REAKTO wykorzysta drony do ochrony mienia. Już prowadzi pilotaż usługi

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

dron REAKTO

Udostępnij:

REAKTO, spółka technologiczna, która opracowała system szybkiego reagowania przy pomocy dronów, przeprowadzi pilotaż swojej usługi we współpracy z firmami zajmującymi się ochroną mienia. Pierwszymi odbiorcami będą wiodące firmy z tej branży, z którymi spółka podpisała umowy. W ostatnim czasie krakowski startup podpisał także listy intencyjne z gminą Skawina i miastem Mysłowice na przeprowadzenie testów swojego rozwiązania w przestrzeni publicznej. Spółka docelowo ma w planach wejście na rynki europejskie.

– Rozpoczęcie testów zaprojektowanej przez nas usługi, razem z jej infrastrukturą, jest kolejnym krokiem do szerokiej komercjalizacji. Pilotaże pomogą nam ocenić sprawność zaprojektowanego przez nas systemu dronowego na dużych obszarach, które są objęte ochroną przez profesjonalne firmy oraz wyznaczyć dalsze kierunki rozwoju usługi REAKTO. System Reakto jest odpowiedzią na niedobór pracowników w sektorze ochrony i rosnące koszty obsługi. W branży security dostrzegam presję na jeszcze większą automatyzację i coraz większe zainteresowanie m.in. technologiami dronowymi – mówi Wojciech Stawiarski, prezes zarządu REAKTO.

Podpisane umowy z Seris Konsalnet, Lion Ochrona, Capital Security oraz VIP Security System, poza współpracą z partnerskimi firmami z branży security, gwarantują REAKTO wspólne wyznaczanie kierunków rozwoju usługi i technologii. Na tym etapie rozwoju startupu ma to strategiczne znaczenie, ponieważ daje potwierdzenie zainteresowania rynku usługą i jej wdrożeniem po etapie pilotażu. Na podstawie tych umów, wraz z partnerskimi agencjami, REAKTO będzie realizować testy na coraz większych obszarach, a następnie wdrażać usługę w pierwszych lokalizacjach.

Wojciech Stawiarski, prezes Reakto

Na zdjęciu: Wojciech Stawiarski, prezes Reakto | fot. mat. pras.

Pilotaż w branży security

Główne założenia umów pilotażowych z firmami z branży security to prezentacja, testowanie i analiza usługi stworzonej przez REAKTO, wspólne działania biznesowe mające na celu identyfikację potencjalnych lokalizacji dla uruchomienia usługi komercyjnej, a także weryfikacja zainteresowania usługą wśród klientów partnerów. Sprawdzi się w przypadku lotów interwencyjnych, jak i patrolowych, pełniąc funkcję prewencyjną. Loty realizowane będą nie tylko na obiektach prywatnych, ale także nad miejską przestrzenią publiczną. Jest to pilotaż pierwszej tego typu usługi na świecie.

– Kładziemy także nacisk na testy wykorzystujące tkankę miejską, która będzie docelowym miejscem funkcjonowania naszego systemu. W tym celu podjęliśmy już współpracę z samorządami – gminą Skawina i miastem Mysłowice – dodaje CEO REAKTO.
Spółka w ostatnim czasie podpisała także listy intencyjne z gminą Skawina i miastem Mysłowice na przeprowadzenie pilotażu usługi szybkiego reagowania przy pomocy dronów. Pierwsze loty na obszarze, na którym znajdują się trzy strefy przemysłowe, zaplanowane są na pierwszą połowę 2023 roku. REAKTO weźmie również udział w projekcie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP).

REAKTO i wartość rynku

REAKTO zajmuje się tworzeniem i kompleksową obsługą systemu szybkiego reagowania dedykowanego przede wszystkim agencjom ochrony oraz ich klientom – indywidualnym i biznesowym. Spółka rozwija autorską technologię półautonomicznych, a docelowo autonomicznych lotów patrolowych i interwencyjnych za pomocą dronów.

Globalna wartość rynku dronów w segmencie zastosowań cywilnych w okresie 2017 -2026 szacowana jest na blisko 73,5 mld USD. Udział Polski to rząd wielkości 3,3 mld zł.