Ruszył pierwszy w Polsce serwis crowdfundingowy w pełni dedykowany kulturze

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

12 grudnia w MiTo art.café.books w Warszawie wystartował pierwszy w Polsce serwis crowdfundingowy, oparty na idei społecznego finansowania kultury. Wspieramkulture.pl już cieszy się uznaniem wśród ludzi kultury – swoje poparcie i zaangażowanie zapowiedzieli m. in. Lidia Popiel, Krzysztof Materna…

12 grudnia w MiTo art.café.books w Warszawie wystartował pierwszy w Polsce serwis crowdfundingowy, oparty na idei społecznego finansowania kultury. Wspieramkulture.pl już cieszy się uznaniem wśród ludzi kultury – swoje poparcie i zaangażowanie zapowiedzieli m. in. Lidia Popiel, Krzysztof Materna, Magda Materna, Marcin Wyrostek, Dorota Wellman i Marcin Prokop a także wśród instytucji – Fundacja Polskiej Kultury i Narodowe Centrum Kultury. W serwisie zalogowali się pierwsi Twórcy poszukujący wsparcia dla swoich projektów.

Idea crowdfundingu i oddolnego finansowania różnych inicjatyw sprawdza się już od wielu lat w USA i na Zachodzie. Nurt ten rozwija się w Polsce od 2007 r., kiedy to powstał niszowy serwis megatotal.pl. Rok 2012 to zdecydowane podniesienie poziomu świadomości tego, czym jest crowdfunding i jakie daje możliwości. Szanse na wykorzystanie serwisów do zbiórki funduszy na realizację projektów, upatruje wielu kreatywnych Twórców. Niestety w serwisach „dla wszystkich” wiele pomysłów kulturalnych ginie pośród innych projektów. Naprzeciw potrzebom Twórców wychodzi serwis wspieramkulture.pl, który jest w pełni dedykowany kulturze. Dzięki jasnym celom i prostym zasadom funkcjonowania, Twórcy różnych dziedzin sztuki mają szansę na finansowanie i realizowanie swoich inicjatyw. – To świetny pomysł, stała orkiestra świątecznej pomocy dla kultury zwłaszcza młodej, i jakie piękne uczucie pomóc komuś zdolnemu wymiernie i według własnego uznania – mówi Krzysztof Materna, znany reżyser i producent telewizyjny. Wszyscy jesteśmy zanurzeni w kulturze, wszyscy powinniśmy ją wspierać. Crowdfunding ponadto jest świetną okazją do społecznej weryfikacji projektów artystycznych – dodaje Piotr Seweryn Rosół, właściciel MiTo, warszawskiej księgarni, kawiarni i galerii sztuki najnowszej.

Przez ponad trzy lata funkcjonowania – kickstarter.com – najpopularniejszy serwis crowdfundingowy na świecie, przyczynił się do zrealizowania ponad 33 tys. projektów. Na dobry początek, 12 grudnia br. na www.wspieramkulture.pl udostępnione zostały projekty fotograficzne, filmowe i muzyczne, a kilka z nich znalazło już patronaty. Jedną z patronek projektów jest Dorota Wellman, która wspiera projekt reżyserki Anety Kopacz – film dokumentalny o Joannie, autorce bloga „Chustka” (www.chustka.blogspot.com).

Patronem mogą być osoby i instytucje będące autorytetami w świecie kultury. Dzięki udzielonemu poparciu dla projektu podnoszą jego wiarygodność i przyczyniają się do zwiększenia zainteresowania wśród Darczyńców. – Sam jeszcze niedawno byłem Twórcą poszukującym wsparcia na różne sposoby. Dopiero głosy publiczności w talent show dały mi możliwość pełnego realizowania się w muzyce. Wspieramkulture.pl jest taką społeczną platformą wsparcia dla Twórców, której bardzo brakowało – mówi Marcin Wyrostek, muzyk, zwycięzca programu Mam Talent.

Zanim pomysł na projekt trafi do serwisu jest weryfikowany pod kątem wartości oraz ryzyka realizacji. – Dbamy o bezpieczeństwo użytkowników i o to, by projekty i Twórcy zarejestrowani w serwisie byli rzetelni i wiarygodni. Finalnie to społeczność decyduje o wartości artystycznej i przyszłości projektów, których realizacja będzie możliwa tylko wtedy, gdy uda się zebrać 100 proc. potrzebnych środków – mówi dr Ewa Ger, pomysłodawczyni wspieramkulture.pl. Darczyńcy wyrażają swoje poparcie poprzez wpłaty online na rzecz wybranych inicjatyw. Aby zabezpieczyć przekazywane środki, kwota wsparcia pobierana jest z konta dopiero w momencie całkowitego sfinansowania go przez Darczyńców.

Za okazane wsparcie projektom zakończonym sukcesem, Darczyńcy mogą otrzymać od Twórcy z góry ustalony prezent. Może to być autograf, udział w projekcie czy dozgonna wdzięczność. Wszystko zależy od kreatywności Twórcy. – Jeśli firma czy instytucja sfinansuje w pełni projekt, czyli przekaże całość lub większość wpłaty na zapotrzebowanie zgłoszone przez artystę, może mocniej zaangażować się w projekt wypracowując np. ciekawą koncepcję kulturalno-promocyjną – uzupełnia dr Ewa Ger – W takim przypadku to indywidualne rozmowy między artystą a firmą – dodaje Ger.

Serwis wspieramkulture.pl daje każdemu możliwość by stał się Mecenasem Kultury. Darczyńca sam decyduje jaką dziedzinę kultury chce wspierać – muzykę, design, malarstwo, taniec, rzeźbę, teatr i performance czy inne. W jego gestii jest też wysokość kwoty jaką chce przeznaczyć na konkretny projekt, przy czym minimalna wpłata wynosi 5 zł. Poprzez wiele drobnych wpłat możliwe jest urzeczywistnienie marzeń Twórców i kreowanie współczesnej kultury polskiej.

źródło: informacja prasowa