Rok globalnych inspiracji – mijają 4. urodziny gdańskiego STARTERA

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

365 dni, ponad 150 wydarzeń i 10 tysięcy gości. To bilans, zakończonego w styczniu, czwartego roku intensywnych działań Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER. W tym czasie, oprócz znanych projektów rozwijających przedsiębiorczość, powstały nowe inicjatywy.

Rakiety sukcesu

2015 rok to czas kolejnych imponujących dokonań firm ze STARTERA. Everytap – aplikacja, która podbiła Trójmiasto, szturmem zdobywa resztę kraju – i nie tylko – także rozwija się globalnie w odległej Gwatemali. Ponadto zyskała nowego inwestora – TVN Ventures, które nabyło 40 proc. udziałów w spółce.

Szybko uznanie zdobyli także uczestnicy Starter Rocket, jednego z nielicznych programów akceleracyjnych w Polsce umożliwiających startupom szkolenia ze światowymi ekspertami. dr Poket, finalista pierwszej edycji, dostał się do Plug and Play Technology Center – jednego z najlepszych na świecie akceleratorów, który znajduje się w Dolinie Krzemowej. StructView – kolejny finalista projektu – rozszerzył działalność na rynek skandynawski, został także nominowany do prestiżowego plebiscytu „Pomorskie Sztormy 2015” w kategorii „Młoda Firma Roku”. Dobrze rokują startupy, biorące udział w obecnej turze Starter Rocket, np. HospiCare, tworzące aplikację dla rodzin i lekarzy pacjentów hospicjum. W tym roku finaliści programu otrzymają szansę prezentacji na infoShare Startup Zone organizowanym przez STARTER i Fundację infoShare. Podczas wydarzenia odbędą się targi Startup Expo oraz największy w Europie Środkowo-Wschodniej konkurs dla innowacyjnych przedsiębiorców (Startup Contest), do którego w zeszłym roku zgłosiło się prawie 160 firm z niemal 20 krajów i 5 kontynentów. Projekty, takie jak: Starter Rocket czy infoShare Startup Zone są częścią STARTER UP – wachlarza STARTEROWYCH działań wspierających młode firmy w rozwoju. 

To nie koniec sukcesów młodych przedsiębiorców wspieranych przez STARTER. W 2015 roku do 13. edycji „Go Creative. Biznes na Start”, projektu finansowanego ze środków miasta Gdańsk, zgłosiło się 107 twórców kreatywnych pomysłów, najwięcej w historii projektu. W ramach tego programu otrzymują oni na początek zawodowej drogi merytoryczne wsparcie od ekspertów STARTERA i dofinansowanie od Miasta Gdańsk. Najlepsi z nich otworzyli biznesy i dynamicznie je rozwijają. Kamila Chyła, uczestnicząca w zeszłorocznej edycji, stworzyła firmę IKIMASA.  Pomaga kobietom w rozwijaniu pomysłów, organizując warsztaty i pisząc inspirującego bloga. Za to Małgorzata Wasik – uczestniczka „Go Creative” w 2014 roku – otworzyła w zeszłym roku pracownie emwudesign. Projektuje ubrania, prezentując swoje kreacje na licznych pokazach mody. 

Na stałe do kalendarza biznesowych wydarzeń Trójmiasta weszły także inicjatywy, takie jak: Creative Morning, Social Media Show czy Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, które przyciągnęły w sumie do STARTERA 2700 osób. Wraz z „Go Creative. Biznes na Start” należą one do grupy projektów STARTER GO ułatwiających nawiązanie kontaktów i rozpoczęcie biznesu w Gdańsku.

Powiew innowacji

2015 rok to również czas nowych inicjatyw znacząco wpływających na lokalną społeczność. STARTER, we współpracy z firmą Alfabeat, stworzył w gdańskim Wrzeszczu Clipster – prawdopodobnie jedyne miejsce w Europie łączące coworking z mieszkaniem, umożliwiające dzięki szerokiemu gronu mentorów, rozwój osobisty i firmy w otwartym i wspierającym przedsiębiorczość Gdańsku. Ponadto, w okresie letnim Clipster otworzy swe podwoje dla cyfrowych nomadów, czyli osób, które prowadząc firmy zdalnie podróżują po ciekawych miejscach na świecie.

