Samsung zaprojektował prototyp ekologicznej toalety przyszłości we współpracy z Fundacją Billa i Melindy Gatesów

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Samsung zaprojektował prototyp ekologicznej toalety przyszłości we współpracy z Fundacją Billa i Melindy Gatesów

Udostępnij:

Samsung poinformował o zakończeniu prac nad projektem realizowanym wspólnie z Fundacją Billa i Melindy Gatesów w ramach konkursu „Reinvent the Toilet Challenge”. Efektem podjętych działań jest prototyp bezpiecznej, przeznaczonej do użytku domowego, toalety przyszłości.

Według Światowej Organizacji Zdrowia oraz UNICEF około 3,6 miliarda ludzi na całym świecie jest zmuszonych do korzystania z niebezpiecznych dla ich zdrowia rozwiązań sanitarnych. Przyczyniają się one każdego roku do śmierci pół miliona dzieci w wieku poniżej 5 lat, które umierają z powodu chorób biegunkowych wywoływanych ograniczonym dostępem do czystej wody i brakiem higieny.

Reinvent the Toilet Challenge

Konkurs „Reinvent the Toilet Challenge” jest inicjatywą powołaną w roku 2011 przez Fundację Billa i Melindy Gatesów, której celem jest opracowanie przełomowych technologii w zakresie produkcji toalet, dzięki którym będą działać wydajnie, a ich użytkowanie będzie bezpieczniejsze oraz bardziej ekologiczne . Dziś Samsung poinformował, że zakończył proces opracowywania kluczowych technologii zastosowanych w innowacyjnej toalecie, prototyp nabrał fizycznego kształtu oraz został przetestowany.

Projekt toalety

Podczas trwających trzy lata prac Samsung Advanced Institute of Technology (SAIT), czyli jednostka badawczo-rozwojowa Samsung Electronics, opracowała ogólny projekt rozwiązania, a także jego poszczególne komponenty i technologię modułową. Wydajna energetycznie toaleta posiada możliwość oczyszczania ścieków, a jej parametry odpowiadają wymaganiom określonym przez Fundację Billa i Melindy Gatesów. Wszystko to sprawia, że domowa toaleta przyszłości jest gotowa do fazy komercjalizacji.

Do kluczowych technologii opracowanych przez firmę Samsung należą: procesy obróbki cieplnej i oczyszczania biologicznego, które pozwalają na wyeliminowanie ze ścieków wszelkich patogenów oraz gwarantują, że opuszczające urządzenie nieczystości płynne i stałe będą bezpieczne dla środowiska. System umożliwia także pełen recykling oczyszczanej w nim wody. Odpady stałe są odwadniane, osuszane i spalane na popiół, zaś frakcja płynna jest poddawana procesowi oczyszczania biologicznego.

Bezpłatne licencje dla krajów rozwijających się

W fazie komercjalizacji produktu Samsung planuje bezpłatnie przekazać krajom rozwijającym się licencje na związane z projektem patenty. Firma będzie również nadal blisko współpracować z Fundacją Billa i Melindy Gatesów starając się wdrożyć najnowsze technologie do produkcji masowej. Obydwie organizacje połączą także siły w procesie identyfikacji partnerów biznesowych, którzy będą w stanie skomercjalizować technologię po dopracowaniu projektu pod kątem produkcji masowej.

Wiceprezes Samsung Electronics Jay Y. Lee 16 sierpnia spotkał się z Billem Gatesem, pełniącym funkcję współprzewodniczącego Fundacji Billa i Melindy Gatesów, w celu omówienia wyników prac nad innowacyjnym projektem toalety. Panowie wymienili się również pomysłami dotyczącymi globalnych inicjatyw społecznych. Podczas spotkania Bill Gates opowiedział o swojej wizji związanej z działalnością filantropijną oraz poinformował o aktualnych działaniach Fundacji. Jay Y. Lee wyraził natomiast wolę zaangażowania firmy Samsung i wykorzystania jej technologii do rozwiązania problemów, z jakimi zmaga się ludzkość.