Samozatrudnienie czy etat? Praktyczne wskazówki od przedsiębiorców

Dodane:

Anna Pisu Anna Pisu

Udostępnij:

Rozważając zmiany w trakcie naszej kariery lub rozpoczynając nową pracę zawodową, możemy stanąć przed pytaniem, która forma zatrudnienia będzie dla nas najlepsza. Warto wziąć pod uwagę kilka kwestii, aby podjąć dobrą decyzję.

Z jednej strony postaram się przybliżyć najważniejsze z nich. Z drugiej, poznacie też opinie przedsiębiorców czym oni się kierowali i o czym dobrze wiedzieć zanim wybierzecie etat lub własną działalność.

O czym warto pamiętać przed założeniem własnej firmy

Powodów założenia własnej firmy może być wiele. Oprócz własnego pomysłu na biznes, takim impulsem może być też współpraca z danym klientem czy kilkoma, stałymi kontrahentami. Takie wspólne działania mogą (nie muszą) opierać się wówczas na umowie (np. B2B, o współpracy).

To co jest najbardziej istotne – prowadzimy działalność na własne ryzyko, odpowiedzialność i na własny rachunek. Dlatego przed założeniem swojego biznesu warto przemyśleć kilka kwestii, tak, aby podjąć najbardziej korzystną dla nas decyzję. O czym m.in. pamiętać?

1. Nie warto zakładać działalności pierwszego dnia miesiąca

Jeśli przysługuje nam prawo do tzw. małego ZUS-u (o czym niżej), to obejmuje ono pełne 24 miesiące. Istotne jest tu słowo „pełne“ – wystarczy bowiem, że założymy działalność drugiego dnia miesiąca, to zyskujemy prawie cały, kolejny miesiąc niższych składek. Na przykład – zakładając firmę 2 czerwca 2017 roku, pierwszy „duży ZUS” zapłacimy 10 sierpnia 2019 roku.

2. Prawo do tzw. małego ZUS-u

Prawo do tzw. małego ZUS-u przysługuje nam, jeśli nie prowadziliśmy działalności przez ostatnie 60 miesięcy oraz nie będziemy świadczyć tego samego zakresu usług na rzecz byłego pracodawcy, z którym w roku założenia firmy oraz poprzednim byliśmy związani umową o pracę (nie dotyczy to umów o dzieło i zlecenie).

3. Czy warto być VAT-owcem?

Są branże, które obowiązkowo muszą być czynnymi płatnikami VAT, np. usługi prawnicze, doradcze, jubilerskie. Jeśli nie będziemy świadczyć tego typu działań, nie jesteśmy zobowiązani do rejestracji do VAT. Warto ten aspekt przeanalizować, czasem może to być opłacalne, czasem mniej.

VAT-owcem korzystnie jest być szczególnie w sytuacjach, kiedy będziemy mieć wysoki VAT od zakupów, czyli będziemy dokonywać sporych zakupów na firmę. Istotnym aspektem jest także to, czy klient, z którym będziemy współpracować jest VAT-owcem. Jeśli tak, klient może chętniej zawierać kontrakty z innymi VAT-owcami, aby móc go sobie odliczyć.

Opłaca się też rejestrować do VAT, jeśli współpracujemy z kontrahentem z zagranicy. Nie naliczamy wówczas VAT-u od sprzedaży, ale od zakupów, jakie dokonujemy na firmę – tak.

Własna firma – opinie przedsiębiorców

Co o samozatrudnieniu i etacie mówią sami przedsiębiorcy?

Samozatrudnienie a etat – z czym się wiąże

Prowadząc własną działalność mamy większą swobodę działań, elastyczność godzin pracy, możliwość decydowania o swoim biznesie. Możemy świadczyć usługi dla jednego klienta lub wielu kontrahentów. Sami decydujemy o formie opodatkowania naszych przychodów. I co istotne, możemy rozliczać wszelkie zakupy, jakich dokonamy na firmę (koszty firmowe).

Pomysłów na koszty firmowe może być wiele – np. samochód firmowy, sprzęt do pracy, oprogramowanie, wyjazdy służbowe, mieszkanie, dokształcanie się. Kluczowe jest to, by wydatki takie służyły rozwojowi naszej działalności gospodarczej, były z nią bezpośrednio związane.

Składki ZUS także stanowią koszt firmowy – składki społeczne odliczamy od podstawy opodatkowania (przychodu pomniejszonego o koszty), składkę zdrowotną w określonej wysokości od kwoty wyliczonego podatku.

Z drugiej strony – mając własną firmę to my odpowiadamy za odprowadzanie składek ZUS, podatków, prowadzenie swojej księgowości. W przypadku składek ZUS, sami możemy deklarować ich wysokość i nie są one uzależnione od wysokości przychodu (jest określona stawka minimalna i maksymalna).

Swój biznes to zatem więcej obowiązków formalnych. Inna kwestia to temat płatnego urlopu, odpraw, ekwiwalentów – w przypadku umowy o pracę kwestie te reguluje Kodeks Pracy. Przy działalności – nie mamy formalnie takich przywilejów pracowniczych. Elementy takie to kwestia ustaleń z kontrahentem.

Warto też pamiętać, że decydując się na współpracę z byłym pracodawcą i świadcząc podobne usługi jak przy zawartej z nim wcześniej umowie o pracę, tracimy prawo do tzw. małego ZUS-u. Nie można też wybrać podatku liniowego jako formy opodatkowania – jeżeli w danym roku podatkowym świadczymy usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy.

Samozatrudnienie czy etat – co wybrać

Jest to pytanie na jakie każdy odpowiada indywidualnie. Zależy to od wielu czynników, które dla jednej osoby będą ważne, dla innej mniej. Najważniejsze, aby podjąć decyzję maksymalnie korzystną dla nas i naszych planów zawodowych.

Możliwą opcją jest także połączenie działalności gospodarczej z etatem. Wiąże się to m.in. z dużą korzyścią – niższymi składkami ZUS. Warunek – z etatu powinniśmy osiągać przynajmniej minimalne wynagrodzenie, wówczas przedsiębiorca opłaca tylko składkę zdrowotną.

Anna Pisu

B2B Manager w inFakt

Z branżą internetową związana od ponad 10 lat, z branżą księgowości od 5 lat. W Ogólnopolskim Biurze Rachunkowym inFakt specjalizuje się w przeprowadzaniu praktycznych spotkań na temat księgowości i przedsiębiorczości. Prywatnie lubi filmy i sport.