Robot namalował obraz i zgarnął 30 tysięcy dolarów

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Roboty potrafią malować i jak się okazuje – całkiem nieźle. Z pewności wystarczająco dobrze, żeby jury konkursu Robot Art Contest rozdało ich twórcom łącznie 100 tysięcy dolarów. Sami zobaczcie, jakie obrazy stworzyły inteligentne maszyny.

Namalowane obrazy oceniało jury składające się z m.in. krytyków sztuki, a także ponad dwóch tysięcy internautów, którzy za pośrednictwem Facebooka oddawali głosy na swoich faworytów. Prace zostały zrealizowane przez autonomiczne maszyny albo takie, które w pewnym zakresie były sterowane przez twórców. Poniżej przedstawiamy 3 dzieła, których autorzy stanęli na podium.  

Te projekty zwyciężyły

Pierwsze miejsce i 30 tysięcy dolarów otrzymał autonomiczny robot TAIDA. Maszyna stworzona przez naukowców z Uniwersytetu Narodowego w Tajwanie namalowała portret Alberta Einsteina. Według sędziów obraz zrealizowany przez robota zasłużył na główną nagrodę przede wszystkim dlatego, że korzystając z ograniczonej palety, potrafił właściwie zmieszać farby i stworzyć odpowiednie kolory.

 Obraz wykonany przez TAIDA | fot. by Robotart

Drugie miejsce i 18 tysięcy dolarów jury przyznało CloudPainter. Jest to robot, który wspólnie ze swoimi autorami z Uniwersytetu George’a Waszyngtona namalował m.in. obraz pt. „Hunter”. Przy czym to algorytm samodzielnie decydował o walorach estetycznych tworzonej pracy. W efekcie krytycy stwierdzili, że obraz jest naturalny, a proces twórczy niemalże nie różni się od procesu, przez który przechodzą artyści. 

Obraz wykonany przez CloudPainter | fot. by Robotart

Na podium stanął również zespół z Accademia di Belle Arti di Brera w Mediolanie, który stworzył robota NoRAA. Posługując się farbami akrylowymi maszyna namalowała obraz, który zagwarantował jej 12 tysięcy dolarów i pozytywne komentarze osób oceniających pracę. Według sędziów dzieło stworzone przez maszynę jest nie tylko interesujące, ale również jednym z najbardziej udanych.

Obraz wykonany przez NoRAA | fot. by Robotart

Nie tylko obrazy, sztuczna inteligencja pisze książki

Łączna pula nagród wyniosła 100 tysięcy dolarów i w sumie została podzielona między piętnaście zespołów. Zdaniem Andrew Conru, organizatora wydarzenia, wyniki konkursu dowodzą, że roboty i sztuczna inteligencja są już zdolne, żeby tworzyć dzieła sztuki. Okazuje się jednak, że maszyny potrafią nie tylko malować obrazy, ale także pisać książki.

Zespół naukowców z Future University w Hakodate, stworzył algorytm, który napisał opowiadanie i prawie wygrał konkurs literacki. Według krytyków „Dzień, w którym komputer napisał powieść” jest to porządnie skonstruowana nowela, w której należy poprawić jedynie opisy bohaterów. Autorzy projektu wyjaśniają, że w przyszłości sztuczna inteligencja będzie coraz częściej wykorzystywana do rozwiązywania kreatywnych problemów.