Relacja z Startup Sauna Demo Day

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

7 czerwca odbył się Startup Sauna Demo Day, który był podsumowaniem Startup Sauna 2012 Spring Batch i ostatniego tygodnia pracy w programie nazwanego #foundersweek. Całe wydarzenie miało miejsce w Tapahtumakeskus Telakka.

7 czerwca odbył się Startup Sauna Demo Day, który był podsumowaniem Startup Sauna 2012 Spring Batch i ostatniego tygodnia pracy w programie nazwanego #foundersweek. Całe wydarzenie miało miejsce w Tapahtumakeskus Telakka, które znajduje się w dokach w Helsinkach i posiada niesamowity widok na stocznie i morze.

Autorem tekstu jest: Piotr Biegun

Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 17 od networkingu a około 18.30 na scenę weszli prowadzący Startup Sauna Ville Simola i Antti Ylimutka. Na wstępie przedstawili historię jaka stoi za Startup Sauna oraz pokazali zdjęcia uczestników, którzy ukończyli pierwszą część programu. Jej uczestnicy mieszkali w przyczepie campingowej, która do tej pory stoi w Aalto Venture Garage, gdzie Startup Sauna ma swoją siedzibę.

Wzorem dla założycieli Startup Sauna był YCombinator i TechStars, pomimo tego jej założyciele stworzyli swoją wersję open sourceowego akceleratora biznesowego. Całość programu najlepiej podsumowuje hasło „Dear startups we don’t mentor – we coach”. Na Demo Day rozeszło się 800 biletów, co czyniło ją największą imprezą tego typu nie tylko w Europie, ale według organizatorów również na świecie.

Po prezentacji programu i jego historii na scenę zostali zaproszeni Paul Bragiel (I/O Ventures), Russ Simmons (Yelp,Paypal), Aaron Patzer (Mint) i Sami Inkinen (Trulia), którzy w trakcie panelu dyskusyjnego opowiadali swoje success story i overnight succes. Znalazło się miejsce również na wskazówki dla startupów, w szczególności części związanej z PRem. Według gości startupy nie powinny korzystać z usług agencji PRowych, to co liczy się i jest ciekawe dla mediów to autentyczny głos firmy i charyzma jej cofoundera. Po panelu rozpoczęły się prezentacje zespołów. Każda z nich kończyła się kilkoma pytaniami a prowadzący galę zazwyczaj pytali uczestników o to czy szukają finansowania, jakie są ich alternatywne rynki oraz prosili o streszczenie dlaczego został wybrany dany rynek.

Pierwszy na scenie został zaprezentowany Infogr.am z Łotwy, którego celem jest ułatwienie tworzenia infografik. Pomimo początkowej tremy prowadzącej prezentacja wypadła bardzo dobrze w szczególności, że w tle można było zobaczyć demo działającego produktu. Z prezentacji wynikało, ze Infogr.am już teraz ma kilka tysięcy aktywnych użytkowników i liczba ta nadal rośnie. Startup Sauna dla Infogr.am był drugi akceleratorem po HackFwd, którego wcześniej byli częścią.

Drugi z przedstawionych startupów to sieć reklamowa na urządzenia z systemem Windows Mobile Phone, Adduplex. Jeśli wierzyć przedstawicielom to jest ona trzecią pod względem wielkości siecią tego typu i ściąga największe sieci reklamy takich firm jak Google i Microsoft. Założycielem Adduplex jest developer, który sam miał problemy z monetyzacją swoich aplikacji na urządzaniach z systemem WP 7. Startup duże nadzieje pokłada w nadchodzącym Windowsie 8, gdzie developerzy będą mogli wprowadzić swoje aplikacje na komputery stacjonarne i laptopy. Całość prezentacji została zakończona pytaniem co dała obecność w programie Startup Sauna.

Jako trzeci na scenie pojawili się gracze tenisowi ze swoją aplikacją Zenniz. Celem Zenniz jest stworzenie automatycznego sędziego i zaawansowanych statystyk z gry dostępnych dla przeciętnego gracza tenisa. Cała prezentacja była poprzedzona filmem, w którym zawodnik tenisa w dosadny sposób tłumaczy sędziemu, że piłka nie wyszła za linię i sędzia oszukuje. Zenniz ma rozwiązać problem niedokładnego sędziowania w tenisie.

Następnie na scenie pojawił się Jaakko Piipponen z Kittos Technologies, który tworzy interaktywne video. Ludzie oglądając filmy w Internecie mają problem z identyfikowaniem nazw produktów, które się w nich pojawiają. Kittos Technologies zaproponowało rozwiązanie, w którym wystarczy najechać kursorem na przedmiot pojawiający się w filmie aby użytkownikowi została wyświetlona informacja o produkcie i sklepie, w którym można go kupić.

Prezentacja kolejnego startupu Presfey rozpoczęła się od błędu otwarcia pliku prezentacji. Wszystko wskazywało na problemy z formatem pliku a cała wydawała się prawdziwym koszmarem dla prezentującego. Po chwili publiczności zostało wytłumaczone, że cała scenka została zaplanowana. Presefy rozwiązuje problem niezgodności wersji plików prezentacji poprzez ich konwersję do html 5, który działa mniej więcej tak samo na różnych przeglądarkach i różnych systemach. Co więcej, umożliwia sterowanie prezentacją za pomocą telefonu komórkowego.

