Fot. Unsplash.com
Jak informuje Puls Biznesu testy e-paragonów rozpoczną się w drugiej połowie 2018 roku. Ruszył już proces wymiany kas fiskalnych online, z którymi wiąże się wspomniany program. Zakończenie akcji zaplanowano na 31 grudnia 2022 r. Po tym terminie będzie można rejestrować jedynie kasy online.
System bankowy na straży paragonów
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii chce aby proces wystawiania e-paragonu ominął sprzedawcę, natomiast włączy w niego system bankowy. Cytowany w Pulsie Biznesu wiceminister w MPiT Tadeusz Kościński uważa, że sprzedawca czy usługodawca nie powinien wiedzieć, czy klient chce otrzymać e-paragon. — To jest informacja o charakterze handlowym. Nie chcemy, żeby klient był dodatkowo nagabywany, proszony o zarejestrowanie się czy podawanie dodatkowych danych — mówi Kościński.
Każdy klient, który chce otrzymywać e-paragony, będzie mógł w swojej bankowości elektronicznej złożyć dyspozycję, która podczas płatności kartą umożliwi pobieranie informacji o konieczności wysłania dokumentu na wskazany adres e-mail. Tym sposobem z programu e-paragonów zostaną wyłączone płatności gotówkowe.
Wymiana kas kolejnym krokiem do cyfryzacji
Do końca roku nowe kasy mają pojawić się w firmach świadczących usługi motoryzacyjne i wulkanizacyjne oraz u sprzedawców benzyny silnikowej, oleju napędowego oraz gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych. Od 1 lipca 2019 roku w nowe kasy zaopatrzyć się muszą salony fryzjerskie, kosmetologiczne i lokale gastronomiczne. W 2020 roku natomiast zmiana nastąpi w firmach świadczących usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania oraz przedsiębiorstwach świadczących usługi fitness.