Rozwiązania dla szpitali, ośrodków pomocy społecznej czy miejskiej zieleni. Znamy zwycięzców Warsaw Booster

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Rozwiązania dla szpitali, ośrodków pomocy społecznej czy miejskiej zieleni. Znamy zwycięzców Warsaw Booster

Udostępnij:

Ogłoszono zwycięzców 11. edycji miejskiego programu akceleracyjnego Warsaw Booster. Projekty wszystkich nagrodzonych startupów mają zmieniać oblicze miast i poprawić jakość życia ich mieszkańców.

Już od prawie dekady najbardziej innowacyjne startupy rywalizują o nagrody m.st. Warszawy w prestiżowym programie dla młodych projektów technologicznych – Warsaw Booster. To sposób na rozwój współpracy startupów z korporacjami i inwestorami. Tym co wyróżnia warszawski program na tle innych jest możliwość wejścia we współpracę z miejskimi jednostkami i administracją samorządową.

– Dla warszawskiego samorządu Warsaw Booster to coś więcej niż program akceleracyjny – to szansa, by przyjrzeć się innowacjom, które mogą pomóc realizować wizję Warszawy jako miasta wygodnego, otwartego i przyjaznego dla mieszkańców – podkreślił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Po trzech miesiącach intensywnej akceleracji, na scenie w warszawskim Workin na ul. Senatorskiej zaprezentowało się 10 najciekawszych projektów. Jury programu wyróżniło trzech finalistów, którzy otrzymali nagrody o łącznej wartości 90 000 zł.

Pierwsze miejsce: Inventmed

Startup Inventmed zdobył uznanie jury za technologię łączonych terapii fizykalnych wspierających leczenie trudno gojących się ran, takich jak stopa cukrzycowa. Dzięki temu rozwiązaniu firma chce poprawić jakość życia pacjentów, szczególnie tych zmagających się z przewlekłymi problemami zdrowotnymi.

– Udział w programie Warsaw Booster 2024 był dla nas inspirującym doświadczeniem, podczas którego nawiązaliśmy relacje z wieloma partnerami wyróżniającymi się ponadprzeciętną merytoryką i otwartością do współpracy. Mamy nadzieję, że dalsze rozmowy z przedstawicielami miasta Warszawa pozwolą wypracować wspólnie inicjatywy udostępnienia naszej technologii mieszkańcom – mówi Żaneta Krawczyk-Antońska, liderka projektu.

Inventmed planuje przeznaczyć nagrodę na przetestowanie swojego rozwiązania w jednym z warszawskich szpitali, co stanowi ważny krok w kierunku szerokiego zastosowania tej innowacji.

Drugie miejsce: Semi Robotics

Drugą nagrodę zdobył Semi Robotics za robota „FIDI” – innowacyjne robotyczne ramię z kamerą i wymiennymi sztućcami, stworzone z myślą o osobach z niepełnosprawnościami. Nagroda umożliwi produkcję urządzeń przeznaczonych do testów w ośrodkach pomocy społecznej.

 

Trzecie miejsce: Water Sense

Na trzecim miejscu uplasował się zespół Water Sense, który opracował system monitorowania jakości wody, umożliwiający wczesne wykrywanie zagrożeń ekologicznych. Startup będzie współpracować z warszawskimi wodociągami oraz Zarządem Zieleni przy testowaniu swojego rozwiązania.

 

Nagroda specjalna: Nevisope

Nagrodę specjalną w postaci biletów na Web Summit w Katarze w 2025 r. otrzymał Neviscope – inteligentny dermatoskop mobilny, który umożliwia wczesne wykrywanie nowotworów skóry poprzez szczegółową analizę zmian skórnych za pomocą zaawansowanej technologii obrazowania i sztucznej inteligencji, umożliwiając użytkownikom regularny monitoring zmian skórnych i porównywanie ich w czasie.

 

Jak pomaga Warsaw Booster?

Warsaw Booster to cyklicznie realizowany program akceleracyjny finansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa. Jego operatorem jest konsorcjum trzech fundacji: Startup Hub Poland, Mobile Open Society Through Technology oraz Smart Start CEE. W tegorocznej edycji wzięło udział 25 startupów wyłonionych spośród ponad 160 zgłoszeń. Uczestnicy otrzymali wsparcie dopasowane do ich potrzeb, m.in. poprzez współpracę z mentorami, doradcami oraz przedstawicielami ponad 30 partnerów programu. Podczas 3 miesięcy akceleracji odbyło się niemal 30 warsztatów i indywidualnych konsultacji. Startupy mogły też zaprezentować swoje projekty przedstawicielom warszawskiego ratusza, jednostkom miejskim i spółkom komunalnym, co zaowocowało konkretnymi propozycjami współpracy z miastem.

– Miło patrzeć, jak z roku na rok innowacyjne rozwiązania w Warsaw Boosterze oraz sposób ich obrony przed Jury stają się coraz lepsze! Każdy absolwent programu wychodzi z niego z kontaktami i bogatą informacją zwrotną, co musi zrobić, żeby jego rozwiązanie mogło zostać przetestowane w Warszawie i w przyszłości przysłużyć się jej mieszkańcom, a następnie wyekspandować na inne miasta, nie tylko w Polsce – podkreśla Paulina Brym-Ciuba, CEO fundacji Startup Hub Poland, lidera konsorcjum warszawskich NGOsów promujących technologie o rewolucyjnym potencjale.

Wsparcie pilotaży i ekspansji zagranicznej

– Tegoroczna edycja programu była także okazją do wspierania startupów w przeprowadzeniu pilotażowych wdrożeń. Booster stwarza realną szansę na przeprowadzenie pilotażowych wdrożeń w Warszawie. Dzięki zaangażowaniu departamentów ratusza i spółek miejskich, młode firmy mogą przetestować swoje rozwiązania w rzeczywistych warunkach albo otrzymać wartościową informację zwrotną od potencjalnych klientów instytucjonalnych. W Polsce nie brakuje innowacyjnych pomysłów, ale wciąż potrzeba więcej wczesnych nabywców otwartych na nowe technologie – mówi dr Jan Kaczmarek, prezes Fundacji MOST, organizacji wspierającej startupy w zdobywaniu pierwszych klientów i wchodzeniu na rynek.

– Dzięki rozbudowanemu programowi akceleracyjnemu, w tym roku szczególną uwagę poświęcono wsparciu w przygotowaniach do ekspansji międzynarodowej. W tym roku po raz pierwszy skupiliśmy się na wsparciu zespołów w przygotowaniach do ekspansji zagranicznej poprzez dedykowane warsztaty i doradztwo. Dzięki nim firmy mogą lepiej zrozumieć specyfikę nowych rynków i przygotować się do skutecznego wprowadzania swoich rozwiązań na międzynarodową scenę – podkreśla Magdalena Jabłońska, prezes Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej, która dołączyła do konsorcjum specjalistyczne kompetencje w zakresie internacjonalizacji.

Warsaw Booster to miejsce, gdzie innowacje spotykają się z realnymi potrzebami miasta. Dzięki tej inicjatywie Warszawa przybliża się do realizacji wizji inteligentnego, przyjaznego miasta przyszłości. W 2025 r. planowana jest kolejna 12. edycja projektu.

Czytaj także: