Nowoczesny przepływowy ogrzewacz płynów infuzyjnych, aplikacja wykorzystująca sztuczną inteligencję do dokumentowania przebiegu akcji ratowniczych oraz system chroniący baterie przed niskimi temperaturami – to tylko część rozwiązań, nad którymi będą pracować naukowcy z Politechniki Wrocławskiej dla ratowników Grupy Karkonoskiej GOPR.
Grupa Karkonoska GOPRS to jedna z siedmiu regionalnych grup Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, działająca nieprzerwanie od 1952 roku. Specjalizuje się w działaniach w trudnym terenie – m.in. w ratownictwie ścianowym, lawinowym, narciarskim, jaskiniowym, wodnym i poszukiwawczym.
– Poruszanie się po tak trudnym terenie i akcje poszukiwawcze osób poszkodowanych wymagają specjalnego podejścia i rozwiązań technologicznych. Działamy tutaj na styku obszaru HealthTech, a to idealnie wpasowuje się w działalność uczelni technicznej – wyjaśnił dr n. med. Jakub Szyller z Katedry Nauk Przedklinicznych, Farmakologii i Diagnostyki Medycznej na Wydziale Medycznym, PWr.
Prezes Grupy Karkonoskiej GOPR Jakub Koziński podkreślił znaczenie porozumienia z Politechniką Wrocławską jako otwarcia nowego rozdziału we współpracy ratowników ze środowiskiem naukowym.
– Mamy zdefiniowane konkretne potrzeby, na przykład moduły do lokalizacji sygnałów GSM czy narzędzia AI wspierające dyspozytorów, a te rozwiązania mogą powstać tylko wtedy, gdy wiedza akademicka spotka się z praktyką terenu – powiedział Koziński.