30 maja wystartowała „Strefa 89” – pierwsze w Polsce miejsce łączące bezpłatny co‑working z transferem wiedzy pomiędzy strefami nauki i biznesu. Stworzono ją do pracy, szkoleń, spotkań i warsztatów wspierających powstawanie start-upów. Jej otwarcie stało się w Szczecinie wielkim wydarzeniem, entuzjastycznie opisywanym i szeroko komentowanym przez media i portale internetowe. Szczecińska „Gazeta Wyborcza” uznała otwarcie „Strefy 89” za najważniejsze wydarzenie tego dnia i umieściła artykuł o projekcie w swojej czołówce.
Projekt „Innowacja poprzez co-munikację”, w ramach którego zorganizowano „Strefę 89”, jest finansowany ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Stworzyły go i realizują firmy Iron Brands Tomasz Klimek oraz Vision Consulting Group Agnieszka Maruda-Sperczak.
W konferencji prasowej, inaugurującej działalność „Strefy 89”, wzięli udział m.in. przedstawiciele Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Szczecin, uczelni wyższych i świata biznesu oraz dziennikarze z kilkunastu redakcji szczecińskich, a także korespondenci mediów ogólnopolskich. Goście zostali poinformowani o założeniach projektu i zasadach działania „Strefy 89” oraz oprowadzeni po 300 metrowej przestrzeni lokalu „Strefy 89”.
– Jedną z inspiracji do stworzenia „Strefy89” było kultowe już miejsce na berlińskim Kreuzbergu – co- working „Betahaus”– wyjaśnia Katarzyna Klimek, pomysłodawczyni projektu. – W „Betahaus” spotykają się kreatywni ludzie różnych profesji. Wspólnie pracują, inspirują się, tworzą nowe jakości, zakładają start-up’y i firmy. Wynajęcie tam miejsca do pracy jest, jak w innych co‑workingach, odpłatne.
Katarzyna Klimek dodaje, że szczecińska „Strefa 89” rozwija ideę co-workingu: – Idziemy krok dalej – stworzyliśmy nie tylko ogólnodostępne, bezpłatne miejsce pracy i nawiązywania kontaktów, ale też dajemy możliwość rozwoju, uzyskiwania nowych umiejętności – będą tu organizowane liczne warsztaty, szkolenia, spotkania z mentorami. Szczególnie zapraszamy pracowników naukowych uczelni, studentów, absolwentów.
Zespół „Strefy89” przygotowuje cykliczne szkolenia tematyczne, spotkania z ekspertami, praktykami, którzy opowiedzą, jak osiągnęli sukces i udzielą wskazówek. Zapewniony jest dostęp do podstawowych narzędzi niezbędnych do pracy, m.in. wi-fi, ksero, drukarka, biurko i krzesło do pracy, rzutnik multimedialny oraz kawa.
To miejsce powstało, by łączyć strefę biznesu i nauki oraz wspierać wszelkie dziedziny twórczego działania. Przestrzeń zaprojektowano tak, by nie tylko stworzyć wygodne i przyjazne miejsce do spotkań i pracy, ale też inspirować, pobudzać do twórczego myślenia, zachęcać do zawierania nowych znajomości i wymieniania się wiedzą i pomysłami, które przerodzą się w start-up’y lub inne ciekawe przedsięwzięcia biznesowe.
– W obecnych czasach najwyższej jakości pomysły, idee, czy przedsięwzięcia nie powstają w klasycznych biurach. Dzisiejsza rzeczywistość wymaga wyjścia poza szablon i zerwania z konwencjami, by umożliwić swobodny przepływ twórczych myśli i kontakty między ludźmi, które zaowocują powstaniem nowych jakości – pomysłów, projektów, firm, przyjaźni – mówi opiekun projektu, Michał Romanowski.
Na ponad 300 m kw. powierzchni lokalu przy ul. Jagiellońskiej 89 wydzielono trzy strefy. Każda ma dostęp do Internetu, ksero i drukarki. Strefa co-workingu działa w elastycznych godzinach pracy dostosowanych do potrzeb zespołów projektowych.
W strefie start your business przygotowano wygodne miejsce do swobodnych spotkań. Tu można przy kawie, czy herbacie porozmawiać, wymieniać spostrzeżenia, myśli, poznawać się, tworzyć i działać. W strefie open space można usiąść przy wolnym biurku i pracować, a także wydrukować, czy skserować materiały związane z realizowanym pomysłem na biznes. Stefa your office jest to miejsce dla tych, którzy dzięki swojej wytrwałości i w ramach nawiązanej w co-workingu współpracy założą firmę i będą potrzebowali własnej przestrzeni biurowej. Przygotowano dla nich w pełni wyposażone, zamykane biura dostępne 24 h na dobę.
Od innych realizowanych obecnie w Polsce projektów wspierających rozwój przedsiębiorczości i komunikujących biznes oraz naukę, projekt „Innowacja poprzez co‑munikację” wyróżnia stworzenie bezpłatnej strefy co-workingowej oraz organizacja płatnych staży. Przeprowadzonych zostanie 20 cyklów szkoleń i zorganizowanych 20 płatnych staży w firmach i na uczelniach.
Projekt „Innowacja poprzez co-munikację” realizowany jest od 1 stycznia 2012 do 31 grudnia 2013. Projekt jest współfinansowany ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Koszt projektu to prawie 2 miliony zł.
Wymiernym efektem projektu ma być powstanie kilku czy nawet kilkunastu nowych firm ‑ głównie przedsiębiorstw typu spin-off / spin-out.
źródło: informacja prasowa