Podczas dzisiejszej konferencji “Systemowe zmiany dla przedsiębiorców – postulaty środowiska gospodarczego zrzeszonego w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP” Adam Abramowicz Rzecznik – Małych i Średnich Przedsiębiorstw zaprezentował 10 postulatów do rządu. W spotkaniu udział wzięli Adam Abramowicz – Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Marek Goliszewski – prezes Business Centre Club, prof. Stanisław Gomułka – główny ekonomista BCC oraz prof. Piotr Wachowiak – rektor Szkoły Głównej Handlowej.
– W tej chwili cała światowa gospodarka zmaga się z kryzysem związanym z pandemią. W Europie kolejne Państwa dokonują zamknięć gospodarki. Także w Polsce w kolejnej blokadzie są zamykane następne branże. W związku z tym MŚP potrzebuje wsparcia, nie tylko finansowego, choć ono jest niezbędne. Ale potrzebne jest wsparcie organizacyjne i prawne, to znaczy usunięcie z polskiego prawa barier biurokratycznych, poprawienie funkcjonowania instytucji, które obsługują biznes, i takie działania, które nie spowodują spadku dochodów budżetowych, za to poprawią możliwości działalności gospodarczej w Polsce. Stąd ponad 200 organizacji z Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP wyłoniło dziesięć punktów, które powinny zostać zrealizowane przez polityków. Te dziesięć punktów przedstawiamy Premierowi Morawieckiemu, ale także wszystkim siłom politycznym w Polsce, prosząc o głęboką dyskusję i jak najszybsze wdrożenie – powiedział w komunikacie Adam Abramowicz Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Dziesiątka Rzecznika obejmuje:
- Reformę ZUS dla przedsiębiorców. Chodzi o wykreślenie z ustawy „Mały ZUS Plus” limitu przychodowego nie wyższego niż 120 tysięcy złotych. Alternatywnie Rzecznik zaproponował wprowadzenie dobrowolnego ubezpieczenia społecznego na wzór niemiecki. Każdy przedsiębiorca mógłby zadecydować o tym, czy chce opłacić składkę czy też chce oszczędzać na przyszłą emeryturę samodzielnie.
- Wprowadzenie płacy minimalnej, która byłaby obliczana na poziomie połowy średniego wynagrodzenia w każdym powiecie. Rzecznik podkreślił, że poziom przeciętnego wynagrodzenia w poszczególnych powiatach w Polsce znacząco się różni.
- Zakaz nakładania przez ustawodawcę nowych obowiązków biurokratycznych dla mikroprzedsiębiorców oraz redukcja obecnie istniejących.
- Wprowadzenie vacatio legis wynoszącego minimum 6 miesięcy przy zmianach przepisów prawa gospodarczego, wprowadzającego obowiązki dla przedsiębiorców. Chodzi o to, by nie zaskakiwać przedsiębiorców zmianami w prawie wchodzącymi z miesiąca na miesiąc. Według Rzecznika trzeba dać im czas na dostosowanie się do nowych przepisów.
- Nowelizacja ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych. Uprawnieni do korzystania z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych powinni zostać wszyscy przedsiębiorcy, niezależnie od wysokości osiąganego przychodu oraz rodzaju działalności.
- Brak możliwości zawieszenia biegu terminu zobowiązania podatkowego.
- Powołanie nowego organu – rady odwoławczej przy Ministrze Finansów. W jej skład weszliby przedstawiciele samorządów zawodowych (doradcy podatkowi, adwokaci i radcowie prawni), Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, Krajowej Administracji Skarbowej, Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Rozwoju. Przy radzie odwoławczej działałaby również tzw. izba dyscyplinarna, będąca organem odwoławczym od decyzji dyscyplinarnych w stosunku do urzędników skarbowych.
- Nowelizacja ustawy o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenia prawa oraz ustaw: o służbie cywilnej i pracownikach urzędów państwowych. Urzędnik powinien odpowiadać za naruszenie (niekoniecznie rażące) prawa, natomiast odstąpienie od wymierzenia kary następowałoby ze względu na niewielkie zawinienie bądź znikomą szkodę.
- Ograniczenie praktyki nadużywania tymczasowych aresztowań dla przedsiębiorców.
- Skrócenie czasu trwania postępowań gospodarczych.
Dziesiątka Rzecznika została wysłana do premiera oraz wszystkich klubów parlamentarnych.
– Chciałbym podziękować panu Ministrowi Abramowiczowi za to, że podjął się gigantycznego zadania. Co ważne w oparciu nie o samą teorię ale w konsultacji z aż 205 organizacjami, które dzisiaj nie są reprezentowane ani w Radzie Dialogu Społecznego ani w Polskiej Radzie Przedsiębiorczości. To bardzo ważne, że pan Minister skierował swoją uwagę na te organizacje, które skupiają tych mikro i małych przedsiębiorców, którzy de facto stanowią podstawę polskiej gospodarki i wpływu podatków do naszego budżetu. Ta dziesiątka wychodzi na przeciw wielu mankamentom, które dzisiaj paraliżują przedsiębiorców – powiedział podczas konferencji Marek Goliszewski – prezes Business Centre Club.
Goliszewski powiedział też, że zaproponowane zmiany są niezbędne, by polscy przedsiębiorcy mogli na równi konkurować z przedsiębiorcami z krajów europy zachodniej. Zaznaczył też, że postulaty te są ważne niezależnie od tego, czy znajdujemy się obecnie w kryzysie pandemicznym, czy nie. Dodał również, że kilka dni temu zgłosił do Premiera Gowina propozycję podjęcia pracy nad Paktem Antykryzysowym, który między innymi zawierałby Dziesiątkę Rzecznika.
– Dziesiątka Rzecznika ułatwia funkcjonowanie tych przedsiębiorstw, które stanowią podstawę dla naszej gospodarki, a o których najczęściej się zapomina. Ta inicjatywa ma na celu po pierwsze ułatwienie funkcjonowania tych przedsiębiorstw, ale również, to co jest bardzo ważne szczególnie w dzisiejszych czasach, to zagwarantowanie bezpieczeństwa funkcjonowania małych i średnich przedsiębiorstw w gospodarce polskiej – dodał prof. Piotr Wachowiak – rektor Szkoły Głównej Handlowej.
Wachowiak podkreślał, że Rzecznik zapraszając go do rozmowy na temat Dziesiątki Rzecznika pokazał, że chce łączyć świat naukowy z praktycznym, co w jego ocenie jest bardzo ważne. Podziękował również Ministrowi za powołanie Rady Ekonomicznej przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Jest to kolejny dobry przykład współpracy nauki z praktyką.