Santander inwestuje 35 mln euro w CrossLend. Chce zwiększyć wydajność ekosystemu kredytowego

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Santander inwestuje 35 mln euro w CrossLend. Chce zwiększyć wydajność ekosystemu kredytowego

Udostępnij:

CrossLend z siedzibą w Berlinie oferuje platformę marketplace na rynku długu, której celem jest zwiększenie wydajności, przejrzystości i rentowności ekosystemu kredytowego i inwestycyjnego na świecie. Właśnie pozyskał 35 mln euro od Santander InnoVentures.

Założony w 2014 r. CrossLend działa na tzw. „rynku długu” i rozwija platformę marketplace skierowaną do klientów indywidualnych i instytucjonalnych, w tym firm z sektora MŚP, którzy korzystają z różnych form zadłużenia.  Za jej pośrednictwem niemiecki startup udostępnia aktywa inwestorom instytucjonalnym, takim jak banki, fundusze inwestycyjne i firmy ubezpieczeniowe, dzięki którym mogą zwiększyć zdolność udzielania pożyczek.

Co jeszcze robi CrossLend?

Jednocześnie CrossLend pomaga zmniejszyć presję na wymogi kapitałowe. Daje więc dostęp do szerokiego zakresu nowych aktywów do zainwestowania w formie zbywalnej. Pozwala to na przepływ większej ilości kapitału do gospodarki europejskiej oraz sprawia, że ​​ekosystem pożyczek i inwestycji jest bardziej wydajny, przejrzysty i zyskowny.

Czym jest Santander InnoVentures?

Santander InnoVentures zainwestował w niemiecki startup, żeby zapewniać swoim klientom nowe źródła finansowania i zmniejszyć koszty pozyskiwania kapitału. Inwestycja ułatwia także transakcje transgraniczne i sprawi, że system finansowy UE stanie się bardziej stabilny, odporny i konkurencyjny.

Cyfrowa infrastruktura rynku długów CrossLend jest ściśle dostosowana do kluczowych elementów poprzednich planów działania UE i umożliwia ogólnoeuropejskie inwestycje o stałym dochodzie przy braku prawdziwej unii rynków kapitałowych.

Manuel Silva Martínez, partner i szef ds. inwestycji w Santander InnoVentures powiedział, że platforma CrossLend wykorzystuje kilka kluczowych możliwości: zdolność banków do mobilizowania aktywów bilansowych w celu optymalizacji kapitału regulacyjnego oraz łączenie alternatywnych jednostek inicjujących z nowymi źródłami kapitału na rynku. Jego zdaniem CrossLend ma szansę stać się standardem branżowym, łącząc rynki kapitałowe w Europie i poza nią oczekując, że startup ruszy z międzynarodową ekspansją.