Roboty całkowicie zastąpią magazynierów? Nowy model od Boston Dynamics potwierdza tę teorię

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

Roboty całkowicie zastąpią magazynierów? Nowy model od Boston Dynamics potwierdza tę teorię

Udostępnij:

Bardziej wydajny i zdolny do pracy nawet po 16 godzin dziennie. Czy wkrótce w magazynach będą pracować wyłącznie maszyny?

Boston Dynamics nie raz zaskakiwał nas swoimi maszynami – widzieliśmy już jak inteligentne maszyny od amerykańskiego producenta patrolują teren parkutańczą w rytm muzyki, a nawet sprzątają i sadzą rośliny.

Tym razem firma z siedzibą w Waltham w stanie Massachusetts pokazała nagranie, które nie jest takim wiralem jak wyżej wymienione przykłady, ale za to przedstawia chyba najbardziej prawdopodobny sposób masowego wykorzystania maszyn. Robot o nazwie Stretch może być z powodzeniem wykorzystywany w magazynach, gdzie rozładowuje się palety i segreguje paczki. Okazuje się, że amerykański robot radzi sobie z tymi zadaniami po prostu znakomicie – jest w stanie rozładować nawet 800 pudełek w ciągu godziny. To zdecydowanie stawia „ludzkich” pracowników w gorszej pozycji.

Stretcha nie ma nic z gracji robota-tancerza i uroku robota-ogrodnika. To maszyna stworzona do harówki, która w realny sposób będzie mogła oszczędzić ludziom ciężkiej, fizycznej pracy. Robot wyróżnia się przysadzistą, czworoboczną formą, która ma solidną podstawę z dużą baterią zapewniającą energię. Z tej konstrukcji wyrasta ramię zginające się w wielu osiach, które przypomina żurawia budowlanego tylko wyposażonego w głowicę zakończoną przyssawkami.  Z pewnością istotne są gabaryty tej maszyny – robot waży aż 1200 kg, dzięki czemu jest w stanie udźwignąć pakunek o wadze do 23 kilogramów. W ciągu jednej godziny może ich przenieść 800.

Jednak do zdolności Stretcha nie można zaliczyć wyłącznie silnego ramienia – maszyna jest wyposażona w specjalny system rozpoznawana obiektów w przestrzeni (algorytmy oparte na uczeniu maszynowym), dzięki czemu potrafi w logiczny i zaplanowany sposób sortować pakunki. Dodatkowo dzięki układowi zaawansowanych sensorów jest w stanie dokładnie rozpoznawać obiekty w otaczającej go przestrzeni. Co ważne, jego praca może trwać więcej znacznie dłużej niż przeciętna zmiana zwykłego pracownika magazynu – Stretch może działać nawet przez 16 godzin (na jednym ładowaniu pełnych 8 godzin). Wszystko zatem wskazuje na to, że magazynier stanie się wkrótce zawodem przeszłości.

Boston Dynamics już realnie myśli o wprowadzeniu maszyny na rynek. Komercyjna odsłona opisanego modelu robota ma pojawić się na rynku już w przyszłym roku.