RKKVC inwestuje w FIDO Tech wykrywający wycieki w instalacjach wodnych. Spółka pozyskała 35 mln zł

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Mateusz Bodio

Udostępnij:

Brytyjska firma FIDO Tech, specjalizująca się w detekcji wycieków wody w instalacjach wodnych, ogłosiła dziś przejęcie przez SKionWater (family office należący do rodziny będącej jednym z głównych akcjonariuszy m.in. BMW) – międzynarodowego dostawcy rozwiązań do zarządzania cyrkulacją wody, a także zamknięcie dodatkowej rudny inwestycyjnej prowadzonej przez szwajcarski fundusz Emerald Technology Ventures, jeden z największych w Europie funduszy inwestujących w startupy industrialne. W rundzie uczestniczyły również fundusze Greenhouse Capital Partners, IreonVentures i RKKVC.

FIDO zlokalizuje wycieki wody

Inwestycja umożliwi szybkie skalowanie firmy dostarczającej pionierskie rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji – FIDO AI, które wykrywa, ocenia i lokalizuje wycieki wody w czasie rzeczywistym w dowolnej sieci infrastruktury składającej się z rurociągów.

Oprogramowanie FIDO Tech może stać się przełomem w branży wodociągowej, która każdego roku traci miliardy dolarów z powodu wycieków wody i związanych z nimi kosztami napraw. Rozwiązanie firmy, jako jedyne na świecie, potrafi w czasie rzeczywistym wykryć anomalie w drganiach w rurach i z dokładnością kilku centymetrów zlokalizować awarię w instalacji wodnej. To z kolei umożliwi operatorom wodociągów natychmiastową reakcję, np. podjęcie działań naprawczych, zanim jeszcze dojdzie do poważnych strat wody.

Spółka została założona przez Victorię i Neila Edwards (odpowiednio CEO i CTO) w 2014 roku i ma już znaczące portfolio globalnych klientów i korporacji. Ostatnia runda inwestycyjna ma między innymi pomóc firmie w szybszej ekspansji zagranicznej.

– Cieszymy się, że możemy ogłosić inwestycję w FIDO przez jedne z największych światowych marek w sektorze wodnym – mówi Victoria Edwards – Zaufanie ze strony takich inwestorów potwierdza, że nasze innowacyjne podejście do rozwiązywania problemów związanych z wyciekami wody ma duży potencjał i możemy szybko rozwinąć się na skalę globalną. Szczególnie cieszę się, że Reinhard Huebner, Prezes SKionWater i Charles Vaslet, Senior Partner w EmeraldTechnology Ventures, zgodzili się dołączyć do zarządu FIDO. Wnoszą oni bogate doświadczenie i wiedzę na temat kluczowych innowacji i adaptacji w sektorze wodnym i naprawdę wierzą w to, co staramy się osiągnąć.

Technologia pomocna w krajach trzeciego świata

Reinhard Huebner, prezes SKionWater, dodaje: – Po tym, jak sam przeprowadziłem projekt zarządzania kryzysowego w zakresie redukcji wycieków dla dużej brytyjskiej firmy wodociągowej, wybrałem się na jedną noc z ekipą detekcyjną, aby zrozumieć, w jaki sposób FIDO rewolucjonizuje wykrywanie wycieków. Prostota i precyzja rozwiązania FIDO w połączeniu z modelem biznesowym bez nakładów inwestycyjnych pozwoli również przedsiębiorstwom w krajach trzeciego świata na znajdowanie wycieków i nadawanie priorytetu największym z nich do naprawy. Nasze spółki operacyjne w regionie Azji i Pacyfiku oraz Ameryki Łacińskiej już zaczęły z powodzeniem dostarczać rozwiązanie FIDO do przedsiębiorstw użyteczności publicznej w swoich regionach. Jesteśmy przekonani, że FIDO w znacznym stopniu przyczyni się do zmniejszenia strat związanych z wyciekiem sieci i czekamy na pomoc we wdrażaniu ich rozwiązania na całym świecie.

Według CharlesaVasletaz funduszu Emerald, FIDO Tech szybko wygrywa biznes dzięki swojej niezależnej od sprzętu platformie opartej na sztucznej inteligencji, która z dużą dokładnością eliminuje ludzką nieomylność w określaniu, co jest, a co nie jest prawdziwym wyciekiem. – Firmą umiejętnie kieruje Victoria Edwards, doświadczony przedsiębiorca, której zespół zapewnił szybką trakcję handlową dzięki kolejnym innowacjom produktowym.

Mateusz Bodio, dyrektor zarządzający w RKKVC: – Światowa gospodarka traci rocznie ok. 14 miliardów dolarów z powodu wycieków w instalacjach wodnych. W RKKVC długo szukaliśmy spółek, które mają rozwinięty komponent impactowy, a przy tym są świetnym biznesem, na wznoszącym trendzie. Cieszymy się, że możemy wesprzeć Victorię, Neila i ich zespół w realizacji ich misji – już teraz widzimy synergie między spółkami portfelowymi, a także efekty szerokiego wsparcia od naszego networku w Europie Centralnej.

Victoria Edwards dodaje: – Ponieważ zmiany klimatyczne popychają społeczności do niedoboru wody, a nawet duże rozwinięte miasta stoją w obliczu Dnia Zero, nadszedł czas, aby sektor wodny zmierzył się ze skandalem związanym z wyciekiem wody. Szacuje się, że 30% światowej wody wodociągowej jest tracone z powodu przecieków – strata, która wpływa na konsumentów poprzez dostępność wody i przystępność cenową oraz na środowisko poprzez niepotrzebną presję na wrażliwe źródła wody, oraz marnotrawstwo chemikaliów i energii. Wierzymy, że FIDO przyczyni się do zmniejszenia tego problemu.

W 2021 roku FIDO Tech zostało uznane przez KMPG za czołowego brytyjskiego i globalnego innowatora technologicznego. Jej technologia jest obecnie używana na pięciu kontynentach.

 

O Emerald Technology Ventures

Emerald to uznana na całym świecie firma venture capital budująca zrównoważoną przyszłość na styku przemysłu i technologii. Założona w 2000 roku, jest pionierem w otwartych innowacjach, zapewniając międzynarodowym korporacjom szeroki dostęp do transakcji i wgląd w sektory i rynki jutra. Emerald zarządzał i doradzał aktywami o wartości ponad 1 miliarda euro w swoich biurach w Zurychu, Toronto i Singapurze. Firma jest zaangażowana w rozwiązywanie dużych wyzwań związanych ze zmianą klimatu i zrównoważonym rozwojem poprzez ponad 500 transakcji venture i pięć umów o zarządzaniu i inwestowaniu z podmiotami trzecimi, w tym gwarancje kredytowe dla ponad 100 start-upów.

O RKKVC

RKKVC jest polskim prywatnym funduszem venture capital, specjalizującym się w inwestowaniu w technologie deeptechowe, w tym związane z rozszerzoną rzeczywistością, computer vision i uczeniem maszynowym, jak również w spółki działające w modelu B2B SaaS. Fundusz inwestuje w globalnie w projekty, w których widzi potencjał do wpłynięcia na całe sektory, pozytywnego wpływu na środowisko i społeczeństwo oraz w nowe modele biznesowe. Dotychczas dokonał inwestycji w Polsce, Wielkiej Brytanii, Estonii, Szwajcarii, Niemczech i w Stanach Zjednoczonych.