Także sama siedziba Inkubatora zyskała nowy wymiar. Odnowiony został coworking – serce STARTERA – skupiające freelancerów i twórcze osoby. To pomieszczenie w jeszcze większym stopniu sprzyja kreatywnym działaniom i nawiązywaniu kontaktów. W budynku powstało także niepubliczne przedszkole „Little Harvard” skupiające najmłodszych innowatorów. W ciągu 4 lat, z kreatywnej i twórczej dla startupów przestrzeni Inkubatora, składającej się z biur, coworkingu i wirtualnych siedzib, skorzystało w sumie już prawie 450 firm i freelancerów. Dzięki powstawaniu nowych firm w STARTERZE i ciągłym rozwoju już istniejących, tylko w zeszłym roku pojawiło się prawie 100 nowych miejsc pracy w przestrzeni Inkubatora.

– STARTER to miejsce, w którym chcemy rozpalać iskrę przedsiębiorczości – mówi Małgorzata Jasnoch, CEO STARTERA. – Skupiamy się na działaniach skierowanych do osób w każdym wieku. Tworzymy programy nie tylko dla startupów czy osób, które chcą założyć działalność. Myślimy także m.in. o uczennicach i uczniach, którzy biorąc udział w naszych projektach, kształtują postawę proprzedsiębiorczą. To oni w przyszłości będą współtworzyć globalną scenę startupową. 

W pogoni za przedsiębiorczością

Zakup szafek przez gimnazjalistów czy projekt aplikacji pomagającej w odrabianiu zadań domowych stworzony przez młodzież to tylko kilka z licznych efektów „Lekcji przedsiębiorczości” z portfolio STARTER PLAY. Współtworzone z Miastem Gdańsk, „Lekcje” proponują zajęcia wykorzystujące gamifikację, pozytywnie wpływające na motywację uczniów do nauki. W zeszłym roku ponad 320 młodych ludzi wzięło udział w programie. Ponadto uczniowie zdobywali praktyczną wiedzę, spotykając się z przedsiębiorcami w ramach projektu „In Business” W zeszłym roku z tej okazji STARTER odwiedziło ponad 1700 reprezentantów gdańskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Jednak nie tylko uczniowie korzystają z projektów STARTERA. Inkubator szkoli i spotyka się także z edukatorami. W spotkaniach EDU Generator, inspirujących do szukania nowoczesnych rozwiązań w edukacji, wzięło udział w tym roku 420 osób.

Wspólnie z Miastem Gdańsk STARTER zorganizował I edycję międzynarodowej konferencję BeZee o trendach w edukacji, która zgromadziła ponad 300 nauczycieli z całej Polski i kilkudziesięciu światowych mówców, w tym Petera Vesterbacka, twórcę gry Angry Birds. Uczestnicy zapoznali się z możliwościami, jakie dają nowe technologie w nauczaniu. Ponadto, wykorzystywali w praktyce zdobytą wiedzę w specjalnej strefie social media cieszącej się sporym zainteresowaniem. To w niej edukatorzy publikowali pierwsze tweety i wypróbowali Snapchata. 

Nowym wydarzeniem była również konferencja AnalyticsConf organizowana przez Microsoft i STARTER, na którą przybyło ponad 150 specjalistów IT z całej Polski. Pierwszy raz w STARTERZE odbyło się także Alfa School współtworzone ze SpeedUp Group i Dentons. W ramach wydarzenia naukowcy spotkali się z inwestorami i mieli szansę na nawiązanie niezbędnych dla rozwoju ich projektów kontaktów biznesowych. STARTER poprzez tego typu inicjatywy wspiera specjalistyczne grupy, takie jak środowisko naukowe, które również potrzebuje wsparcia biznesowego i wiedzy z zakresu networkingu czy relacji z inwestorami. 

Nie zwalniając tempa

– Z tegorocznych projektów STARTERA skorzystało ponad 10 tysięcy osób. Dodatkowo 6 tysięcy wzięło udział w wydarzeniach organizowanych przez naszych partnerów i klientów w centrum konferencyjnym. To dowód na to, że STARTER jest ważnym punktem na mapie europejskich innowacji. Nieustannie powiększamy grono realizatorów projektów, jak i ich odbiorców, aby w jeszcze większym stopniu angażować nie tylko trójmiejskich, ale ogólnopolskich i zagranicznych innowatorów – podkreśla Małgorzata Jasnoch.