Rozwiązania proptechowe mogą poprawić nie tylko samopoczucie, ale i stan naszego zdrowia – Alicja Gackowska (Eco5Tech SA)

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Rozwiązania proptechowe mogą poprawić nie tylko samopoczucie, ale i stan naszego zdrowia – Alicja Gackowska (Eco5Tech SA)

Udostępnij:

– Firmy starają się wprowadzać przyjemne dla oka wyposażenie i pokoje relaksu. Nie może jednak zatrzeć się granica między pracą a domem. Nie powinniśmy czuć się w pracy, tak jak na swojej kanapie, bo de facto wtedy nigdy z tej pracy nie wychodzimy – mówi Alicja Gackowska, prezes zarządu Eco5Tech.

Dlaczego zmienia się nasze postrzeganie przestrzeni biurowych?

Alicja Gackowska: Przede wszystkim zmienia się społeczna świadomość. Praca wypełnia większość naszego dnia i ważny jest dla nas komfort jej wykonywania. Poza tym społeczeństwo coraz bardziej zwraca uwagę na ekologię i ochronę środowiska. Wielu pracodawców zrozumiało, że poprawa warunków pracy, komfortu i bezpieczeństwa to lepsza wydajność, a to przekłada się na lepszy wynik firmy. To jest clue dobrego biznesu. Na tę zmianę świadomości duży wpływ miała pandemia, która przewartościowała nasze przekonania dotyczące biur. Przyzwyczailiśmy się do pracy zdalnej w warunkach dla nas przyjaznych. Pracownicy zaczęli wracać do biur i ich oczekiwania uległy zmianie. Wybór miejsca pracy uzależniają od zaawansowanych technologii, komfortu i benefitów, jakie oferuje pracodawca. W wielu przypadkach przyjście do biura nie jest już koniecznością, a wyborem i w mojej opinii należy zachęcać pracowników do powrotu.

Dobre benefity są kartą przetargową decydującą o przyciągnięciu pracowników do pracy.

Zdecydowanie. Większość firm wyprzedza się w pomysłach, które mają wpłynąć na lepsze samopoczucie pracownika.

Jakie obecnie panują trendy łączące wellbeing z proptechem?

Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań w obiekcie może poprawić nie tylko nasze samopoczucie, ale i stan naszego zdrowia, np. w czasie pandemii. Przed pandemią rozwiązania proptechowe głównie koncentrowały się na wartościach ekonomicznych automatyzacji budynków, w tym momencie to się zmieniło. Widzimy jak duży związek zachodzi między zdrowiem budynku a zdrowiem jego użytkowników.

Jeśli chodzi o trendy, popularne są teraz systemy wspierające zarządzanie budynkiem pod kątem sanitarnym, takie, które zwiększają również jego bezpieczeństwo. Wprowadza się systemy zarządzające temperaturą, aby poprawić komfort cieplny – tutaj chodzi o możliwość pomiaru temperatury w pomieszczeniach i automatycznego dostosowania jej do najbardziej optymalnej. Może to być odpowiednia temperatura dla osób przebywających w tych miejscach czy też przedmiotów i materiałów w nich przechowywanych.

Często w biurach problemem jest rozkład wyposażenia lub pomieszczeń, gdzie dochodzi do zakłóceń strategii przepływu powietrza, co powoduje tworzenie się stref zimnych i cieplejszych. Pomiar przez narzędzia proptechowe może pokazać co powoduje rozbieżności i wskazać sugestie, co należy zrobić, aby to ulepszyć. Niska jakość powietrza w pomieszczeniach jest coraz większym problemem. Mamy tu do czynienia z toksynami i pyłami zawieszonymi typu PM 2,5 i PM 10, które szkodzą naszemu zdrowiu.

Prawidłowe i odpowiednie użycie rozwiązań proptechowych w budynkach może wpłynąć na bezpieczeństwo użytkowników obiektu, koszty eksploatacji budynku, a w konsekwencji zmniejszyć rotację najemców.

