ResQuant z branży cybersecurity pozyskał finansowanie od Invento VC

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

ResQuant

Udostępnij:

Zadaniem ResQuant jest ochrona wrażliwych danych przed obecnymi i potencjalnymi zagrożeniami. To jedyny w UE dostawca rozwiązań z zakresu kryptografii postkwantowej wdrażanych sprzętowo. Niedawno startup już po raz drugi dostał finansowanie od funduszu Invento Capital.

We wrześniu ubiegłego roku Invento Capital jako pierwszy otrzymał środki z dodatkowej puli programu BRIdge Alfa NCBR i tym samym zwiększył kapitalizację do 43,5 mln zł. Dzięki temu zaplanował kolejne inwestycje w 6 startupów. Jednym z nich jest ResQuant. Środki pozyskane w ramach Inwestycji umożliwią łódzkiej spółce uruchomienie złożonego akceleratora w fizycznych układach FPGA wraz z wykonaniem testów poprawności oraz pomiarem rzeczywistych parametrów wydajnościowych, refaktoryzację kodu, przygotowanie kodu do postaci dystrybucyjnej wraz z opracowaniem dokumentacji technicznej i dokumentacji użytkownika.

Wcześniej, w 2021 r. Invento Capital również wsparł ResQuant wespół z czeskim Lighthouse Ventures. Wtedy pozyskane środki founderzy przeznaczyli na dalszy rozwój produktu i rozpoczęcie komercyjnych wdrożeń u producentów elektroniki.

ResQuant odpowiada na nowe standardy kryptograficzne

Jeden z projektów startupu jest odpowiedzią na nowe standardy kryptograficzne wyznaczone przez amerykańską National Security Agency. Agencja rekomenduje wprowadzenie dwóch testowanych przez ostatnie pięć lat algorytmów postkwantowych z rokiem 2025, a ich obowiązkowe stosowanie dla wybranych kategorii sprzętu i oprogramowania – od 2030. Algorytmy umożliwią bezpieczną komunikację pomiędzy urządzeniami w zbliżającym się środowisku cyfrowym wykorzystującym komputery kwantowe. To rewolucja w cyberbezpieczeństwie, do której przedsiębiorstwa już teraz powinny się przygotowywać.

– Współczesne cyberbezpieczeństwo wykorzystuje standardy kryptografii asymetrycznej opierające się na problemach matematycznych, których nie mogą rozwiązać dzisiejsze komputery. Jednak już wynaleziono dwa algorytmy – Shora i Grovera – które mogą rozwiązać te problemy na komputerze kwantowym. Oznacza to, że gdy tylko pojawi się wystarczająco potężny komputer kwantowy, cała obecnie stosowana kryptografia z kluczem publicznym stanie się bezużyteczna – powiedział w rozmowie z ITKEY Media Tomasz Szcześniak, co-founder ResQuant.

Projekt akceleratora postkwantowego, polegający na opracowaniu i wprowadzeniu na rynek innowacyjnych narzędzi i algorytmów umożliwiających zabezpieczania urządzeń i komponentów elektroniki komputerowej rozwiązaniami z zakresu kryptografii postkwantowej, jest już prawie ukończony.

Kto tworzy ResQuant?

Współzałożycielem ResQuant jest Michał Andrzejczak, doktor informatyki w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie i certyfikowany kierownikiem projektów Prince2. Jest jednym z nielicznych specjalistów w dziedzinie kryptografii postkwantowej i programowania FPGA (field-programmable gate array). Jego praca doktorska była poświęcona sprzętowej implementacji algorytmu Round5.

Drugi z co-founderów to Tomasz Szcześniak, magister Zarządzania Projektami z dyplomem SGH i certyfikowany Scrum Masterem. Ma różnorodne doświadczenie korporacyjne i przedsiębiorcze, z silnym naciskiem na sprzedaż i marketing w Polsce oraz innych krajach.

Pierwsze sukcesy Łodzian

W maju 2022 r., podczas 7 edycji CEE Startup Challenge, ResQuant zajął drugie miejsce i tym samym trafił na podium listy 100 najbardziej innowacyjnych firm w regionie według Vestbee.

Zaledwie tydzień później Łodzianie poinformowali o wygranej demo day podczas CYBERSEC – European Cybersecurity Forum, organizowanego przez European Cyber Security Organization (ECSO) oraz CyberMadeInPoland. Tym razem odebrali nagrodę w konkursie na najlepszy projekt wśród startupów.

 

Przeczytaj również:

Wcześniejsza inwestycja Invento Capital –  Invento Capital inwestuje milion zł w eventowy startup Gridaly

Lighthouse Ventures inwestuje w polski fintech – Fintech epeer pozyskał czeskiego inwestora