Operator Chmury Krajowej to spółka powołana przed dwoma laty przez PKO BP oraz Polski Fundusz Rozwoju. Jest to obecnie najbardziej wyspecjalizowany dostawca rozwiązań chmury obliczeniowej na polskim rynku. Działa w modelu multicloud oferując zarówno własną platformę, jak i usługi chmurowe globalnych dostawców. Misją Chmury Krajowej jest przyspieszenie transformacji cyfrowej podmiotów prywatnych oraz instytucji publicznych w Polsce.
Podobny cel przyświeca również SAP, która od 25 lat wpiera przedsiębiorstwa na polskim rynku w rozwoju i budowaniu przewagi konkurencyjnej. SAP jako czołowy dostawca rozwiązań chmurowych w swoim portfelu produktowym ma ponad 100 rozwiązań opartych na chmurze dla wszystkich linii biznesowych, z których korzysta obecnie ponad 220 mln abonentów. Narzędzia te stanowią podstawę digitalizacji firm i dostosowania modelu ich funkcjonowania do wymagań rynku. Oferowane rozwiązania są niezbędne w budowaniu nowoczesnych, dobrze prosperujących organizacji.
Jeszcze w 2009 r. wartość przychodów SAP z narzędzi chmurowych wynosiła 100 mln euro. Po 10 latach wartość ta wzrosła do 7 mld euro. Wskazuje to na ogromny rozwój i rosnące zapotrzebowanie właśnie na takie rozwiązania biznesowe.
W listopadzie 2020 r. SAP i Operator Chmury Krajowej zawarli umowę współpracy, w ramach której klienci SAP otrzymają możliwość przeniesienia swoich zasobów i wykorzystywanego oprogramowania na jedną z platform chmurowych oferowanych przez OChK. Natomiast klienci Chmury Krajowej zyskają możliwość poszerzenia wykorzystywanej dotąd palety rozwiązań chmurowych o narzędzia i platformy SAP.
– Współpraca z SAP, światowym liderem oprogramowania służącego do obsługi procesów biznesowych, doskonale wpisuje się w naszą strategię. Łączymy siły, by jeszcze skuteczniej wspierać polskie firmy w procesach transformacji, dostarczając razem nowoczesne narzędzia do optymalizacji procesów i efektywnego zarządzania potencjałem firm w zwinnym środowisku chmurowym. Przedsiębiorstwa, które już obecnie korzystają z rozwiązań SAP w modelu on-premise przenosząc je do chmury zyskają dodatkowe szanse na zwiększenie funkcjonalności istniejących aplikacji i jeszcze lepsze wykorzystanie technologii do realizacji swoich celów biznesowych – mówi Michał Potoczek, prezes Operatora Chmury Krajowej.
– Zaledwie 4% polskich firm nie planuje wykorzystania chmury, co stanowi prawdziwą i fundamentalną zmianę na rynku. Podczas ostatniego SAP Digital Forum nasi klienci udowodnili, że rozwiązania chmury obliczeniowej są kluczowe dla ich przedsiębiorstw, pomagają tworzyć lepsze doświadczenia klientów i wykorzystywać takie technologie jak Big Data czy Sztuczna Inteligencja. Zawarta umowa umożliwi wsparcie, gwarantując transfer zasobów do bezpiecznej infrastruktury chmurowej oferowanej przez OChK. SAP jest dobrze zorientowana w potrzebach i możliwościach polskich firm. Wierzę, że dzięki umowie podpisanej z najbardziej wyspecjalizowanym dostawcą rozwiązań chmurowych na polskim rynku, jeszcze więcej lokalnych przedsiębiorstw skorzysta z systemów i aplikacji SAP – dodaje Thomas Duschek, prezes i dyrektor zarządzający SAP Polska.