Ruszają zapisy na kolejną edycję EIT Jumpstarter

Dodane:

Hanna Baster Hanna Baster

EIT Jumpstarter edycja 2023

Udostępnij:

Można już zgłaszać się do kolejnej edycji EIT Jumpstarter – półrocznej akceleracji dla startupów współorganizowanej przez EIT Food. Program kładzie nacisk na rozwiązania zrównoważonego rolnictwa i produkcji żywności, a także wszelkie rozwiązania przyjazne środowisku.

Tegoroczna edycja EIT Jumpstarter za nami. Wśród zwycięzców zobaczyliśmy mocną polską reprezentację: RibesTechnologies, Lume Label, Play.air i MaskOFF (obecnie MindMatch). Dwa pierwsze zespoły są absolwentami tegorocznej Szkoły Pionierów PFR, oba rozwijają rozwiązania wspomagające zrównoważony rozwój. RibesTechnologies w branży agritech, a Lume Label w recyklingu. Założyciele play.air i MaskOFF mają dwadzieścia kilka lat, a już sięgają po nagrody. Dla play.air to druga nagroda w tym roku. Wcześniej zwyciężyli w MedBiz Innovation Program 2022.

EIT Jumpstarter 2022 Finał EIT Jumpstarter, źródło: materiały własne EIT Jumpstarter.

Nacisk na agritech i foodtech

EIT Jumpstarter zgromadził startupy z różnych branż (pełną listę zwycięzców znajdziecie w tekście podsumowującym Grand Final EIT Jumpstarter), ale jak mówią organizatorzy, szczególnie cieszy ich wysoka jakość rozwiązań proponowanych przez startupy z branży agritech i foodtech, w których potencjał dla innowacji jest ogromny, ale w przeszłości niedoceniany przez inwestorów.

Zwycięzcami w tej kategorii zostały hiszpański LiFi4Food, wspomniany już wyżej polski Ribes Technologies, i grecki Digital Bites. Rozwiązanie Ribes Technologies identyfikuje chore rośliny, co pozwala na ograniczenie oprysków tylko do konkretnych części pola. A wszystko przy pomocy teledetekcji z wykorzystaniem dronów. LiFi4Food to również rozwiązanie dla rolnictwa, tym razem jednak dla upraw szklarniowych i upraw wertykalnych. Autonomiczne, niewymagające baterii urządzenia zasilane światłem monitorują warunki upraw nie wymagając dodatkowych instalacji. Ostatni na podium, Digital Bites to startup łączący rozwiązania branży foodtech i VR. Spółka chce sprowadzić do naszych domów wirtualne produkty spożywcze. Będziemy mogli je obejrzeć i zdecydować w domowym zaciszu, czy chcemy je kupić.

Nie tylko akceleracja

EIT Jumpstarter jest współorganizowany przez EIT Food – największą na świecie społeczność zajmującą się innowacjami w sektorze rolno-spożywczym działająca w ramach Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii, organu Unii Europejskiej. 45 krajów, 138 partnerów, w tym największe firmy z branży spożywczej i instytucje naukowe, a oprócz nich setki zaangażowanych startupów z najlepszymi zrzeszonymi w elitarnym klubie Rising Food Stars. W 2021 roku program udzielił wsparcia 361 startupom, a innowacyjne spółki wspierane przez EIT Food przyciągnęły inwestycje w łącznej wysokości 407 milionów euro.

Polscy przedsiębiorcy i naukowcy mogą korzystać ze wsparcia EIT Food

Pomoc w rozwijaniu i wprowadzaniu innowacji na rynek oferowana jest w dwóch wymiarach. Po pierwsze finansowym, czyli tym które zawsze przyciąga największą uwagę. W 2021 roku EIT Food udzielił łącznego wsparcia w formie grantów i bezpośrednich inwestycji na sumę 50 milionów euro. Dobrze jednak, żeby w natłoku różnorodnych opcji finansowania nie przegapić drugiego, równie istotnego wymiaru wsparcia EIT – networkingu i mentoringu.

