Czytasz właśnie kolejny tekst podsumowujący mijający rok. Poprosiliśmy w nim członków zespołów polskich startupów, by opowiedzieli, co udało im się osiągnąć w 2017 roku. Jeśli chcesz przeczytać inne artykuły na ten temat, zajrzyj tutaj.
Na zdjęciu: Łukasz Młodyszewski, współzałożyciel i CEO w Nightly
Według badań nawet 1,2 miliarda osób na świecie może cierpieć na chroniczną bezsenność lub często występujące koszmary. Nightly zostało stworzone, by pomóc tym osobom spokojnie przespać noc. Działa aktywnie na trzy sposoby: pomaga zasnąć, zmniejszyć liczbę wybudzeń w trakcie nocy oraz ograniczyć występowanie koszmarów. Nasze rozwiązanie, stymulujące sen za pomocą technologii wykorzystującej Sztuczną Inteligencję, jest oparte na wynikach ostatnich 25 lat badań psychologów i specjalistów z dziedziny kognitywistyki. Trzy lata temu zaczęliśmy wprowadzać te badania w życie, tworząc unikalną metodę stymulacji snu opartą na specjalnie przygotowywanych filmach oraz dźwiękach. Mijający rok był dla nas największym z dotychczasowych sprawdzianów.
Rozpoczynając prace nad Nightly powiedzieliśmy sobie, że chcemy sprzedać sprawdzony produkt, a każdą funkcjonalność poddać dokładnym badaniom. Chcemy mieć pewność, że udostępniamy ludziom bezpieczne rozwiązanie. W 2016 roku, z początkową wersją aplikacji, przeprowadziliśmy pierwszą serię badań na 150 użytkownikach, sprawdzając działanie naszych algorytmów, oraz drugą, z użyciem polisomnografu, badającą poprawę snu użytkowników dzięki dźwiękom. Rok 2017 wiązał się z prezentacją wstępnych wyników naszych badań na najbardziej prestiżowej konferencji tworzonej przez środowiska naukowe, Stanford Medicine X. To wydarzenie, gdzie o wynikach rozmawia się z innymi naukowcami, to też idealne miejsce na wymianę doświadczeń. Nasze badania wzbudziły duże zainteresowanie i otworzyły przed nami nowe możliwości dalszego rozwoju Nightly.
Jednocześnie mijający rok to dla nas wejście na wyższy poziom. Dzięki rekordowej inwestycji w wysokości 2,3 miliona dolarów mogliśmy rozpocząć naszą drogę do rejestracji przez FDA jako lek. W Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie trwają właśnie jedne z największych na świecie badań klinicznych dotyczących problemów ze snem. Jest prowadzone niezależnie, przeprowadzone na podwójnie ślepej próbie i spełnia rygorystyczne wymagania, włącznie ze zgodą komisji bioetycznej. Chcemy w tym badaniu potwierdzić pozytywny wpływ aplikacji na sen. Jego zakończenie planowane jest na luty 2018 roku, a wyniki rozpowszechnione będą w szeregu międzynarodowych publikacji naukowych.
W lipcu 2017 roku po raz pierwszy szeroko udostępniliśmy aplikację użytkownikom do testów. Nightly pojawiła się w Australii, gdzie szybko zdążyła się zadomowić. Do dnia dzisiejszego z naszą aplikacją przespano ponad 12 000 nocy, a w australijskim App Store pojawiamy się w top 10 aplikacji w kategorii Medycyna. Zbieramy też szczególnie dla nas ważny feedback. Zresztą kilka dni temu odebrałem taką wiadomość: “Właśnie zaczęłam używać Waszej aplikacji i jest świetna. Normalnie nie mogę zasnąć do późnej nocy, aż zwyczajnie nie padnę, bo nie mogę samodzielnie zasnąć, a dodatku ostatnio zaczęłam mieć koszmary. Kiedy faktycznie długo nie zasypiam, zwykle też śpię do późna, ale dziś obudziłam się około 9:00 i w końcu byłam wyspana”. Takie wiadomości sprawiają nam największą satysfakcję. Dobro naszych użytkowników stawiamy zawsze na pierwszym miejscu, a ich zaufanie i realna poprawa ich snu są dla nas zdecydowanie najważniejsze.
Ten rok był dla nas przełomowy pod wieloma względami, w tym pod kątem zatrudniania nowych pracowników. W styczniu 2017 r. byliśmy sześcioosobowym zespołem, aktualnie jest nas 23 i już myślimy o kolejnych rekrutacjach. Stale umacniamy nasze zespoły badawcze, w których skład wchodzą światowi eksperci z dziedziny psychologii i snu, jak i teamy produktowe, by wiedzę z badań jak najlepiej przekładać na nasze rozwiązanie.
Obecnie przygotowujemy się do globalnego launchu. Nightly będzie dostępna na początku 2018 roku.
–
Autor tekstu: Łukasz Młodyszewski, współzałożyciel i CEO w Nightly