Jako szósty na scenie pojawili się przedstawiciele startupu z Finlandii o nazwie Newergy. Swoją prezentację rozpoczęli od gęstego dymu, który zasłonił całą scenę. Newergy rozwiązuje problem, krótko okresowego przewidywania produkcji energii z paneli słonecznych. Informacje, które są uzyskiwane w ten sposób pozwalają zoptymalizować produkcję energii a tym samym ograniczyć koszty firm energetycznych.

Kolejnym prezentowanym projektem był iJudgeFights, który w prezentacji wykorzystał głos słynnego komentatora UFC Bruca Buffera. iJudgeFights chcę odmienić sposób sędziowania walk MMA, które często są wypaczane przez niekompetentnych sędziów. iJudgeFights chce wykorzystać niezwykłą siłę internetowej społeczności jaka zbudowała się wokół mieszanych sportów walki, całe przedsięwzięcie wspiera kolejna gwiazda UFC Big John McCarthy. Była to niezwykle energiczna i wciągająca prezentacja prowadzona przez Jonathana Wakrata, który wcześniej miał doświadczenie jako prezenter pogody w chińskiej telewizji. Jonathan w krótkim czasie stał się ulubieńcem publiczności.

Ósmy na scenie pojawił się Michał Karmiński z aplikacją do nauki słówek Edukoala, która była jednym z niewielu polskich akcentów w trakcie Startup Sauna Demo Day. Pomimo tego, że prezentacja poprzedzająca występ Michała była niesamowita, przedstawiciel EduKoali udźwignął presję i pokazał jak w łatwy i przyjemny sposób można nauczyć się słówek i ich znaczenia. Michał wspominał o tym jak coachowie i użytkownicy pomogli całemu zespołowi zrozumieć istotę problemu, który starają się rozwiązać i znaleźć sposób na monetyzację ich aplikacji.

Po Edukoali na scenie pojawił się zespół Nordic Hug, który wymyślił ekologiczny środek dezynfekujący przeznaczony do dotykowych ekranów. Środek jest na tyle bezpieczny, że prowadzący prezentacje napił się go w jej trakcie.

Dziesiąty z kolei zaprezentowany został startup Monsavile, który jest narzędziem w prosty sposób umożliwiającym producentom odzieży sprzedaż w Internecie ubrań szytych na miarę. Najmocniejszą stroną tego startupu jest zespół i jego doświadczenie.

Następnie na scenie zameldowali się przedstawiciele MNE Creations, który rozwija gry edukacyjne dla dzieci. Zespół obecnie opublikował grę Panarchy Fling, która pozwala dzieciom wcielić się w rolę wojowniczej pandy przebywającej w afrykańskiej dżungli. Podobno gra przypadła do gustu pracownikom Rovio, którzy potrafią grać w nią godzinami.

Dwunasty na scenie pojawił się rosyjski JetTaxi, który pozwala zamówić taksówkę za pomocą kilku kliknięć w aplikacji mobilnej. Aplikacja pozwala wybrać dostępną w okolicy taksówkę i jeśli taksówkarz potwierdzi przyjęcie kursu, śledzić jej trasę. JetTaxi działa obecnie w Petersburgu i Moskwie i jest to bardzo podobno rozwiązanie do polskiego iTaxi.pl.

Gdy publiczności wydawało się, że już nic ich nie zaskoczy na scenie pojawił się energiczny Włoch Maurizio Barbieri, który z niesamowitą pasją opowiadał o swoim startupie GoalShouter. Jego zadaniem jest pomoc w śledzeniu wydarzenia z dowolnego meczu w piłce nożnej. Dzięki niemu w łatwy sposób można dodawać informację o tym co się dzieję na boisku. GoalShouter jest w trakcie rozmów ze stacją ESPN na temat zastania jej oficjalnym partnerem. Całość prezentacji została zakończona wykopem piłki, po którym na scenę wbiegł cały zespół GoalShouter, nazywany przez innych uczestników Startup Sauna „włoską mafią”.

Ostatni na scenie Demo Day pojawili się przedstawiciele startupu o Advacam, który rozwija technologię pozwalającą na inspekcję materiałów kompozytowych, co nie jest możliwe przy wykorzystaniu konwencjonalnej technologii.

Zwycięzcą Startup Sauna Demo Day został zespół GoalShouter. Laureatami całej wiosennej edycji Startup Sauna zostały zespoły Advacam i iJudgeFights.

Do edycji wiosennej zaproszono 20 zespołów, ale ostatecznie w programie wzięło udział 18. Na końcowej prezentacji mogliśmy zobaczyć 14 z nich. Przykro mi stwierdzić, ale spośród gości obecnych na Demo Day znaczna część nie do końca była świadoma czym tak naprawdę jest startup.

Po oficjalnej części odbyło się after party w Aalto Venture Garage, niesamowitej przestrzeni cooworkingowej, w której można było na spokojnie porozmawiać z organizatorami Startup Sauna, mentorami i przede wszystkich z zespołami. Część rozmów odbywała się w saunie i hot tubie, które na co dzień są dostępne dla uczestników Startup Sauna.

Autorem tekstu jest Piotr Biegun, cofounder of Whalla i uczestnik akceleratora HugeThing.