Richard Branson zainwestuje 30 mln dolarów w polski startup SatRevolution

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Richard Branson zainwestuje 30 mln dolarów w polski startup SatRevolution

Udostępnij:

SatRevolution, producent nanosatelitów i technologii nanosatelitarnych, pozyskał finansowanie serii B od Virgin Orbit. Umowa między spółkami została podpisana 14 grudnia 2021 r., w tracie paryskiego szczytu World Satellite Business Week. Spółka ogłosiła również współpracę z NextGen Acquisition Corp.
– Dzięki naszej stałej współpracy, Virgin Orbit i SatRev będą zwiększać możliwości na nowych rynkach, oferując aplikacje do obserwacji Ziemi i nie tylko – aplikacje, które wczoraj były tylko marzeniami. Wspólnie będziemy kontynuować misję Virgin Orbit, polegającą na otwieraniu przestrzeni kosmicznej na dobre – powiedział w komunikacie prasowym dyrektor generalny Virgin Orbit Dan Hart.

Konsorcjum SatRevolution i Virgin Orbit

W październiku 2019 r. SatRevolution powołała konsorcjum z Virgin Orbit i kilkunastoma polskimi uczelniami, aby zaprojektować i przeprowadzić pierwszą na świecie dedykowaną komercyjną misję satelitarną na Marsa.
W czerwcu tego roku obie firmy rozszerzyły strategiczne partnerstwo. Virgin Orbit i SatRevolution będą również poszukiwać sposobów na wypracowanie biznesowych zastosowań wykorzystania nanosatelitów. Wspólna oferta może obejmować usługi hostowania ładunków na LauncherOne, gotowe rozwiązania szybkiego wdrażania usług kosmicznych i wiele innych.
Poza tym Virgin Orbit i SatRevolution będą wspierać szybko rozwijający się polski przemysł kosmiczny – m.in. poszukując nowych możliwości dla krajowych usług wynoszenia na orbitę i kolejnych misji kosmicznych. Virgin Orbit i SatRevolution planują kontynuować współpracę z kilkoma czołowymi polskimi uniwersytetami badawczymi w ramach konsorcjum Polish Mission to Mars, które pracuje nad stworzeniem serii misji na Czerwoną Planetę.
Satelity SatRev mogą być wykorzystywane do rozwiązywania problemów związanych z wykorzystaniem i optymalizacją zasobów w szerokim zakresie zagadnień, w tym monitorowania zasobów energetycznych rolnictwa precyzyjnego, logistyki obronnej i wywiadowczej oraz monitorowania infrastruktury transportowej.
Firma Virgin Orbit została założona w 2017 r. w USA przez Richarda Bransona. Do tej pory dostarczyła na orbitę satelity bezpieczeństwa narodowego, międzynarodowe, komercyjne i cywilne.