SatRev tworzy spółkę w Australii i będzie tam budować satelity

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

SatRev tworzy spółkę w Australii i będzie tam budować satelity

Udostępnij:

Wrocławska spółka z branży kosmicznej SatRev rozpoczyna współpracę z australijskim rządowym programem „MMI-C” (Modern Manufacturing Initiative Collaboration). Celem programu jest promowanie możliwości technicznych w sektorze kosmicznym w Australii oraz zapewnienie wymaganego zaplecza do projektowania produkcji testowania i uruchamiania krytycznych komponentów dla pojazdów kosmicznych i satelitów.

W ramach programu SatRev – we współpracy z Gilmour Space, australijskim dostawcą rakiet nośnych i platform satelitarnych – założy w Australii spółkę, która stworzy na miejscu możliwości produkcyjne w zakresie nanosatelitów. Spółka zaprojektuje i zbuduje mikrosatelitę wielkości 12 jednostek (12U) o wysokiej rozdzielczości obrazowania oraz zapewni usługę obsługi satelity. Prototyp satelity zostanie częściowo sfinansowany z dotacji przyznanej przez rząd Australii firmie Gilmour Space.

– Jesteśmy czołowym podmiotem współpracującym z Gilmour Space w ramach tego projektu. Naszym celem jest stworzenie w Australii niezbędnej infrastruktury umożliwiającej komercyjną produkcję nanosatelitów. Chcemy być ważną i aktywną częścią projektu, jaki chce stworzyć Australia, tak aby wykorzystać nasze doświadczenie oraz możliwości w budowie satelitów i ich umieszczaniu na orbicie. Naszą wizją jest wniesienie wkładu w tę inicjatywę poprzez użycie naszego doświadczenia potencjału, aby ostatecznie stać się kluczowym uczestnikiem programu rozwoju i eksploatacji satelitów przez Australię – deklaruje Grzegorz Zwoliński, Prezes SatRev.

Rząd Australii chce dołączać do krajów prowadzących liczące się projekty kosmiczne

Priorytetem MMI-C jest stworzenie stacji naziemnych, miejsc startowych, produkcja satelitów i pojazdów wynoszących satelity na orbitę oraz ich komponentów na terenie Australii. Program koncentruje się na współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami oraz pomiędzy biznesem a naukowcami w skali całej Australii, a także międzynarodowej. Całe przedsięwzięcie będzie miało zakładaną wartość rzędu 800 mln dolarów australijskich (około 530 mln USD).

Program MMI-C wykorzystuje unikalne możliwości Australii i stanu Queensland, który może zapewnić dogodne miejsce wynoszenia satelitów, zlokalizowane w pobliżu równika. Pierwsza faza projektu doprowadzi do powstania opłacalnej infrastruktury z platformą startową. Stworzona infrastruktura ma być dostępna, na zasadzie współpracy, dla innych australijskich firm opracowujących rakiety nośne.

 

Richard Branson dalej inwestuje w SatRev. Spółka jest już warta 120 mln dolarów

SatRev z kontraktem na prawie 39 mln zł. Pomoże monitorować uprawy rolne

Marzę o tym, by choć jeden polski SpaceTech został unicornem – to byłyby podwaliny pod rozwój przemysłu kosmicznego w Polsce – Grzegorz Zwoliński (SatRev)