16 sierpnia w Laboratorium BRAMA na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej rozpoczyna się BIC SUMMER START – sześciotygodniowy program inkubacji start-upów. W inicjatywie weźmie udział 27 młodych przedsiębiorców, którzy będą pracować pod okiem mentorów i korzystać z intensywnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów. Program zakończy się prezentacją wyników przed inwestorami podczas Demo Day 19 października.
Godne podziwu jest to, że wielu młodych ludzi decyduje się na porzucenie bezpiecznego zatrudnienia, aby rozwijać własny, często ryzykowny biznes z nadzieją na spektakularny sukces – mówi Jakub Lebuda, pomysłodawca i organizator BIC Summer Start. Akcelerator BIC Summer Start (www.summerstart.pl) jest odpowiedzią na trend powstawania start-upów w Polsce i jednocześnie brak wystarczającej ilości programów wspierających młodych przedsiębiorców. Oferuje to, czego brakuje dzisiejszym start-upom: doświadczenie mentorów, miejsce do pracy i szansę na prezentację wyników inwestorom – dodaje Lebuda.
Młodzi ludzie coraz częściej wybierają samozatrudnienie jako formę zarabiania pieniędzy w odróżnieniu od pokolenia obecnych 30-latków, którzy decydowali się na karierę w korporacjach. Jednak mimo motywacji do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej, nie zawsze mają wystarczającą wiedzę o biznesie oraz brak im doświadczenia w zakładaniu firmy – komentuje Jakub Lebuda. Będziemy wspierać 10 znakomitych zespołów i wierzę, że pod koniec września poznamy kilka młodych, dobrze rokujących przedsiębiorstw.
Igor Sawczuk, uczestnik programu BIC Summer Start mówi – Ciężko znaleźć wymarzoną pracę na etat, znacznie łatwiej jest ten etat dla siebie stworzyć. Dlatego wielu moich rówieśników decyduje się by zostać przedsiębiorcą. Najważniejsze to podążać za marzeniami, pomysły rodzą się naturalnie – dodaje.
Chęć posiadania własnego biznesu rozpoczyna się już na uczelni, studenci ostatnich lat często mają doświadczenie wyniesione z pracy w korporacji i pomysł na firmę. Stawiają jednak na to drugie – mówi Iga Grzegrzółka, od roku prowadząca program wspierania przedsiębiorczości na Politechnice Warszawskiej – Czasem jednak zapał, chęci i umiejętność programowania to za mało, gdy młodym przedsiębiorcom brak doświadczenia w biznesie.
Trudności, które zniechęcają młodych do samodzielnego startu w biznesie to według badań MillwardBrown SMG/KRC m.in. skomplikowane podatki i przepisy rachunkowe (25,6 proc. odpowiedzi), nadmierna biurokracja (10,3 proc. odpowiedzi), duża konkurencja (9,9 proc. odpowiedzi) oraz trudności w uzyskaniu kredytu (6,9 proc. odpowiedzi). Są to silne argumenty przemawiające za organizacją akceleracyjnych wydarzeń wspierających rozwój pomysłów biznesowych i zapewniających szkolenia z zakresu zakładania i prowadzenia firmy.
Nie mam wątpliwości, że BIC Summer Start pojawia się we właściwym momencie – mówi Łukasz Jabłoński, Lider Projektów w akceleratorze 1410ventures (www.1410ventures.com) współpracującym z BIC Summer Start – Młode spółki potrzebują wsparcia w zakresie audytu technologicznego, analiz rynkowych, budowy koncepcji biznesowej oraz pozyskania finansowania. Zespoły doceniają bliski kontakt z doświadczonymi ekspertami, którzy pełniąc role mentorów, chętnie dzielą się swoją wiedzą oraz kontaktami w branży. Nawiązane w ten sposób znajomości mają olbrzymią wartość i stanowią zalążek trwałych relacji biznesowych w przyszłości – komentuje Jabłoński.
Przykłady innych przedsięwzięć mających formę akceleracyjną to Startup School odbywający się od 2009r. oraz Gamma Rebels, który podobnie jak BSS rusza na dniach. Również od 2011r. działa program Labstar organizowany przez Wirtualną Polskę, który oferuje wybranym firmom dofinansowanie w zamian za udziały w przedsięwzięciu. Start-upy mogą też zostać zaprezentowane, współzawodniczyć w konkursach oraz często zdobyć nagrody finansowe na spotkaniach takich jak: Aula Polska, Pitch Rally oraz StartupFest w Warszawie, EastCamp w Białymstoku, Netcamp w Szczecinie, Spodek 2.0. w Katowicach, RadomIT w Radomiu, Olcamp w Olsztynie, Democamp oraz E-nnovation w Poznaniu.
źródło: informacja prasowa