Rosnące ceny aktywów to główny czynnik napędzający wysokie zyski funduszy private equity

Dodane: 28.11.2019

Informacja prasowa

Udostępnij:

Imponujące wyniki inwestycyjne funduszy private equity w ostatniej dekadzie to głównie zasługa silnego wzrostu cen aktywów, wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Bain & Company. Słabnąca koniunktura sprawia, że funduszom trudno będzie powtórzyć wysokie stopy zwrotu, o ile nie będą kompleksowo podchodzić do poprawy rentowności w spółkach portfelowych.
Wzrost cen aktywów odpowiadał średnio za połowę zysków z inwestycji zrealizowanych przez fundusze w ciągu ostatnich 10 lat, a poprawa marż spółek portfelowych stanowiła zaledwie jedną szóstą stopy zwrotu, wynika z analizy największych transakcji na rynku private equity. Ponadto, w przypadku 71% transakcji funduszom nie udało się zrealizować prognoz poprawy rentowności.

Wzrost marż był średnio aż o 330 punkty bazowe niższy od zakładanego. Zdaniem ekspertów Bain & Company, fragmentaryczne podejście do badania due diligence jest głównym powodem, dla którego funduszom nie udaje się zrealizować planów. Fundusze zbyt często skupiają się na poszczególnych obszarach działalności spółki, przez co tracą z pola widzenia łączące je relacje. Rzadko badają współzależności pomiędzy redukcją kosztów a potencjałem wzrostu.

– Dobre wyniki funduszy private equity w ostatnich latach to głównie zasługa rosnących cen aktywów – powiedział Miles Cook, partner Bain & Company w dziale private equity i współautor raportu „Intergrating Due Diligence to Build Lasting Value”. – Biorąc pod uwagę, że szanse dalszego wzrostu cen aktywów są ograniczone, fundusze powinny uważniej podchodzić do procesu due diligence i w bardziej kompleksowy sposób ocenić potencjał przejmowanych spółek.

Eksperci Bain & Company wskazują na konieczność uważnego badania i kwantyfikowania współzależności, jakie występują pomiędzy celami strategicznymi spółki, jej działalnością operacyjną i sprzedażową. Całościowe spojrzenie na te trzy obszary podczas badania due diligence pozwoli funduszom trafniej określić strategię budowania wartości spółki portfelowej.

– Również w Europie Środkowo-Wschodniej potencjał wzrostu cen aktywów jest na wyczerpaniu – powiedział Jacek Poświata, Partner i Dyrektor Zarządzający Bain & Company Poland/CEE. – Tym bardziej kluczowa staje się kwestia kompleksowego, holistycznego podejścia do badania spółki, co pozwala zrozumieć, jak zmiany w jednym obszarze spółki przekładają się na inne aspekty działalności.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem