... ... ...

Chcesz robić więcej w krótszym czasie? Poznaj czynniki zwiększające produktywność

Dodane

10-09-2018

Mam Startup
Dwie kwestie podstawowe z punktu widzenia wysokiej produktywności to wyznaczanie celów oraz utrzymywanie odpowiedniego poziomu koncentracji i energii. Bez celów, koncentracji i energii nic się nie osiągnie.

fot. unsplash.com

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Bez celów nie może być mowy o produktywności. Jasno wyznaczone, ambitne cele pomagają wspiąć się na wyższy poziom koncentracji i zaangażowania, co z kolei pozwala osiągnąć stan przepływu i radość z pracy. Większa radość stanowi tymczasem źródło wewnętrznej motywacji, która zapewnia wzrost produktywności zarówno w ujęciu ilościowym, jak i jakościowym. Spostrzeżenie to dotyczy w równej mierze jednostek, jak i zespołów. 

Grupy dążące do osiągnięcia jasno określonego i ambitnego celu uzyskują niezmiennie lepsze wyniki niż zespoły, które żadnego konkretnego celu nie mają. Badania konsekwentnie potwierdzają, że cele grupowe zachęcają do pracy w szybszym tempie i przez dłuży czas, sprzyjają również koncentracji na rzeczach naprawdę istotnych, pomagają opierać się pokusom i mają ogólnie pozytywny wpływ na poziom zaangażowania. 

Drugim czynnikiem w istotnym stopniu wpływającym na produktywność jest poziom energii. Jak już wspominaliśmy w rozdziale  wszelkie przejawy troski o samego siebie mają pozytywny wpływ na poziom skuteczności. Dobry sen, właściwe odżywianie i odpowiednia aktywność fizyczna w istotnym stopniu podnoszą poziom produktywności. Warto przy tym zauważyć, że nie dotyczy to wyłącznie produktywności w ujęciu indywidualnym. okazuje się na przykład, że produktywność gospodarki jako całości zależy od nawyków żywieniowych tworzących ją ludzi. 

Jak zapewne pamiętasz, energia przez duże E to nie tylko kwestia snu, diety i ćwiczeń. Jej właściwy poziom zależy również od pozytywnego charakteru emocji. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że ludzie szczęśliwsi są bardziej produktywni. W ramach jednej z metaanaliz dokonano przeglądu wyników badań z udziałem ponad 275 tysięcy respondentów uczestniczących w ponad 200 projektach badawczych. Na tej podstawie stwierdzono, że szczęśliwi ludzie są nie tylko bardziej produktywni, ale również uzyskują lepsze oceny w takich kategoriach jak jakość pracy, rzetelność czy kreatywność. 

W innym badaniu ustalono, że ludzie pogodnie nastawieni w okresie studiów po 10 latach od uzyskania dyplomu odnosili większe sukcesy finansowe niż ich rówieśnicy. okazuje się też, że jest ziarno prawdy w powiedzeniu: „Uśmiechnij się, to więcej załatwisz”. W jednym z badań stwierdzono, że oglądanie klipów komediowych przed wykonaniem poważnego zadania ma pozytywny wpływ na poziom produktywności. 

Wreszcie produktywność wymaga również umiejętności utrzymywania koncentracji. W dzisiejszych czasach nie jest to wcale łatwe. Zarówno natłok informacji, jak i ogrom różnych informacji, które nas rozpraszają i odwracają naszą uwagę, bardzo niekorzystnie wpływają na stan naszego zdrowia i poziom naszej produktywności. Zalew informacji niekorzystnie odbija się na morale i na jakości pracy. ludzie czują się nieszczęśliwi, gdy stale muszą reagować na bodźce i marnować czas na przeglądanie czy poszukiwanie niezbędnych im danych. Właśnie tego zjawiska dotyczy określenie paraliż analityczny. W obliczu nadmiaru danych, które trzeba gromadzić i analizować, człowiek często czuje się przytłoczony. Między innymi właśnie dlatego nie należy sprawdzać poczty elektronicznej z samego rana. ogrom wiadomości może nas przytłoczyć i wprowadzić w tryb reagowania, a nikt chyba nie chce rozpoczynać dnia w takim stanie emocjonalnym i z takim nastawieniem. Zdecydowanie polecam więc ćwiczenia, które zostały omówione w rozdziale dotyczącym energii. 

Negatywny wpływ może mieć również wszystko to, co odwraca naszą uwagę. W jednym z badań ustalono, że czynniki rozpraszające uwagę obniżają produktywność człowieka o 20 procent. Sytuacja przedstawia się zdecydowanie gorzej w przypadku zadań wymagających dużego wysiłku intelektualnego, ponieważ wtedy czynniki te mogą spowolnić proces myślenia nawet prawie o połowę. Z licznych badań wynika, że już sama wielozadaniowość jest czynnikiem rozpraszającym uwagę – że nie da się jej połączyć ze stanem skrajnego skupienia uwagi, który się kojarzy z wysoką skutecznością i jakością pracy. Wykonywanie wielu zadań jednocześnie uniemożliwia pełne skupienie na aktualnie wykonywanym zadaniu, mózg bowiem przez cały czas przetwarza jeszcze informacje związane z pracą, która nie została zakończona. 

Ostatnie miejsce na liście czarnych charakterów zajmują bodźce, które odrywają nas od pracy. Pracownikowi dużej organizacji coś przerywa zadania, działania czy spotkania po kilka razy w ciągu dnia. Człowiek oderwany od bieżącego zadania ma potem kłopot, żeby na nim ponownie się skupić i wrócić do poprzedniego trybu. Zamiast wrócić dokładnie do punktu, w którym przerwał, zajmuje się przeciętnie dwoma innymi zadaniami czy projektami – i dopiero później ponownie skupia się na pierwotnej sprawie. Pracując z klientami z firm z listy Fortune 500, miałem okazję się przekonać, że nawet ludzie najskuteczniejsi potrafią odłożyć ważne i z góry zaplanowane zadanie na dwie czy trzy godziny, ponieważ coś ich pozornie na chwilę od niego oderwało. 

Wszystkie te informacje powinny cię skłonić do większej dyscypliny w kwestii wyznaczania ambitnych celów oraz odpowiedniego ukierunkowania energii i uwagi. Realizacja takiego założenia bywa jednak trudna, zwłaszcza jeśli nie do końca się wierzy, że to w ogóle da się osiągnąć. Bardzo wielu ludzi wątpi w możliwość wyznaczania ambitniejszych celów czy utrzymywania wysokiego poziomu energii. Wydaje im się, że ucierpiałoby na tym ich życie prywatne. W tym miejscu chciałbym więc poświęcić chwilę na omówienie kwestii równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, ponieważ dyskusja na ten temat przybrała ostatnio wymiar absurdalny. 

Tytuł: Skuteczne nawyki. Jak zwyczajni ludzie osiągają nadzwyczajne rezultaty

Autor: Burchard Brendon 

Wydawnictwo: MT Biznes

Komentarze (0)