Samochód sterowany myślami. Chińscy naukowcy już go mają

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Naukowcy z Chin opracowali technologię, dzięki której można sterować autem za pośrednictwem myśli. Wynalazek miałby pomóc osobom niepełnosprawnym kierować pojazdami. Na podobny pomysł wpadli w 2011 roku inżynierowie z Niemiec.

Póki co auto pojedzie do przodu i do tyłu

Naukowcy z Nankai University w północo-wschodnich Chinach wraz z rodzimym producentem aut Great Wall Motor opracowali technologię, dzięki której można sterować samochodem wyłącznie za pomocą myśli. Prace nad projektem, jak tłumaczą badacze w rozmowie z serwisem Reuters, trwały dwa lata i w efekcie ich wynalazek umożliwia: jazdę do przodu i do tyłu, hamowanie, a także blokowanie i odblokowywanie drzwi.

Kierowanie pojazdu za pomocą myśli umożliwia specjalna opaska, którą osoba za kółkiem zakłada na głowę. Zhang Zhao, jeden z badaczy zaangażowanych w przedsięwzięcie, wyjaśnia, że wmontowane w niej szesnaście elektrod, takich samych, których używa się podczas diagnostyki EEG (elektroencefalografia), odbiera sygnały z mózgu, a następnie bezprzewodowo przekazuje je do komputera. Ten z kolei, dzięki oprogramowaniu, rozpoznaje i klasyfikuje otrzymane sygnały i tłumaczy je na konkretne polecenia wydawane samochodowi.

Niepełnosprawne osoby mogą kierować auta myślami

Zhang Zhao dodaje, że powyższa koncepcja powstała przede wszystkim z myślą o dwóch grupach użytkowników. Pierwszą z nich są osoby niepełnosprawne, które nie mogą swobodnie poruszać kończynami. W ich przypadku, technologia opracowana przez naukowców z Nankai University, pozwoliłaby na starowanie autem bez użycia rąk i nóg. Osobom pełnosprawnym natomiast powyższy wynalazek miałby umożliwić przejście na bardziej „zintelektualizowany” tryb jazdy.

Z kolei Duan Feng, profesor z College of Computer and Control Engineering, który zarządza projektem, zwraca uwagę, że kierowanie pojazdów myślami można również wykorzystać podczas jazdy autonomicznymi samochodami. Zdaniem naukowca zwiększyłoby to bezpieczeństwo poruszania się po drogach takim autami, ponieważ osoba siedząca za kółkiem miałaby większa kontrolę nad maszyną. Póki co natomiast nie mam mowy o tym, żeby powyższą technologię wcielić w życie.

Chińscy naukowcy nie byli pierwsi

Inżynierowie z Nankai University nie są pierwszymi, którzy wpadli na pomysł kierowania autami poprzez myśli. W 2011 roku grupa niemieckich naukowców w ramach projektu AutoNOMOS zmodyfikowała Volkswagena Passata w taki sposób, aby można było kierować nim za pośrednictwem umysłu. Podobnie jak badacze z Chin, niemieccy uczeni wykorzystali do tego celu przenośny encefalograf zakładany na głowę kierowcy.