Rozbudzanie pasji do technologii przez kreatywność i zabawę – Skriware podsumowuje 2018 rok

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Udostępnij:

Przełamywanie barier w korzystaniu z technologii druku 3D, aktywna promocja nowych narzędzi w edukacji, udoskonalanie produktów, nowe partnerstwa i ekspansja zagraniczna. Za Skriware – startupem oferującym autorskie rozwiązania dla edukacji oparte o druk 3D – intensywny rok.

W Skriware łączymy technologię druku 3D z twórczymi procesami projektowania, budowania i programowania robotów. W kwietniu wypuściliśmy nasz nowy produkt – fabularyzowany kurs, dostępny na platformie e-learningowej. „Kierunek: Mars” wprowadza dzieci w koncepcję edukacji STEAM – przy pomocy pełnego przygód scenariusza wirtualnej misji kosmicznej. Zabieramy młodych odkrywców w podróż, podczas której poznają podstawy robotyki, uczą się działania algorytmów, a także stawiają pierwsze kroki w programowaniu. Ważną rolę odgrywa Skribot – w pełni programowalny robot, którego dzieci mogą samodzielnie złożyć. Kurs, w połączeniu z robotem i dedykowaną aplikacją mobilną, zaprojektowaliśmy tak, aby angażować uczniów w rozwiązywanie kolejnych kosmonautycznych wyzwań, pobudzać ich kreatywność oraz zdolność krytycznego myślenia.

Ubiegły rok w Skriware minął nam pod znakiem popularyzowania nowych technologii, które pełnią coraz większą rolę w edukacji. Udowadniamy, że nauka może być dobrą zabawą, podczas której można zdobyć cenne umiejętności techniczne, a przy okazji obudzić w sobie pasję do technologii i ciekawość świata. Wielką satysfakcję sprawia nam to, że dzieci chętnie korzystają z naszych produktów. To daje nam zastrzyk energii i chęć do działania – mówi Karol Górnowicz, prezes firmy Skriware.

Druk 3D w słusznej sprawie

Skriware zaangażował się w kilka inicjatyw, które tłumaczą, jak być częścią społeczeństwa cyfrowego i korzystać z nowoczesnych technologii we wszystkich obszarach życia. W tym roku wspólnie z Coca-Colą i Social Wolves ogłosiliśmy nabór wśród młodzieży na projekty ekologiczne, które dają drugie życie butelkom PET. Zgłaszane pomysły wykorzystują recykling do twórczego działania, a jednocześnie budują prośrodowiskową postawę wśród młodych ludzi. Nagrodą w konkursie będą laboratoria przyszłości, czyli zestawy produktów Skriware dla szkół. Innym projektem była realizacja programu grantowego z T-Mobile i fundacją CoderDojo Polska, w ramach którego kilkanaście instytucji edukacyjnych na stałe wprowadziło druk 3D do swoich programów. Swoją obecnością i produktami wspieraliśmy również kampanię społeczną „IT for SHE”. 80 studentek informatyki prowadziło warsztaty z IT dla 1,5 tysiąca uczniów szkół podstawowych w małych miejscowościach. Chodziło o to, aby rozbudzić zainteresowanie naukami technicznymi i ścisłymi oraz promować kobiety w roli ekspertek technologicznych.

Edukacja na miarę XXI wieku

Mimo tak intensywnego roku Skriware nie osiada na laurach, aktywnie działając w Polsce i za granicą. W ubiegłym roku firma podpisała kontrakty dystrybucyjne aż w 7 nowych regionach i uruchomiła nowe kanały dystrybucji w Europie, Azji, USA i na Bliskim Wschodzie.  Programowalne Skriboty są już używane przez dzieci w 17 krajach. Ekosystem edukacyjny Skriware został wdrożony w ośrodkach edukacyjnych z różnych zakątków świata, między innymi w indonezyjskim Koding Next czy dubajskim Repton School.

Startup pozyskał też dodatkowe środki na rozwój – prywatne finansowanie z polskiego funduszu Infini o wartości 1 mln zł oraz 4,5 mln zł od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach tzw. „szybkiej ścieżki”. Dzięki środkom zostanie m.in. usprawniona konstrukcja flagowego modelu drukarki 3D.

Rok zakończył się ekscytującymi planami. Zbliża się światowe Expo 2020, które po raz pierwszy odbędzie się w Dubaju. W polskim pawilonie, poza stałą ekspozycją, znajdzie się strefa wystaw czasowych oraz strefa dla dzieci, a Skriware będzie odpowiedzialne za wyposażenie przestrzeni edukacyjnej w drukarki 3D i roboty. Na październik natomiast planowana jest premiera pierwszego produktu firmy przeznaczonego wyłącznie na rynek konsumencki.

Przeczytaj również o podsumowaniach roku Blinkee.city, EcoCar i Omni3D.