Pojawiają się głosy, że zbyt wiele udogodnień może rozleniwiać pracowników. Co Pani o tym myśli?

Jeśli czujemy się tak wygodnie jak w domu, to jesteśmy bardziej wydajni i jesteśmy bardziej kreatywni. Dlatego firmy starają się wprowadzać przyjemne dla oka wyposażenie i pokoje relaksu. Nie może jednak zatrzeć się granica między pracą a domem. Nie powinniśmy czuć się w pracy, tak jak na swojej kanapie, bo de facto wtedy nigdy z tej pracy nie wychodzimy.

Co w takim razie mogłoby spowodować rozleniwienie pracowników?

Byłam w wielu innowacyjnych biurowcach i pomysły właścicieli firm nie przestają mnie zaskakiwać. Widziałam w biurach karuzele czy kręgielnie. Moim zdaniem są to rozwiązania, które negatywnie wpływają na skupienie i efektywność pracowników, Natomiast prysznice, rowerownie, siłownie czy podział przestrzeni ze względu na rodzaj wykonywanej pracy są już bardzo dobrym pomysłem. Jestem zwolennikiem integracji zespołu na zewnątrz czy konsultacji psychologicznych.

Bonusy wellbeingowe w przestrzeni firmowej rzeczywiście zatrzymują pracowników w firmie, czy liczą się bardziej relacje?

W dużych korporacjach takie bonusy mają na pewno znaczenie. Jednak to dobre relacje są tym, co może związać pracownika z firmą. Dla ludzi, z którymi współpracuję ważne są relacje, zażyłość i rozmowa. Nie mamy tutaj wyścigu szczurów.

W jaki sposób Wasza firma łączy wellbeing z proptechem?

Kiedy zaczęła się pandemia, zobaczyliśmy, że przestrzenie biurowe stają się puste, ale wiedzieliśmy, że kiedyś będzie musiał nastąpić powrót do biur. Postanowiliśmy stworzyć rozwiązanie, które ułatwi ten powrót. Jesteśmy w trakcie realizacji systemu proptechowego pomagającego zarządzać budynkiem podczas pandemii. Projekt idealnie wpisuje się w wellbeing. System bada i monitoruje budynek pod kątem zagrożenia epidemiologicznego, kwestii sanitarnych, jednocześnie stwarzając użytkownikom komfortowe i bezpieczne warunki do przebywania.

Narzędzie stanowi koncentrator danych z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego. Zbiera, przetwarza i archiwizuje dane o budynku, o ilości osób znajdujących się w budynku, o ich aktualnym stanie zdrowia (między innymi przez pomiar temperatury ciała) oraz informacje o częstotliwości i wymianie powietrza, o dezynfekcji poszczególnych pomieszczeń. Ponadto wskazuje anomalie w działaniu instalacji.

Produkt zakłada również możliwość rozbudowy, dodawania funkcji, przez co dostosowywany jest do potrzeb użytkowników. To innowacyjne rozwiązanie ma za zadanie efektywne zarządzanie budynkami, optymalizacje kosztowe oraz zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu użytkowników.

Z rozwiązania będą mogli korzystać użytkownicy budynków użyteczności publicznej oraz firmy.

Na realizację projektu otrzymaliśmy dofinansowanie na poziomie ok. 70% z Funduszy Europejskich. Projekt planujemy zakończyć do końca 2023 r.

Mamy też drugie rozwiązanie proptechowe, jest to rejestrator do monitoringu zużycia mediów. Ogranicza energochłonność budynków i linii produkcyjnych oraz bada zużycie energii. Jest on podłączany do poszczególnych urządzeń i liczników, dzięki temu możemy na przykład sprawdzić, czy dana taryfa jest odpowiednia dla firmy. Ma też za zadanie ograniczać ślad węglowy. Rozwiązanie to idealnie wpisuje się w globalne trendy ekologiczne. Pozwala właścicielowi budynku lub jego zarządcy istotnie ograniczyć koszty i podnieść efektywność energetyczną obiektu.