Rynek pracy, prawo i AI. Rozmawiamy z Martinem Förtschem

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Martin Förtsch

Udostępnij:

Podczas tegorocznej edycji Infoshare wspólnie z PKO Bankiem Polskim rozmawialiśmy z Martinem Förtschem, specjalistą ds. AI i konsultantem w firmie TNG Technology Consulting.

Większa prywatność

– Chat GPT zmienił wiele. Weźmy np. kod źródłowy. Możemy go stworzyć samodzielnie, zamiast posiłkować się Stack Overflow – powiedział nam Martin Förtsch.

Zdaniem naszego rozmówcy sztuczna inteligencja zmienia sposób, w jaki wyszukujemy informacje. Zamiast przeszukiwać kilka stron wyników wyszukiwania w Google, już teraz możemy zadać pytanie Chatowi GPT i uzyskać satysfakcjonującą odpowiedź. Na razie jednak interakcje z Chatem nie są pozbawione pewnych ryzyk.

Martin Förtsch wspomniał, że korzystając ze sztucznej inteligencji, trzeba mieć na uwadze jedno. A mianowicie to, że nasze każde pytanie i wszystkie dane, którymi dzielimy się z Chatem GPT przekazywane są amerykańskiej firmie Open AI. To spora słabość. Niemniej Martin Förtsch uważa, że z czasem to się zmieni i generatywna sztuczna inteligencja będzie dostępna lokalnie, na każdym komputerze, co zwiększy prywatność podczas jej użytkowania.

AI i praca

Jak sztuczna inteligencja zmieni rynek pracy?

– Obecnie sporo mówi się o tzw. prompt inżynierach, czyli osobach, które potrafią rozmawiać ze sztuczną inteligencją. Natomiast bardzo trudno przewidzieć, w jaki sposób sztuczna inteligencja zmieni rynek pracy. Napewno go zmieni, dlatego warto obserwować, jak społeczeństwo dostosowuje się do tej zmiany – powiedział Martin Förtsch.

Zdaniem naszego rozmówcy sztuczna inteligencja pomoże nam rozwiązać duże problemy. – W przyszłości młodsze pokolenia będą musiały pracować jeszcze efektywniej. Spójrzmy na Niemcy. W ciągu 15 lat Niemcy stracą 15 mln siły roboczej – to jedna trzecia kraju. Tyle że my wciąż chcemy konsumować, a co za tym idzie, musimy produkować. Być może AI pomoże nam efektywniej wykonywać swoją pracę.

Ciągła nauka

Bartek Pucek, z którym rozmawialiśmy przy okazji poprzedniej edycji Infoshare, powiedział nam, że sztuczna inteligencja zmobilizuje ludzi do ciągłej nauki i pielęgnowania elastyczności. Wynika to z faktu, że z czasem powtarzalne zajęcia i proste zawody będą wykonywane przez algorytmy. Nie będzie jednak tak, że ludziom zabraknie pracy. Praca nadal będzie, tyle że inna i będzie wymagała innych umiejętności.

Nasz rozmówca przewidywał, że na znaczeniu zyskają umiejętności miękkie. Wśród nich wymienił umiejętności komunikacyjne, łączenia faktów i logicznego myślenia. Co więcej, pojawi się konieczność opanowania zdolności do współpracy z algorytmami, bo te będą skracać czas pracy potrzebny na wykonanie zadań powierzonych człowiekowi.

Chcesz więcej? Posłuchaj, obejrzyj

Wywiad z Martinem możesz obejrzeć i posłuchać na YouTubie. Wideo znajduje się poniżej.

Zobacz pozostałe teksty z cyklu. Dostępne są tutaj.