Na zdjęciu: Richard Branson, założyciel Virgin Group | fot. Facebook.com | modyfikacja: 632×348
Nie poddawaj się
– Wielokrotnie w mojej karierze pomijano moje pomysły. Przyjaciele, rodzina, ludzie, których podziwiałem, a także banki – nie wszyscy i nie zawsze dostrzegali potencjał tam, gdzie ja go dostrzegłem. Jednak nie powstrzymało mnie to. Tylko dlatego, że inni nie wierzą w twoje pomysły od samego początku, nie oznacza, że są bezwartościowe – napisał na firmowym blogu Richard Branson, brytyjski miliarder i założyciel Grupy Virgin.
Stwierdził, że odrzucenie jeszcze bardziej zdeterminowało go do osiągnięcia sukcesu. – Wyobraź sobie, gdzie byłaby J.K. Rowling, gdyby nie wytrwała, kiedy inni nie rozpoznawali wielkości jej książki. „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” odrzucono 12 raz, a autorce powiedziano, by nie rzucała swoje pracy. Thomas Edison zawiódł tysiąc razy, zanim wynalazł żarówkę. Gdyby się poddał, wszyscy tkwilibyśmy w ciemności – dodał.
Cele
Richard Branson radzi także, by zapisywać swoje pomysł. Sam tak robi od dłuższego czasu i jak wyjaśnia, pomysły na niektóre z najlepiej rozwiniętych spółek z Grupy Virgin przyszły mu do głowy całkiem przez przypadek. – Gdybym wówczas nie otworzył notatnika i natychmiast bym ich nie zapisał, zapomniałbym o nich. Bez względu na to, jak duży, mały, prosty lub skomplikowany jest twój pomysł, miej go na papierze – tłumaczy.
Zdaniem miliardera, mając spisane cele, łatwiej jest je zrealizować i osiągnąć sukces. Należy też pamiętać, aby niektóre z nich były krótko-, a inne długoterminowe. – Jeśli codziennie wyznaczasz sobie cele i pracujesz nad listą, możesz odhaczać każde ukończone zadanie. Pomaga to zmotywować się do sięgania wyżej – pisze Richard Branson. Poza wyznaczaniem celów i planowaniam działania, przedsiębiorca radzi, aby razem z najbliższymi świętować nawet małe sukcesy oraz nie zrażać się, gdy ktoś z otoczenia uzna twój cel za bezsensowny. Według miliardera, trzeba wtedy iść do przodu.
Majątek
Dodaje, że sam ma kilka pudeł ze starymi notatnikami wypełnionymi listami postanowień oraz że wciąż tworzy kolejne. Po spisaniu celów i określeniu planu działa, sugeruje, by przejść do jego realizacji. W przypadku Richarda Bransona ta metoda sprawdza się. W końcu jest właścicielem Grupy Virgin, która skupia ponad 400 firm i składa się między innymi z takich spółek, jak mobilna telefonia komórkowa Virgin Mobilne, linie lotnicze Virgin Atlantic Airways oraz przedsiębiorstwo przemysłu kosmicznego Virgin Galactic.
Według magazynu Forbes, majątek Bransona to 5,2 mld dolarów, co plasuje przedsiębiorcę na na 324 miejscu wśród najbogatszych ludzi świata i na 7 w Wielkiej Brytanii. Richard Branson nie tylko tworzy kolejne biznesy, ale także angażuje się w społeczność startupową. Na przykład w 2015 roku uruchomił program akceleracyjny Virgin Media Accelerator oraz zainwestował w inteligentne dzwonki do drzwi Ring.