolitycznych, polski ekosystem utrzyma trend wzrostowy. Co najważniejsze, będzie to nas wyróżniać na tle innych regionów, w których obserwujemy duże spadki. Postrzegamy to jako pozytywny sygnał dla zagranicznych inwestorów chcących działać w CEE – mówi Aleksander Mokrzycki, wiceprezes w PFR Ventures.

– Pomimo letniego sezonu ogórkowego oraz sytuacji w kraju i na świecie, wyniki polskiego ekosystemu start-upów i funduszy wyglądają solidnie. Niezależnie od niewielkiego (12%) spadku wartości inwestycji rok do roku w trzecim kwartale, jesteśmy na dobrej drodze, by co najmniej wyrównać rekordowy 2021 rok. O 14% wzrosła liczba transakcji, co z pewnością zaowocuje w przyszłości większą liczbą późniejszych rund, gdy sentyment rynku się poprawi i aktywność funduszy międzynarodowych w naszym regionie wróci do poziomów sprzed roku – mówi Karol Lasota, principal w Inovo Venture Partners.

Udział największych rund w 2019 – 2022 YTD

4 mld PLN na koniec roku? Wynik możliwy do osiągnięcia dzięki megarundom

Czy uda się pobić rekord? Czy obecna sytuacja (inflacja, kryzys gospodarczy, wojna w Ukrainie) może mieć jakkolwiek pozytywny wpływ na polski ekosystem startupów i innowacji? Kto i w jaki sposób mógłby tu znaleźć swoją szansę? Redakcja MamStartup zadała te pytania podczas tegorocznej konferencji Infoshare przedstawicielom polskiego ekosystemu startupowego.

– Pierwsze półrocze wskazuje, że jesteśmy cały czas na bardzo dobrej trakcji, żeby kolejny rok, czyli 2022 zakończyć ponownie rekordem, patrząc na ilość zbieranych środków przez startupy przez polskich i inwestorów zagranicznych. Musimy pamiętać, że ten wynik jest generowany przez tzw. megarundy. Czyli dosłownie przez 1,2,3 startupy. Przez 1, 2,3 transakcje, które zbierają tzw. megarundy liczone w kwotach 50, 100 milionów dolarów albo więcej. Dzisiaj liczymy na to, że ten wynik jest możliwy do osiągnięcia. Dopóki tego typu megarundy nie zostaną ogłoszone, ten wynik jeszcze nie jest uprawdopodobniony – mówił Paweł Maj, Investment Director, Warsaw Equity Group.

– Czy dobijemy do 4 miliardów? Ciężko mi powiedzieć. Życzyłbym sobie, żeby tak było. Pamiętajmy, że mamy bardzo dużo startupów których rynek rośnie cały czas, który jest odporniejszy na obecne zawirowania na rynku gospodarczym. Szczególnie że mamy coraz więcej spółek na późniejszym etapie rozwoju i to one zbierają megarundy. Być może im nie będzie tak trudno, jeśli uda im się utrzymać te wyniki finansowe i te założenia, które prezentowali poprzednim inwestorom i te, które będą chcieli dowieźć w kolejnych rundach. Jeśli ktoś przetrwa ten rok, dwa, podejdzie do tego mądrze, to myślę, że ma szansę mieć bardzo dobry rynek za te 2 lata – komentował Piotr Grabowski, General Partner, AC/VC Foodtech Impact Fund.

67% zainwestowanych środków to kapitał publiczno-prywatny

67% zainwestowanych środków to kapitał publiczno-prywatny

67% zainwestowanych w trzecim kwartale środków to kapitał publiczno-prywatny, a udział międzynarodowych funduszy w wartości transakcji wyniósł 49%. Jednocześnie 110 z 127 transakcji bazowało na kapitale publiczno-prywatnym. 113 transakcji przeprowadziły polskie zespoły.

32 z 127 transakcji to inwestycje z udziałem funduszy PFR Ventures. W trzecim kwartale zapewniły one około 47,5% kapitału dla innowacyjnych przedsiębiorstw. Istotną rolę w segmencie zalążkowym odgrywają też fundusze Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które dokonały 66 transakcji (ok. 15% udziału w wartości). 15 największych transakcji z tego roku odpowiada za 75% kapitału, który trafił do start-upów.

Wśród największych transakcji z tego kwartału warto wyróżnić rundy A spółek SunRoof i Nevomo, która pozyskały po 70 mln PLN. Odnotowaliśmy również 8 transakcji powyżej 10 mln PLN. Co interesujące: istotna część z nich to transakcje zalążkowe, które znacznie przekraczają średnią wartość finansowania na tym etapie rozwoju.

Tutaj można pobrać pełen raport Transakcje na polskim rynku VC w Q3 2022.

 

Przeczytaj również:

Nadchodzą ciężkie czasy dla startupów? Zbadaliśmy nastroje wśród polskich funduszy VC

Najpierw COVID-19 i lockdowny, a teraz wojna za wschodnią granicą i widmo recesji. Jak obecna sytuacja gospodarcza wpływa na nastroje funduszy venture capital? Sprawdziliśmy to wspólnie z PFR Ventures i INOVO Venture Partners.