Sandbox Blockchain umożliwia startupom eksperymentowanie. Jakie wnioski z testów wyciągnął Anchore Software?

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Sandbox Blockchain umożliwia startupom eksperymentowanie. Jakie wnioski z testów wyciągnął Anchore Software?

Udostępnij:

Sandbox Blockchain to piaskownica biznesowo-technologiczna umożliwiająca darmową akcelerację innowacyjnych rozwiązań opartych na blockchain Hyperledger Fabric (HLF). Rozmawiamy z Grzegorzem Pawlickim z PKO Banku Polskiego, instytucji współtworzącej projekt Sandbox Blockchain, oraz z Ramim Al Dahhanem z Anchor Software, firmy, która jako jedna z pierwszych rozpoczęła fazę testów na platformie Sandbox Blockchain.

Jakie znaczenie dla rynku finansowego ma popularyzacja technologii Blockchain?

Grzegorz Pawlicki: Naszą przygodę z technologią blockchain rozpoczęliśmy kilka lat temu. W ramach akceleratora Let’s Fintech PKO Bank Polski poszukiwaliśmy ciekawych produktów wykorzystujących rozproszone bazy danych. W tym czasie były one kojarzone wyłącznie z kryptowalutami. Chcieliśmy poszerzyć ich zastosowanie w innych aspektach. Między innymi w procesach związanych z potwierdzaniem  wiarygodności dokumentów. Zastąpiliśmy papierową korespondencję znacznikami na blockchainie, które spełniły za nas wymogi regulacyjne trwałego nośnika, a więc nieusuwalności, niezmienialności i dostępności tych dokumentów. To rozwiązanie pozwoliło zaoszczędzić bankowi ponad 35 mln zł. Chcemy, aby Sandbox był podwaliną pod szeroko wykorzystywaną prywatną sieć blockchain, która jest zarówno łatwo dostępna, jak i relatywnie tania. Cechy te mają kluczowe znaczenie dla zewnętrznych instytucji, które mogłyby się do niej podłączyć w celu stworzenia nowych rozwiązań np. w obszarze rynku nieruchomości czy rynku kapitałowego.

Dlaczego Sandbox jest istotny dla fintechów?

Rami Al Dahhan: Przez ostatnie 3 lata działalności mieliśmy okazję współpracować zarówno z sektorem prywatnym jak i publicznym, gdzie zastosowanie technologii blockchain dostarczyło wielu wartości biznesowych naszym kontrahentom. Wykorzystując zalety technologii blockchain, dostarczamy oparte o nią rozwiązania, które usprawniają procesy biznesowe w średnich i dużych przedsiębiorstwach. Rozproszona sieć pozwala na wyeliminowanie kosztownych pośredników, a wykonywane transakcje są transparentne i o wiele bezpieczniejsze niż w scentralizowanych bazach danych. Technologia ta, mimo że nie jest nowa, wciąż w wielu organizacjach stawiana jest pod znakiem zapytania. W związku z innowacyjnym charakterem rozwiązań opartych o blockchain ryzyko inwestycji w technologię, która nie jest w pełni zweryfikowana przez rynek, często przewyższa potencjalne korzyści dla naszych klientów. Środowisko testowe daje możliwość prezentacji docelowego rozwiązania, co w dużej mierze przekłada się na późniejsze decyzje klienta dotyczące wdrożenia czy też rozpoczęcia projektu pilotażowego w jego organizacji.

Grzegorz Pawlicki: Ekosystem stworzony wspólnie z KIR, IBM, OChK oraz Fundacją FinTech Poland to pierwsza w Polsce całkowicie bezpłatna platforma biznesowo-technologiczna przeznaczona do akceleracji innowacyjnych rozwiązań blockchainowych. Oferowane przez nas środowisko pozwoli połączyć potrzeby instytucji z nowymi pomysłami innowacyjnych firm. Poza przełamaniem bariery związanej z poszukiwaniem nowych partnerów piaskownica będzie pomocna w pokonaniu bariery kosztowej, która ma ogromne znaczenie dla procesu tworzenia nowych modeli biznesowych.

Na pokładzie mamy kilka dużych instytucji, a dzięki prowadzonej rekrutacji, do piaskownicy wciąż dołączają kolejne fintechy. Możliwe, że w najbliższej przyszłości w ramach piaskownicy udostępnimy również produkty i usługi wypracowane przez bank. Tak, aby podmioty korzystające ze środowiska mogły budować swoje produkty w postaci PoC – opierając się o elementy posiadające gotowe podstawy prawne i technologiczne.

Jak działa piaskownica blockchain?

Rami Al Dahhan: Piaskownica blockchain udostępniana jest w formie Platform-as-a-Service, co znacznie skraca proces tworzenia samego środowiska, ale również pozwala mniejszym zespołom na skupienie się wokół logiki biznesowej opisanej w smart kontraktach, spychając administrację techniczną na drugi plan. Jest to świetne rozwiązanie dla projektów pilotażowych, lub pomysłów wymagających szybkiej walidacji biznesowej. Testy przeprowadzane są w środowisku odpowiadającym warunkom wdrożenia w sieci prowadzonej przez Krajową Izbę Rozliczeniową, co potencjalnie obierając ten kierunek, może przełożyć się również na bardziej sprawne wprowadzenie produktów na rynek.

W jaki sposób technologia Anchor może być wdrożona przez PKO Bank Polski?

Grzegorz Pawlicki: Chcemy rozwijać obszar tokenizacji akcji wokół usług biura maklerskiego dla klientów końcowych. Technologia oferowana przez Anchor wspierać będzie procesy związane z zatwierdzaniem transakcji. Być może stworzymy również model aplikacji zewnętrznej, która usprawni obrót wtórny akcjami.

Rami Al Dahhan: W dalszym etapie mamy nadzieję na współpracę w zakresie obrotu aktywami w formie aplikacji zewnętrznej dostarczanej dla PKO Banku Polskiego i innych pośredników finansowych. Blockchain często otwiera nowe możliwości zarówno na gruncie prawnym, jak i technologicznym.

Rami, jakie masz rady dla innych startupów w związku z piaskownicą?

Rami Al Dahhan: Doradzałbym przygotowanie przejrzystej logiki biznesowej, jaka powinna być zaimplementowana w smart kontraktach. Sandbox to swego rodzaju poligon, który pozwoli na testowanie, monitorowanie oraz wdrożenie tych rozwiązań.

Jak przygotowani powinni być kandydaci do Sandboxa?

Grzegorz Pawlicki: Ponieważ, każdy projekt analizowany jest pod kątem innowacyjności, potencjału biznesowego, technicznych aspektów współpracy, jak i potrzeb naszego banku, kandydaci powinni być gotowi na pytania związane z tymi aspektami ich projektu. Dodatkowo zakładamy, że każdy z uczestników posiadać będzie dostęp do infrastruktury, w oparciu o którą zrealizowane zostaną poszczególne komponenty niewchodzące w zakres funkcjonalny platformy Sandbox Blockchain. Szczegóły wymagań oraz formularz zgłoszeniowy dostępny jest na naszej stronie. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w rekrutacji!