Rekord na polskim rynku FinTech. MCI sprzedaje Dotpay/eCard

Dodane:

Karolina Halik Karolina Halik

Udostępnij:

MCI.EuroVentures oraz Saltus TUW podpisały umowę sprzedaży grupy Dotcard, do której należą Dotpay i eCard. Transakcja będzie opiewać na kwotę 315 milionów złotych. Nowym inwestorem strategicznym zostaje nordycki Nets.

fot. unsplash.com

Dotcard to grupa, która powstała z połączenia Dotpay i eCard. Pierwsza ze spółek dostarcza usługi e-płatności Pay-By-Link, druga natomiast jest licencjonowanym integratorem transakcji kartami płatniczymi. 

Połączenie sił liderów 

Obie spółki znajdowały się w portfelu MCI.EuroVentures od 2016 roku. Fundusz szczyci się tym, że poprzez ich połączenie zbudowali jednego z liderów na lokalnym rynku płatności, który działa w modelu omnichannel. 

Zarząd Dotpay/eCard, który był zaangażowany w proces sprzedaży, będzie kontynuował rozwój spółek we współpracy z nowym inwestorem, co pozwoli im na umocnienie pozycji rynkowej oraz dalszy rozwój oferty. 

Nowy inwestor strategiczny Dotpay/eCard, Nets, w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat stał się liderem na rynkach nordyckich w obszarze płatności cyfrowych i związanych z nimi usług. Akwizycja Dotcarda pozwoli firmie rozszerzyć obecność w Europie.

Nowe cele inwestycyjne

Całkowity zysk ze sprzedaży Dotcarda wyniesie ok. 255 milionów złotych i będzie to największa kwota w historii Grupy MCI. Chociaż do zakończenia transakcji niezbędne są jeszcze tylko zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Komisji Nadzoru Finansowego, MCI przygotowuje się do kolejnych inwestycji. Chce na nie przeznaczyć nawet 200 milionów złotych.

W obliczu udanych wyjść z inwestycji wysokość kwoty nie powinna budzić wątpliwości. Warto przypomnieć sobie, że miesiąc temu fundusz sprzedał PayPalowi posiadany pakiet akcji szwedzkiego startupu iZettle zarabiając na transakcji około 100 milionów złotych.