Rekordu nie będzie: Wiz zrywa warte 23 miliardy dolarów rozmowy z Alphabetem. Co się stało?

Dodane:

Przemysław Zieliński Przemysław Zieliński

Rekordu nie będzie: Wiz zrywa warte 23 miliardy dolarów rozmowy z Alphabetem. Co się stało?

Udostępnij:

Startup Wiz odrzuca oświadczyny Alphabetu, spółki-matki Google. Na stole była oferta przejęcia za 23 miliardy dolarów „Naszym kolejnym celem jest IPO” mówi CEO Wiz.

Według Bloomberga i CNBC, 22 lipca CEO Wiz Asaf Rafaport w firmowej notce poinformował swoich 1 200 pracowników o przyczynach takiej decyzji: „Trudno jest odrzucić ofertę Google, ale dzięki naszemu wybitnemu zespołowi jesteśmy pewni, że dokonamy tego wyboru. Kolejnym kamieniem milowym firmy jest osiągnięcie 1 miliarda dolarów rocznej sprzedaży i IPO”.

Kto bardziej rozczarowany?

W ostatnich tygodniach głośno mówiono, że przejęcie startupu przez Google jest już prawie potwierdzone. Odrzucenie propozycji przyjęcia jest komentowane jako cios dla Google. Bigtech stara się wzmocnić swoją pozycję na mocno konkurencyjnym rynku usług w chmurze, a przy tym nie pozostać w tyle za Microsoftem i Amazonem. Dwa lata temu Google kupił zajmującą się cyberbezpieczeństwem firmę Mandiant, wydając na to 5,4 miliarda dolarów. Było to drugie co do wielkości przejęcie w historii Google. Nabycie Wiz miało posłużyć uzupełnieniu i rozszerzeniu swojej oferty bezpieczeństwa.

Ale nie tylko przedstawiciele Alphabetu mogą być zmartwieni takim obrotem spraw. Na inną kwestię, tym razem wrażliwą dla Wiz, zwraca uwagę Brendan Burke, analityk z firmy PitchBook. Twierdzin on, że odrzucenie oferty przejęcia może rozczarować fundusze venture capital, które wcześniej inwestowały w Wiz. To m.in.: Index Ventures, Insight Partners, Lightspeed Venture Partners i Sequoia. – Fundusze, które inwestują miliardy w daną spółkę, potrzebują transakcji na poziomie co najmniej 10 mld dol., by z tej spółki wyjść i zapewnić partnerom dużą stopę zwrotu – podkreśla Brendan Burke.

Obawy o kontrole?

Wiz zdecydował, że ostatecznie może być wart więcej jako spółka publiczna. Do zachowania niezależności przekonać startup mogły także obawy związane z potencjalnym przedłużającym się procesem zatwierdzania transakcji przez organy regulacyjne. Tak twierdzą dziennikarze Bloomberg, powołując się na swoje rozmowy z osobami znającymi sprawę. Być może z tego samego powodu – obaw o kwestie prawne – Alphabet całkiem niedawno zrezygnował z zakupu HubSpot, producenta oprogramowania do zarządzania relacjami z klientami. Gdyby ta transakcja doszła do skutku, mogłaby przyciągnąć kontrolę regulacyjną.

Trzeba dodać, że już teraz Google musi mierzyć się z pozwami ze strony organów regulacyjnych. Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych oskarża technologicznego giganta o nadużywanie dominującej pozycji w wyszukiwarce. Inny pozew dotyczy wykorzystywanych przez Google cyfrowych narzędzi reklamowych.

Wiz to firma zajmująca się badaniem zagrożeń bezpieczeństwa danych przechowywanych przez dostawców usług w chmurze, takich jak Amazon Web Services (AWS) i Microsoft Azure. Założona w 2020 roku firma Wizz została wyceniona na 12 miliardów dolarów w majowej rundzie inwestycyjnej w tym roku i została zainwestowana przez znane firmy VC, takie jak Andreessen Horowitz, Lightspeed Ventures i Thrive Capital.

Na zdjęciu: CEO Wiz Asaf Rafaport, źródło: Wiz.

Czytaj także: