Fundusz koncentruje się na inwestycjach w startupy na etapie późnego zalążka i serii A, działające w sektorach takich jak energetyka, obronność i technologie podwójnego zastosowania.
To kolejny krok funduszu, który swoją działalność rozpoczął w 2014 roku, wspierając wówczas m.in. czeskie startupy Productboard i Storyous. Drugi fundusz, uruchomiony w 2022 roku, opiera się w 25% na kapitale Rockaway Capital, a reszta środków pochodzi od prywatnych inwestorów – głównie z Czech.
– Nie jesteśmy tylko kapitałem. Sami jesteśmy przedsiębiorcami – zbudowaliśmy firmy i rozumiemy, co jest za rogiem. Założyciele współpracujący z nami otrzymują praktyczne wsparcie w obszarach takich jak ekspansja międzynarodowa i skalowanie – podkreśla Petr Šmíd, partner generalny w Rockaway Ventures.
Fundusze i ich rozmieszczenie
W dłuższej perspektywie fundusz planuje wspierać firmy na wszystkich etapach rozwoju – od pre-seed po późne rundy finansowania. Obecnie jego portfolio obejmuje 11 spółek o silnym wczesnym wzroście. W ciągu najbliższych trzech lat Rockaway Ventures planuje je znacznie rozszerzyć, przeznaczając 60% inwestycji na startupy z Europy Środkowo-Wschodniej. Pozostałe 40% zostanie skierowane do Europy Zachodniej oraz startupów zakładanych przez diasporę z Czech i okolicznych krajów, działających obecnie w USA.
– Widzimy obecnie wiele możliwości inwestycyjnych w sektorach, które są w znacznym stopniu kształtowane przez globalne trendy i wydarzenia geopolityczne. Jesteśmy szczególnie zainteresowani założycielami w całej Europie i Stanach Zjednoczonych, którzy są zaangażowani w napędzanie wzrostu i rozwój swoich firm poprzez transformacyjne technologie – wskazuje Dušan Zábrodský, partner generalny funduszu.
AI na podium zainteresowań
Rockaway Ventures zwraca szczególną uwagę na sztuczną inteligencję.
– Ożywienie rozpoczęło się w 2024 roku i trwa nadal w tym roku. Jednym z kluczowych czynników jest technologia transformacyjna, w szczególności sztuczna inteligencja. Kilka lat temu wielu inwestorów nie w pełni rozumiało jej potencjał. Dziś możemy wyraźnie zademonstrować jej wpływ na poszczególne sektory – mówi Petr Šmíd.
Czytaj także:
- 3 na 100. Polskie startupy nie podbiły rankingu Sifted „The 100 fastest-growing DACH & CEE startups”
- Nie tylko Brzoska wygrywa z Meta. Po interwencji NASK big tech blokuje reklamy fałszujące przekaz polityczny w Polsce