Jak oceniasz 2024 rok? Jak zmieniała się dynamika polskiego rynku startupów w 2024 roku?
Rok 2024 był dla polskiego ekosystemu startupowego rokiem przesilenia. Po czasie seryjnych wyborów, wdrożeniu nowej perspektywy finansowej UE, wychodzenia gospodarki z kryzysu naznaczonego wysoką inflacją, wreszcie na rynku pojawiło się więcej kapitału i chęci jego inwestycji w innowacyjne przedsięwzięcia wysokiego ryzyka. To, co mnie bardzo cieszy, to z jednej strony nowe fundusze zasilane kasą publiczną (np. poprzez PFR Ventures – 24Ventures, Digital Ocean Ventures Starter, Hard2beat, Tar Heel Capital Pathfinder i Cogito Capital Partners), jak i te prywatne, które z sukcesem zakończyły lub kończą proces fundraisingu (Balnord VC, INOVO, Movens Capital itp.).
To, co w dużej mierze je łączy, to bardzo doświadczone zespoły zarządzające – mające okazję pracować już z setkami founderów, a dzięki czemu wiedzące jak najlepiej im pomóc. Tą stronę kapitałową znakomicie uzupełniają także aniołowie biznesu, w tym bardzo często eks-founderzy jak Tomek i Piotr Karwatkowie, Bartek Majewski, Bartek Pucek, dobrze rozumiejący jak budować skalowalne, innowacyjne firmy. To, w połączeniu z dużymi, globalnymi sukcesami Eleven Labs, czy ICEYE, powinno zaowocować dobrym dla startupów, rokiem 2025.
Czy zauważyłeś nowe trendy wśród założycieli lub branż?
Na bazie zgłoszeń do naszego Startup Contestu, widzimy oczywiście bardzo dużo zastosowań generatywnej AI. Właściwie founderzy dodają ten pierwiastek do prawie każdego pomysłu. Nie dziwi mnie to, bo kapitał obecnie chce inwestować w tego typu rozwiązania. Często zgarniają one nieporównywalnie wysokie rundy finansowania. Jednak przestrzegam przed działaniem w tym zakresie „na siłę” – pamiętajmy, że technologia ma realnie rozwiązywać problemy, a nie być celem sama w sobie. Myślę także, że rok 2025 będzie już dla wielu pomysłów czasem „sprawdzam”, w którym rynek zweryfikuje, czy faktycznie technologia daje wartość dodaną uzasadniającą wysokie wyceny AI-owych startupów. To, co mnie ogromnie cieszy to ciągle spora liczba startupów „impactowych” pragnących zmieniać świat na lepsze. Tutaj chciałbym wyróżnić zwycięzców Infoshare Startup Contest 2024 – SeaSoil, Mewery oraz Imunotronics.
Jakie są Wasze główne cele i priorytety na nadchodzący rok?
To bardzo proste – budujemy najlepszą i największą konferencję technologiczną w regionie Europy Środkowej. Chcemy być miejscem, w którym dowiesz się, jak trendy technologiczne wpłyną w najbliższym czasie na Twoje życie i Twój biznes. Gdzie spotkasz wszystkie istotne postaci kształtujące środowisko innowacji i nowych technologii. Gdzie spotkasz przedstawicieli big techów, działów R&D korporacji, najważniejszych startupów i inwestorów. To nasza wizja, przyjedź pod koniec maja do Gdańska i przekonaj się jak nam wyszło!
Szczegóły będziemy komunikować w najbliższych tygodniach, ale już teraz mogę zdradzić, że jednym z wydarzeń towarzyszących Infoshare będzie event realizowany wraz Komisją Europejską w ramach Prezydencji Polski w UE – European Union Space Tech Days z udziałem całej europejskiej branży technologii kosmicznych!
Serdecznie zapraszam!