EIT Jumpstarter korzyści EIT Jumpstarter to m.in. okazja do długofalowego networkingu, źródło: materiały własne EIT Jumpstarter

Polskie startupy o udziale w EIT Jumpstarter

Wagę właśnie tego drugiego aspektu podkreślali finaliści tegorocznej edycji. Podsumowując swoją półroczną przygodę z programem, zakończoną listopadowym EIT Jumpstarter Grand Final, mówią tak:

– Udział w programie takim jak EIT Jumpstarter wystawia Twój pomysł i startup na ocenę. Jednak jeśli jest w nim potencjał, to program gwarantuje wsparcie i narzędzia, które pomagają to odkryć. Trudno o bardziej wartościowe wsparcie na tym początkowym etapie rozwoju. Oprócz satysfakcji ze zwycięstwa w programie jest jeszcze jedna, ważna wygrana: wejście w ekosystem EIT – twierdzi Łukasz Kopiński, CEO Ribes Technologies, laureat II nagrody w kategorii Food.

Z kolei Zosia Smoleń z MindMatch (wcześniej MaskOFF), laureatka nagrody publiczności w Programie podzieliła się z nami głównymi korzyściami, które wyniosła z programu: – Dzięki udziałowi w EIT Jumpstarter przede wszystkim poprawiłyśmy nasze umiejętności komunikacji marki – nauczyłyśmy się mówić o MindMatch tak, żeby każdy wiedział czym jest. Uprościłyśmy też istotnie swój model biznesowy, zawężając źródła przychodów do najistotniejszych.

Fakt, że zwycięskie startupy wśród głównych korzyści z uczestnictwa nie wskazują nagród pieniężnych, pokazuje istotną zmianę w postrzeganiu takich programów. Udział w nich przynosi zespołom dużo większe korzyści niż dopływ gotówki: dostęp do ekspertów, kontakty w branży, wsparcie innych startupów i wzajemną pomoc w opracowywaniu najlepszych rozwiązań biznesowych.

Jumpstarter 2023. Gotowi?

Edycja EIT Jumpstarter 2022 już za nami, ale wraz z jej zakończeniem, z desek sceny Grand Final ogłoszono rozpoczęcie naboru do kolejnej edycji Programu.

EIT Jumpstarter 2023 kalendarium

Jak będzie wyglądała przyszłoroczna edycja EIt Jumpstarter? Źródło: materiały własne EIT Jumpstarter

Tak jak i w poprzednich, organizatorzy do udziału szczególnie zachęcają zespoły i indywidualnych pomysłodawców, którzy chcą rozwinąć i zarejestrować swoją firmę bazując na innowacyjnych rozwiązaniach dla sektorów ochrony zdrowia, pozyskiwania i przetwórstwa surowców, produkcji przemysłowej, energii, transportu i oczywiście żywności. W tym obszarze wsparcie czeka m.in. na startupy rozwijające produkty i usługi dla zrównoważonego rolnictwa (np. precision farming, redukcja śladu środowiskowego, automatyzacja), produkcji, przetwórstwa i logistyki żywności (alternatywne białka, inteligentne opakowania, testowanie jakości i potwierdzanie autentyczności produktów), wykorzystania i waloryzacji odpadów oraz rozwiązań szczególnie przyjaznych konsumentowi (personalizacja i monitoring diety, żywność funkcjonalna, zmniejszenie marnotrawstwa żywności).

Informacje o rekrutacji oraz formularz zgłoszeniowy znajdziecie na stronie EIT Jumpstarter.


EIT Food to jedna z największych i najbardziej dynamicznych na świecie społeczności zajmujących się innowacjami w branży spożywczej. Przyspieszamy innowacje, aby zbudować przyszłościowy system żywnościowy, produkujący zdrową i zrównoważoną żywność dla wszystkich.

Wspierani przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), organ Unii Europejskiej, inwestujemy w projekty, organizacje i osoby, które podzielają nasze cele dotyczące zdrowego i zrównoważonego systemu żywnościowego. Odblokowujemy potencjał innowacyjny w przedsiębiorstwach i na uniwersytetach oraz tworzymy i skalujemy startupy rolno-spożywcze, aby wprowadzać na rynek nowe technologie i produkty. Wyposażamy przedsiębiorców i specjalistów w umiejętności potrzebne do przekształcenia systemu żywnościowego i umieszczamy konsumentów w centrum naszej pracy, pomagając budować zaufanie poprzez ponowne połączenie ich z pochodzeniem żywności.

Jesteśmy jedną z dziewięciu innowacyjnych społeczności, utworzonych przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), niezależny organ UE, który powstał w 2008 r. w celu pobudzania innowacji i przedsiębiorczości w całej Europie.

EIT Food

 

Artykuł powstał we współpracy z EIT Jumpstarter